İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnşaat Maliyeti Hesaplama
 3. Kalıp Metrajında Kırık ve Düz Ölçü Hesapları

Kalıp Metrajında Kırık ve Düz Ölçü Hesapları

featured


Metraj Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımda konuya kısaca değinmiştim aslında. Biraz daha açmak istedim. Kalıp metrajı ve hakedişlerinde en temel konulardan birisi de kalıp ölçü hesabının şeklidir. Kalıp taşeronu ile, firma ve projeye göre farklı olacak şekilde 2 tür hesap vardır. Bunlardan birisi kırık ölçü (en çok kullanılanı ve daha doğru olanı) diğeri ise düz ölçüdür ( daha basit olanı, bazı durumlarda daha doğru olanı) Bu 2 hesap türünün farklılıklarına bakalım.

Kalıp Kırık Ölçü Hesabı Nedir, Nasıl Yapılır ?

En basit mantığı ile, beton ile temas eden tüm kalıp yüzeyleri hesaplanır. Yukarıda link verdiğim yazımda, bu prensip ile yapılan kalıp metrajına çok basit bir örnek mevcut. Bu sistemde, imalatı yapılan tüm kalıp  hesaba dahil edildiği için en doğru olanı dedim. Piyasada da orta ve büyük ölçekli işlerde daha çok bu hesap şekli kullanılır. Ancak bu hesabı yapacak yeterlilikte olmayan küçük ölçekli taşeronlar bu hesaptan kolaya kaçmak adına düz ölçü kullanabiliyor. Veya kaset döşeme gibi farklı döşeme sistemlerinde, anlaşma düz ölçü üzerinden yapılabiliyor.

Kalıp Düz Ölçü Hesabı Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kuş bakışı m2 hesaplanan ölçü şeklidir. Boşluklar genelde minha edilir. Bazen anlaşma aksi yönünde olabilir.   Genişliği 1 metreyi aşan kolon ve perdelerde tek yüz kalıp hesap edilir.  Yani 90×90 ebatlarında kolononuz var ise hesaba katılmaz. Ama 100×80 ebatlarında bir kolonunuz var ise ve diyelim boyu da 3.5 metre, hesaba katılacak kalıp miktarı 3.5×1,00 = 3,50 m2 ‘dir.

Yukarıda bağlantı verdiğim yazımda, bir katın kırık ölçüye göre kalıp miktarımız 805.2 m2 çıkmıştı (temeli düştüm). Düz ölçü olarak hesaplayacak olursak : 20×30 = 600 m2 çıkmaktadır.  Kolon ebatları 1 metreden küçük olduğundan dahil edilmiyor.

Gördünüz mü düz ölçü ne kadar basit :)  Kalıp metrajının onbinlerce m2 tuttuğu bir projedeki hesaplamada doğacak farkı düşünün. Düz ölçü çok daha basit olmaktadır. Ancak kırık ölçü bana göre daha sağlıklıdır. Çünkü ne yapıldıysa, o hesaplanmaktadır. Düz ölçüde, proje tipine göre karşılıklı kayıpların olması ( bazen işveren adına, bazen yüklenici adına) daha olasıdır.

Burada şu konuya değinmek isterim bilmeyen arkadaşlar için. Eee madem öyle, hangisi fazla çıkıyorsa oradan anlaşırız :) Birim fiyatlar da buna göre değişir. Yaptığınız hakedişte de, hangi ölçü sistemine göre anlaşma sağlanırsa, o sistemde hesaplanan metrajlar üzerinden ödeme yapılır.

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. peki düz ölçüde kat yüksekliği örneğin 4 metre olsun ve bizim 100×60 lık kolonumuz var.döşeme kalınlığı 20 cm ve kolona basan kiriş yüksekliği 60 cm.bu örnekte kolon kalıp düz ölçü metraj yüksekliği kaç olacak?3,8 mi yoksa 3,4 mı olur ?

 2. anlaşılan sende bilmiyorsun .sorumu sildiğine göre

  • Merhaba

   Öncelikle sorunuzu sordugunuz zaman dikkat etseydiniz, yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacak demektedir. Yani yorumunuz silinmedi, sadece yayın için onay bekliyordu. Kolonu döküm yüksekliğiniz ne ise onu alırsınız. 3.40 alınmalıdır

 3. 2 sene önce

  Birde dolu kalıp yani M3 olarak hesap vardit

 4. Sürekli temelde düz ölçü kalıp hesabını nasıl yapıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir