İnşaat Malzemeleri 202.779 16

Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Hazır Nedir?

Santralde, ileri takip ve denetimler altında, bilgisayar destekli sistemler sayesinde istenilen oranda karıştırılarak üretilen, mikser ise döküm yerine ulaştırılan taze betondur.  Hazır beton üretim aşamaları ve üretim ve siparişte dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili daha detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz : Hazır Beton Nedir, Nasıl Üretilir?

Hazır Beton Fiyatları

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var,  hazır pek çok veriye bağlı olarak değişkendir. Üreticiden fiyat teklifi almadan,  şu kadar TL demek, nihai işlemlerde (satınalma teyidi, sözleşme birim fiyatları vb.) hatalı olur. Bu tür taahhüt işlemlerinde mutlaka en az 2-3 tedarikçiden fiyat teklifi alınız. Peki nedir beton fiyatı konusunda etkili olan bu faktörler:

 • İl-İlçe
 • Alım yapacağınız firma
 • Beton santraline olan uzaklığınız
 • Alacağınız beton miktarı
 • Alacağınız beton cinsi vb.

Örneğin İstanbul ile Adana’da beton fiyatları aynı değildir. Çünkü malzeme ve işletme giderleri farklıdır. Aynı şekilde, santrale 100 metre bir yerdeki inşaatınız ile, 30 km uzaklıktaki inşaatınıza aynı fiyata beton temin edemezsiniz. Nakliye giderleri değişkendir. Ayrıca, 2 katlı konutunuz için anlaşacağınız beton birim fiyatı ile, 10 katlı 10 bloklu bir projenizde anlaşacağınız fiyatlar da farklıdır.

Mertebesel olarak yaklaşık maliyet hesabı yapmanız için örnek 2020 hazır beton fiyatlarını aşağıda paylaşıyorum (Nakliyeli fiyatlardır.)

c14, c16, c20, c25, c30, c35, c40, c45, c50 hazır beton pompalı, pompasız ve mikserli fiyatları

Güncelleme Tarihi : Ocak 2020 (İzinsiz ve aktif link veren bağlantı eklenmeden paylaşılması yasaktır!)

Not : Tam ekran görmek için resme tıklayınız

beton-fiyatları Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Fiyatlar ile ilgili fikirlerinizi ve kendi il ilçenize göre tedarik fiyatlarınızı yorumda bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Beton Dökümü İşçilik Fiyatları

Benzer şekilde, şehir, firma, proje, sözleşme tipi vb. pek çok değişkene göre farklılık gösterse de, maliyet hesabı yapmanız için, 10 TL / m3 + KDV olarak kabul edebilirsiniz.

Beton m3 miktarı nasıl hesaplanır?

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Yapmanız gereken tek şey temel geometri bilgisi ile hacim hesabı bulmak.

beton-m3-hesabı Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Örneğin dökeceğimiz beton 40 cm x 40 cm ebatlarında 5 metre yüksekliğinde bir kolon diyelim. Gidecek beton miktarı 0,40 m x 0,40 m * 5 =  0.8 metreküptür.

Bu şekilde 10 kolon dökecekseniz 0.8 x 10 = 8 metreküp beton istemeniz gerekir. yani en x boy x yüksekliktir. Dökülecek hacimde boşluklar varsa da o boşluklarda aynı mantıkla çıkarılır.  Örneğin temel betonu dökeceksiniz.

Alanınız 30 metreye 40 metre. 80 cm temel döküyorsunuz. Gidecek beton miktarı : 30 m x 40 m x 0,8 = 960 m3 beton sipariş vermeniz gerekir.

beton-m3-hesabı-1 Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Burada akla şu soru gelebilir. Beton siparişi verirken direk böyle hesap yapmak doğru mu ? Çünkü betonarme içerisinde demir donatı da var ve onu hesaba katmamış oluyoruz. Böyle diyorsanız doğru diyorsunuz ancak atladığınız nokta şu, beton dökerken bir kısmı mikser-pompa- aracılığıyla kalıba aktarılırken kayba uğrar. Bu kayıpta mertebesel olarak donatı hacmini karşılar. O nedenle donatı hacmini dikkate almadan sipariş vermek hem kolaydır, hem de yanlış değildir.

Bir beton alır ?

6 ile 12 metreküp arasında alabilir. Alım yapacağınız firmaya göre değişkendir. Mikserin maksimum %80 ‘inin doldurulabileceğini unutmayınız.  Yani tank haznesi 10 m3 olan mikser ile 8 m3 beton taşınabilir. Aksi takdirde, beton karıştırılamaz ve sevkiyat esnasında priz almaya başlayarak özelliğini kaybeder.

1 m3 Beton Ağırlığı Ne Kadardır?

Beton cinsine göre değişiklik gösterir, yaklaşık olarak 2500 kg/ m3 (2,5 ton / m3 ) olarak kabul edebilirsiniz.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.


“Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı” üzerine 16 yorum

 1. Ozan dedi ki:

  Merabalar.benim sorum,150 m2 katli bir ev yapmak için, kaba inşaatına ne kadar masraf gider nakliye hariç. Sıradan bir vatandaş olarak hesaplar isek.çünkü firmam yok kdv den düşebilelim desem. Önemli olan kaba inşaatını bitirmek.duvar örme işini babam yapacak ve tuğla değil de,taş örmek istiyoruz. Köyümüzde her yer taş. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Ilk defa ev yapacağız. O sebeple bilmeden işe girmek istemiyorum. 100 bine hallederim deyipte,içinden çıkamayan arkadaşlarım var.simdiden teşekkür ederim

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Hocam doğru iş yapmak istiyorsanız bu yöntemi değiştirin. İnternetten öyle yeri görmeden işi bilmeden şu kadara diyen adam ne kadar doğru söyleyebilir? Gidin bir tanıdık inşaat mühendisi bulun, onun ile anlaşın en azından işi yürütüp yönetmesi satınalmaları ve gerekli kontrolleri yapması için. Ona vereceğiniz parayı fazlasıyla çıkarır zaten.

 2. Serhat Conker dedi ki:

  Ben de Bodrum’daki evimin bahçesini uzatmak için istinat duvarı ve arka dolgusu için yardım isteyeceğim. Alt yol kenarı cephesi 20 m uzunlukta ve evin mevcut bahçe yüksekliği ( kot farkı) 7m. Civarında. Yani 20*7m ebadında ve yeterli kalınlıkta ( arada düz set bırakırsak: 3,5 m+3,5 m yükseklikte) Demir donatılı beton duvar.
  Bitmiş haliyle evden yatay uzaklığı 13 m. oluyor. İç dolgusu da tahminen 700 m3 tutuyor. Konuyla ilgisi olan arkadaşlardan yorum rica ediyorum.

 3. Ahmet dedi ki:

  8×8 metre kare 20cm derinligi kac metre kup ve fiyatini ogrene bilirmiyiz

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   13 m3 beton söyleyiniz. yaklaşık fiyatları zaten yazdım

 4. yahya yusuf dedi ki:

  7X5 metrkare 15-20 cm arası zemin için kaç metreküp hazır beton gider yaklaşık fiyat ne olur?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Yazıda bunun hesabını anlattım zaten :) 4 işleminizi demi yapalım Beyefendi?

 5. Onur dedi ki:

  11e11 bir ev yapcaz ama iki katlı olacak ne kadar beton gider

 6. Nusret yavuz dedi ki:

  Bir M3 c 30 betona kaç torba Çimen’to giriyor

 7. Rıza TAĞIL dedi ki:

  Merhaba perde beton dökmeyi düşünüyorum 80m uzunluğunda 80cm yüksekliğinde ve 20cm genişliğinde. m3 fiyat bilgisi alabilir miyim?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   yazıda bu anlatılıyor zaten

 8. Muharrem dedi ki:

  Merhaba abi yazılan yorumları okudum bazılarına güldüm belki benim yorumumada gülünecek ama ben köyümde bir ev yapmak istiyorum giriş katı düz bugday ambarı her hangi bir bölüm falan olmaksınız hemen ambarın üzeride tek daire veya çif daire şeklinde ev görsellik o kadar önemli değil babam emekli oldu iki tanede kardeşim usta tutarız bazı yerlerini biz yaparız o şekilde ama önce bir maliyet hesabı yapmamız gerekiyor ben bunun için bir mütahitm ile anlaşmak da istemiyorum neticede köy evi şu an yurt dışında çalılıyoçal ve yanımda bir mühendis arkadaş var o kendi işini yapmıyor ama anlıyor ama bu işle uğraşmadığı için çok vakıf değil piyasaya netice olarak biz onunla beraber evin projelerini çizsek metrekare olarak da butun detayları ile belirlesek siz bize maliyet çıkarma konusunda yardımcı olur musunuz

 9. Bekir dedi ki:

  Yuvarlak bir perdenin beton unu nasıl hesaplarz

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   (dış kenara göre alan – iç kenara göre alan) x perde yüksekliği

 10. Cengiz kılıç dedi ki:

  Mrb.Araba garajı yapımı için, 6 mt uzunluğunda, 4 mt eninde, 3 mt yüksekliğinde 3 tarafı beton duvar olup tavan ve taban dahil komple beton erme olucak. Rica etsem kaç m3 beton gideceğini benim için hesaplarmısınız? Tşk ederim.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   temel ve diğer taşıyıcıların ebatlarını bilmeden nasıl hesap edeceğiz? duvar 40 cm mi 50 cm mi ,radye temel mi mütemadi temel mi, temel yüksekliği nedir, perde duvar dışnda taşıyıcı var mı vsvsvs. bu şuna benziyor, markete gideceğim ne kadar para harcarım :)

Bir Cevap Yazın