Faydalı Bilgiler 17.416 0

Kalıp Metrajında Kırık ve Düz Ölçü Hesapları

Metraj Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda konuya kısaca değinmiştim aslında. Biraz daha açmak istedim. ve hakedişlerinde en temel konulardan birisi de ölçü hesabının şeklidir. taşeronu ile, firma ve projeye göre farklı olacak şekilde 2 tür hesap vardır. Bunlardan birisi kırık ölçü (en çok kullanılanı ve daha doğru olanı) diğeri ise düz ölçüdür ( daha basit olanı, bazı durumlarda daha doğru olanı) Bu 2 hesap türünün farklılıklarına bakalım.

Kalıp Kırık Ölçü Hesabı Nedir, Nasıl Yapılır ?

En basit mantığı ile, beton ile temas eden tüm kalıp yüzeyleri hesaplanır. Yukarıda link verdiğim yazımda, bu prensip ile yapılan kalıp metrajına çok basit bir örnek mevcut. Bu sistemde, imalatı yapılan tüm kalıp  hesaba dahil edildiği için en doğru olanı dedim. Piyasada da orta ve büyük ölçekli işlerde daha çok bu hesap şekli kullanılır. Ancak bu hesabı yapacak yeterlilikte olmayan küçük ölçekli taşeronlar bu hesaptan kolaya kaçmak adına kullanabiliyor. Veya kaset döşeme gibi farklı döşeme sistemlerinde, anlaşma üzerinden yapılabiliyor.

Kalıp Düz Ölçü Hesabı Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kuş bakışı m2 hesaplanan ölçü şeklidir. Boşluklar genelde minha edilir. Bazen anlaşma aksi yönünde olabilir.   Genişliği 1 metreyi aşan kolon ve perdelerde tek yüz kalıp hesap edilir.  Yani 90×90 ebatlarında kolononuz var ise hesaba katılmaz. Ama 100×80 ebatlarında bir kolonunuz var ise ve diyelim boyu da 3.5 metre, hesaba katılacak kalıp miktarı 3.5×1,00 = 3,50 m2 ‘dir.

Yukarıda bağlantı verdiğim yazımda, bir katın kırık ölçüye göre kalıp miktarımız 805.2 m2 çıkmıştı (temeli düştüm). Düz ölçü olarak hesaplayacak olursak : 20×30 = 600 m2 çıkmaktadır.  Kolon ebatları 1 metreden küçük olduğundan dahil edilmiyor.

Gördünüz mü düz ölçü ne kadar basit :)  Kalıp metrajının onbinlerce m2 tuttuğu bir projedeki hesaplamada doğacak farkı düşünün. Düz ölçü çok daha basit olmaktadır. Ancak kırık ölçü bana göre daha sağlıklıdır. Çünkü ne yapıldıysa, o hesaplanmaktadır. Düz ölçüde, proje tipine göre karşılıklı kayıpların olması ( bazen işveren adına, bazen yüklenici adına) daha olasıdır.

Burada şu konuya değinmek isterim bilmeyen arkadaşlar için. Eee madem öyle, hangisi fazla çıkıyorsa oradan anlaşırız :) Birim fiyatlar da buna göre değişir. Yaptığınız hakedişte de, hangi ölçü sistemine göre anlaşma sağlanırsa, o sistemde hesaplanan metrajlar üzerinden ödeme yapılır.

 

 

Eğitim Detayları İçin Resme Tıkla!

Bir Cevap Yazın