İnşaat Mühendisliği 51.716 1

Soğuk Derz

Nedir?

Farklı zamanlarda dökülen beton kütleleri arasında aderansın sağlanamayarak, iki kütlenin ayrı çalışmasına neden olan bir imalat hatasıdır. İlk dökülen beton kütlesinin prizini almaya başlamasından ya da tamamen prizini aldıktan sonra ikinci kütlenin dökülmesi ile meydana gelir. Örneğin; beton dökümünün çeşitli nedenlerden  dolayı yarım kalması ve sonradan ilave beton dökümü, kolon kiriş birleşimlerinde önce kolonun daha sonra kiriş ve döşeme betonunun dökülmesi soğuk derze neden olan durumlardır.  Bu bölgelerde betonun dayanımı, bir bütün olarak dökülen betona kıyasla daha azdır ve  gerekli önlemler alınarak ek yapılacak yerde kuvvetli bağlantının sağlanması gerekmektedir.  Beton yüzeyinin tırtıklı bırakılması, çeşitli kimyasak katkıların kullanını vb. gibi çözüm yöntemleri mevcuttur.

Soğuk Derz Nasıl Önlenir?

  • Kolon ve kirişlerin birlikte dökülmesi tercih edilmelidir.
  • Herhangi bir neden ile beton dökümü işi yarım kalmışsa,  önlem alınmadan döküme asla devam edilmemelidir. Aksi takdirde zayıf kesitlerin oluşumuna sebebiyet vermiş oluruz.
  • Beton döküm planını önceden yapmalı, gerekli ekip, ekipman ve malzemeyi önceden sağlamış olmalıyız. Beton dökülecek çevre uygun şartlarda olmalıdır.
  • Sıcak havalarda betonun daha hızlı priz alacağı unutulmamalı, gerekli durumlarda priz geciktirici katkılar kullanılmalıdır.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı ( mikserin gecikmesi, kalıpların patlaması, beton dökülen alanın çok büyük olması vb.) beton dökümü devam ettirilemeyecek ve derz bırakılmak zorunda kalınırsa, beton dökümü gelişi güzel yerde bırakılmamalı, tekniğe uygun olarak ek yerler oluşturulmalıdır. Kolonlarda ek yer bırakılmaz. Kirişlerde ve döşemelerde açıklığın 1/4 ünde bırakılabilir. Ancak pilye kıvrım yerlerinin en az 20 cm ilerisinde olmalıdır. Ek yerleri momentin en az olduğu yerlerde olmalıdır.
  • Soğuk derzin mecburen oluştuğu durumlarda, beton dökümüne devam etmeden önce ilk dökülen sertlemiş betonun yüzeyi pürüzlendirilmeli, yüzeyindeki pislikler temizlenmeli,  yüzey ıslatılmalı ve suyu emdikten sonra  nemli durumdayken, en büyük agrega boyutu sertlemiş betonunkinden az olan ve dozajı daha yüksek olan beton ile döküme devam edilmelidir. Ara yüzeyde aderans arttırıcı kimyasal katkılar kullanılarak, olumsuz etkiler en aza indirilmelidir.
kaynak: TMMOB İzmir Bülteni

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

“Soğuk Derz” üzerine 1 yorum

  1. ömer dedi ki:

    hocam mrb size bir sorum olacaktı ben yapı denetim şirketinde çalışıyorum bir şantiyemizde önce kolon betonunu döktüler sonra döşemeyi çok büyük sıkıntı olur mu tşkler.

Bir Cevap Yazın