İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Wordpress Temaları
 3. aTheme Ücretsiz Kişisel Blog Teması

aTheme Ücretsiz Kişisel Blog Teması

featured

Tema: aTheme Ücretsiz Kişisel Blog Teması

Kategori: Kişisel Blog

Yapımcı: AOrhan
Kişisel blog teması arayanlar için son derece şık bir tema önerim olacak; aTheme Kişisel Blog Teması. Esnek tasarımı, SEO konusunda pek çok temaya oranla üst düzeyde bulunması gibi özelliklerinin yanı sıra kullanımı ve yönetimi de inanılmaz bir tema olan aTheme Kişisel Blog Teması’nın kurulumu ve özellikleri ilgili bilgi vermeden önce temanın demo ve yükleme adreslerini vereyim:

Temanın görselliğine gelmeden önce kullanışlılık açısından pek çok özelliğinin test edilmesini sağlayan GTMetrix sitesinin aTheme ile ilgili analizine yer vermek istiyorum. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere temanın demo adresi GTMetrix’te test edildiğinde Page Speed Grade (Sayfa Yükleme Puanı) ‘D’ iken, YSlow Grade ‘B’ olarak görünüyor. Üniversitedeki not sistemini bilirsiniz… A, B, C, D ve F şeklinde iyiden kötüye doğru sıralanır.

aTheme_0_GTMetrix

 

 

 

Sayfa yükleme puanı aTheme için ‘D’ olarak görünse de yukarıdaki resim incelendiğinde düşük puan alınmasının sebebi olarak

 • Optimize images
 • Enable keep-alive
 • Serve scaled images
 • Minimize redirects
 • Removed unused CSS

Seçenekleri görünüyor ve bunları gidermek de son derece kolay. Tema dosyalarında weight, heigtht etiketi olmayan resimlere bu etiketleri ekleyip, sitedeki tüm resimleri optimize etmek için de Wordpress sitenize WP Smush.it adlı eklentiyi kurmanız ve kullanılmayan CSS’leri de style.css dosyasından kaldırmanız; ‘D’ olan harf notunu muhtemelen ‘B’ haline getirecektir.

aTheme Kişisel Blog Teması’nın bir diğer olumlu özelliği de Google Page Speed raporundan 85/100 puan almasıdır. Kaldı ki bu puan da, yukarıda bahsettiğim değişiklikler yapıldığı takdirde 90’ı geçecektir. Pek çok tema hem GTMetrix hem de Google Page Speed raporları dikkate alındığında SEO açısından bir hayli yetersizken aTheme adlı kişisel blog temasının aldığı puanlar bana göre son derece iyi.

Gelelim temanın görsel özelliklerine. Mavi ve sade bir tasarımın kullanıldığı bu temanın ayarları da son derece kolay… Tema dosyalarını /wp-content/themes klasörüne atıp temayı aktifleştirdikten sonra, yönetim panelinde “Görünüm” sekmesinin altına “aTheme” adlı yeni bir sekme eklenecek ve temanın tüm ayarlarını aşağıdaki resimlerde ayrıntılı olarak göründüğü üzere düzenleyebileceksiniz.

Sekmeye tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Genel Ayarlar, Sosyal Medya, Sponsor Bağlantılar ve Reklam Ayarları şeklinde 4 farklı başlığın bulunduğu ayar sayfasında ilgili başlıklara tıklayarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

aTheme_0_Ayarlar

 

 

 

 

 

 

 

Genel Ayarlar başlığına tıkladığınızda aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere logo ve Google Analiytics kodları ile ilgili düzenlemeleri yapabilirsiniz.

aTheme_1_Genel_Ayarlar

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medya başlığında ise Youtube, Last.fm, Facebook, Twitter, FriendFeed, Flickr, Deviantart, LinkedIn ve FeedBurner hesaplarınızla ilgili ayarları yapabilir, bunları kişisel blog sitenize entegre edebilirsiniz.

aTheme_2_Sosyal_Medya_Ayarlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sponsor Bağlantılar bölümünde yapacağınız değişiklikler sayesinde sitede sağ üst köşede görünen resimli reklam alanında düzenlemeler yapabilirsiniz. (Bkz. Aşağıdaki resim)

aTheme_3_Sponsor_Ayarlari

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak Reklam Ayarları başlığında ise bir hayli esnek reklam yönetim seçeneklerinin olduğunu belirteyim. Bu bölüm sayesinde logo yanına, yazı altına veya sidebar bölümüne eklediğiniz kodlar sayesinde reklam yerleştirebilirsiniz. Yalnız ekleyeceğiniz reklam boyutlarının yaklaşık olarak

 • Logo yanı 468×60
 • Sidebar 300×250
 • Yazı altı 300×250

Civarında olmasına özen gösterin.

aTheme_4_Reklam_Ayarlari

Güle güle kullanın :)

Yorum Yap

Yorum Yap