Terimler Sözlüğü 1.025 0

Hakediş Nedir

Terim :

? Türk Dil Kurumu anlamıyla başlamak istedim ancak ilginçtir ki resmi sitesinde bulamadım, neyse :)

Wikipedia der ki :

“Hakediş, devlete bağlı olarak çalışılan müteahhitlik işlerinde belli dönemlerde (aylık) yapılan kazı, dolgu, kanal açma, boru/künk döşeme, kablo çekme, yol bakım onarım gibi işlerin devlete bağlı teknisyen tarafından yazılan şantiye defterinin, hakediş programında hazırlanması. Tüm hakedişlerin sonunda bir kez kesin hesap hakedişi yapılır.”

hakediş-nedir-300x200 Hakediş Nedir

Aslında devlet veya özel sektör, iş tanımı, periyodu farketmeksiniz, adından anlaşılacağı üzere yapılan iş karşısında hakedilen tutardır. Yaparsınız, hakedersiniz, alırsınız. Hakettiğiniz bu tutar hakediş bedelidir. Bu hakedişi almak için düzenleyip onaylattığınız dökümanlar yığını ise hakediş raporudur.

Bir iş için İşveren ile sözleşme yaparsınız, işi tamamladıkça anlaşılan periyotlarda ( bu inşaat işlerinde genelde aylıktır) yaptığınız işleri belgeleyen, İşveren tarafından da kabul görmüş bir formatta hakediş raporu hazırlarsınız. Bu raporda neler olur ?

  • Proje ve işin adı, adresi, sözleşme tutarı, sözleşme tarihi vb. genel bilgilerin olduğu bir kapak sayfası.
  • Hakediş sonucu çıkan tutar, varsa yapılacak kesintiler gibi tutarların olduğu hakediş özet sayfası.
  • Hakediş tutarını oluşturan girdilerin detaylı gösterildiği, yapılan işlerin tanımı ve  miktarları, birim fiyatları ve toplam tutarlarının gösterildiği detaylı hakediş tablosu
  • Hakedişi oluşturan iş miktarlarına istinaden eklenmiş çeşitli ataşmanlar ( proje, çizim, hesap raporu ve tablolar vb.)
  • Varsa kesintiler ile ilgili detaylar
  • Diğer tutanaklar

Özetle hakediş budur.

Daha detaylı rehberi ve için : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/hakedis-nedir.html

Hakediş hazırlama konusunda önemli bazı ipuçları için : https://www.aykutozdemir.com.tr/insaat/hakedis-ve-kesin-hesap-hazirlamda-87-altin-kural.html

 

Varsa hakediş hazırlanması ile ilgili spesifik sorularınızı alabilirim. İyi Çalışmalar, bol kazançlar :)

 

 

hakedis-metraj-egitimi Hakediş Nedir autocad-sta4cad-egitimi Hakediş Nedir


Bir Cevap Yazın