İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İnşaat Malzemeleri Fiyatları
 3. 2022 Güncel Çimento Fiyatları ve Çeşitleri

2022 Güncel Çimento Fiyatları ve Çeşitleri

çimento fiyatları


Çimento Nedir?

Çimento, inşaat işlerindeki en temel malzeme olan betonun hammaddelerindendir, o nedenle de çok önemli bir malzemedir. Killi kalkerin pişirilmesi sonucunda elde edilen ve su ile reaksiyona girmesi ile sertleşen, kumla karıştırılarak agrega, harç ile karıştırılarak beton yapılan önemli bir yapı malzemesidir.

Beton Karışım Oranları

Bu oranlar, betondan beklenen özelliklere göre değişkenlik gösterir. Fakat genel bir oran vermek gerekirse, 100 lt beton 20-25 kg çimento, 70-85 kg aralığında olan kum, 50-60 kg aralığında agrega, 10 lt de su içermektedir. Beton ihtiyaçlarınıza göre bir oran orantı yapabilirsiniz. Fakat en doğru bilgi için beton tedarikleri yaptığınız firmadan almanız gerekir.

1 m3 beton kaç kg çimento, kum ve su içerir?

1 m3 1000 lt olarak kabul edilebilir. Bu durumda yukarıdaki değerleri 10 ile çarpacağız. Yani 1 m3 betonda :

 • 250 kg çimento
 • 85 kg kum
 • 60 kg agrega
 • 100 lt  su

bulunur.

Çimento Çeşitleri

Çimentoların belirli standartlara dayanılarak üretilmektedir. Avrupa ülkeleri çimento standart hazırlanmalarını 1973 yılında Avrupa Standardizasyon Komitesi’nin teknik komiteleri TC 51 ile başlamıştır. Çeşitli Avrupa ülkeleri birçok çimento türünün yerel standartlara uygun bir şekilde kullanılmakta olduğunu dikkate alan komite, genel çimento için hazırladığı EN 197-1 de çok sayıda çimento türüne yer vermiştir. Türk standardı olarak kabul edilen bu Avrupa standartları genel amaçlı Türk çimentoların yerini almıştır. Yeni çimentolar TS EN 197-1’de CEM Çimentosu olarak adlandırılmaktadır. Buna göre;

CEM Çimentosu: Hidrolik sertleşmesinden önce kalsiyum silikatların hidratasyonu sonucunda meydana gelen ve içeriğinde reakstif SiO2 ve reaktif CaO toplamının kütlece en az % 50 olması gereken çimentodur. Bileşimi kalsiyum sülfat, portland çimentosu klinkeri ve çeşitli mineral katkılardır. Standartlara göre CEM Çimentoları, 27 alt çeşitleri kapsayan 5 ana tiptir. Bu ana tipler;

 • CEM I: Bu tipte klinkerin sadece minör ve kalsiyum sülfat bileşen olarak ağırlıkla en fazla % 0-5 arası mineral katkısıyla öğütülmesi sonucunda Portland Çimentosu elde edilmektedir.
 • CEM II: Bu tipte mineralin katkı miktarı % 5-35 arasında olmaktadır. Katkı türlerine bağlı olarak bu gruptaki çimentolar Portland Puzolanlı ve Portland Cüruflu gibi isimler de yer almaktadır.
 • CEM III: Bu tipte yüksek fırın cüruflu çimentolar yer almaktadır. Katkı miktarları % 35-95 arasındadır.
 • CEM IV: Bu grupta tipte puzolanik çimentolar yer almaktadır. Bunlarda kalkar veya cüruf katkı maddesi olarak kullanılmamaktadır. Katkı madde oranı uçucu kül ve puzolan katkıları ile birlikte %10-55 arasında değişebilmektedir.
 • CEM V: Bu tipte kompoze çimentolar yer alır. Bunlara hem puzolan ve uçucu kül (%15- 50) hem de cüruf (%15-50) miktarı belirlenen sınırlar içerisinde değiştirerek birlikte katılır, miktarları klinker oranı %25- 64 arasında kalacak şekilde ayarlanmaktadır.

Bunların haricinde gerek klinker üretimleri sırasında, gerekse de sonradan ilave edilen mineral katkıları özel kullanım amaçlı olarak üretilmiştir. TS EN 197-1 standartların kapsadığı 5 çeşit daha çimento vardır. Bunlar ise;

 • Sülfatlara Dayanıklı Çimentolar: Trakalsiyum alüminat miktarı sınırlanmış olarak üretilen klinkerin kalsiyum sülfat ile öğütülmesi sonucu elde edilir.
 • Beyaz Portland Çimentosu: Özel nitelikli kireçtaşı ile kilin pişirilmesi ile elde edilen beyaza yakın klinkerin bir miktar kalsiyum sülfatla birlikte öğütülmesi sonucu elde edilir.
 • Harç Çimentosu: Dayanım gelişimleri için gerekli Portland çimentosu klinkeri içeren ince şekilde öğütülmüş hidrolik bağlayıcılardır. İlave bileşenlere ihtiyaç duyulmadan sadece su ve kum karıştırılarak duvar, kaplama ve sıva işlerinde kullanımlara uygun harç yapımı sağlar.
 • Düşük Erken Dayanımlı, Yüksek Fırın Cürufu Katkılı Çimentolar: Yüksek fırın cürufu katkılı, sınırlandırılmış hidratasyon ısısına sahip ve erken dayanımlara düşük olan çimento türüdür.
 • Çok Düşük Hidratasyon Isılı Özel Çimentolar: Su ile karıştırıldığında prosesler ve hidratasyon reaksiyonları nedeniyle sertleşen ve priz alan bir hamur oluşturan, sertleşmesi sonucu suyun altında kararlılığını ve dayanımını geliştiren ve koruyan, genel çimentoların hidratasyon reaksiyonlarına sahip bir çimento türüdür.

2021 Güncel Çimento Fiyatları

Çimento fiyatları, bulunduğunuz il başta olmak üzere, miktar, çimento çeşidi, marka, alacağınız bayii firma gibi pek çok kritere göre değişebilir. Yaklaşık maliyet hesaplarınızda kullanabileceğiniz,  gri ve beyaz portland çimento türlerinin  42.5 – 32.5 çimento fiyatlarını 1 kg, 3 kg, 5 kg ve 50 kg 1 torba) şeklinde aşağıdaki tablodan alabilirsiniz.

1 Torba Çimento Ne Kadar Kaç Lira (KDV Dahil)

MiktarRenkÇimento TürüFiyatı
1 KgGri Çimento42.57,1 TL
3 KgGri Çimento42.513 TL
5 KgGri Çimento42.517,7 TL
50 Kg (1 Çimento Torbası)Gri Çimento42.543,7 TL
1 KgBeyaz Çimento42.510,1 TL
3 KgBeyaz Çimento42.517,2 TL
5 KgBeyaz Çimento42.522,5 TL
50 Kg (1 Çimento Torbası)Beyaz Çimento42.570,8 TL
 • Yukarıdaki fiyatlar perakende satışlar içindir. Toptan alımlarda %30-50 aralığında iskonto uygulanmaktadır.
 • Nakliye Hariçtir.
 • KDV Dahildir.
 • Perakende fiyatlarıdır, yüksek miktarlı alımlarda %30-40 oranında iskonto alabilirsiniz.
 • İstanbul, İzmir, Ankara çimento fiyatları birbirinden farklıdır. Yani şehirden şehire farklılık gösterir.
 • Fiyatların bir bağlayıcılığı yoktur, finansal zarara uğramamak adına kritik hesaplarınız için tedarikçiden reel fiyatlar alınız.

1 Torba Çimento Kaç kg?

1 torba çimento 50 kg ‘dır.

Güncel Malzeme Fiyat Listeleri :

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.Yorum Yap

Yorum Yap