İnşaat Malzemeleri 286.245 47

Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

inşaat-blogu-discord Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı


Hazır Nedir?

Santralde, ileri takip ve denetimler altında, bilgisayar destekli sistemler sayesinde istenilen oranda karıştırılarak üretilen, mikser ise döküm yerine ulaştırılan taze betondur.  Hazır beton üretim aşamaları ve üretim ve siparişte dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili daha detaylı bilgi için şu yazımızı okuyabilirsiniz : Hazır Beton Nedir, Nasıl Üretilir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var,  hazır beton fiyatı pek çok veriye bağlı olarak değişkendir. Üreticiden fiyat teklifi almadan,   şu kadar TL demek, nihai işlemlerde (satınalma teyidi, sözleşme birim fiyatları vb.) hatalı olur. Bu tür taahhüt işlemlerinde mutlaka en az 2-3 tedarikçiden fiyat teklifi alınız. Peki nedir beton fiyatı konusunda etkili olan bu faktörler:

 • İl-İlçe
 • Alım yapacağınız firma
 • Beton santraline olan uzaklığınız
 • Alacağınız beton miktarı
 • Alacağınız beton cinsi vb.

Örneğin İstanbul ile Adana’da beton fiyatları aynı değildir. Çünkü malzeme ve işletme giderleri farklıdır. Aynı şekilde, santrale 100 metre bir yerdeki inşaatınız ile, 30 km uzaklıktaki inşaatınıza aynı fiyata beton temin edemezsiniz. Nakliye giderleri değişkendir. Ayrıca, 2 katlı konutunuz için anlaşacağınız beton birim fiyatı ile, 10 katlı 10 bloklu bir projenizde anlaşacağınız fiyatlar da farklıdır.

Mertebesel olarak yaklaşık maliyet hesabı yapmanız için örnek nı aşağıda paylaşıyorum (Nakliyeli fiyatlardır.)

c14, c16, c20, c25, c30, c35, c40, c45, c50 hazır beton pompalı, pompasız ve mikserli fiyatları

Güncelleme Tarihi : Ocak 2020 (İzinsiz ve aktif link veren bağlantı eklenmeden paylaşılması yasaktır!)

Not : Tam ekran görmek için resme tıklayınız

beton-fiyatları Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Fiyatlar ile ilgili fikirlerinizi ve kendi il ilçenize göre tedarik fiyatlarınızı yorumda bizimle paylaşabilirsiniz.

 

online-insaat-kurslari Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp HesabıBeton Dökümü İşçilik Fiyatları

Benzer şekilde, şehir, firma, proje, sözleşme tipi vb. pek çok değişkene göre farklılık gösterse de, maliyet hesabı yapmanız için, 10 TL / m3 + KDV olarak kabul edebilirsiniz.

Beton m3 miktarı nasıl hesaplanır?

Aslında bu sorunun cevabı çok basittir. Yapmanız gereken tek şey temel geometri bilgisi ile hacim hesabı bulmak.

beton-m3-hesabı Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Örneğin dökeceğimiz beton 40 cm x 40 cm ebatlarında 5 metre yüksekliğinde bir kolon diyelim. Gidecek beton miktarı 0,40 m x 0,40 m * 5 =  0.8 metreküptür.

Bu şekilde 10 kolon dökecekseniz 0.8 x 10 = 8 metreküp beton istemeniz gerekir. yani en x boy x yüksekliktir. Dökülecek hacimde boşluklar varsa da o boşluklarda aynı mantıkla çıkarılır.  Örneğin temel betonu dökeceksiniz.

Alanınız 30 metreye 40 metre. 80 cm temel döküyorsunuz. Gidecek beton miktarı : 30 m x 40 m x 0,8 = 960 m3 beton sipariş vermeniz gerekir.

beton-m3-hesabı-1 Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı

Burada akla şu soru gelebilir. Beton siparişi verirken direk böyle hesap yapmak doğru mu ? Çünkü betonarme içerisinde demir donatı da var ve onu hesaba katmamış oluyoruz. Böyle diyorsanız doğru diyorsunuz ancak atladığınız nokta şu, beton dökerken bir kısmı mikser-pompa- aracılığıyla kalıba aktarılırken kayba uğrar. Bu kayıpta mertebesel olarak donatı hacmini karşılar. O nedenle donatı hacmini dikkate almadan sipariş vermek hem kolaydır, hem de yanlış değildir.

Bir mikser kaç metreküp beton alır ?

6 ile 12 metreküp arasında alabilir. Alım yapacağınız firmaya göre değişkendir. Mikserin maksimum %80 ‘inin doldurulabileceğini unutmayınız.  Yani tank haznesi 10 m3 olan mikser ile 8 m3 beton taşınabilir. Aksi takdirde, beton karıştırılamaz ve sevkiyat esnasında priz almaya başlayarak özelliğini kaybeder.

1 m3 Beton Ağırlığı Ne Kadardır?

Beton cinsine göre değişiklik gösterir, yaklaşık olarak 2500 kg/ m3 (2,5 ton / m3 ) olarak kabul edebilirsiniz.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

“Hazır Beton Fiyatları ve Metreküp Hesabı” üzerine 47 yorum

 1. mustafa dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olacak 800m2 bir otapark ustune ortalama 8cm c40 beton atarsak toplamda ne kadar beton gider birde bu atacagimiz yerde arabalar gezecek nasil bir beton atmamiz gerekiyor

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   döşeme betonundan bahsediyorsanız kiriş yapısını bilmeden beton miktarı söylenemez, ayrıca statik hesap yapılmadan da nasıl bir beton atılacağı.

 2. Mehmet dedi ki:

  İyi günler ben adanada yaşıyorum 4 katlı bir binanın 4. Katını aldım fakat yağmurlu havada tavandan su akıntısı oluyor bina üzerine beton döktürsek bu sıkıntıyı giderirmi işe yararmı tavsiye ettiğiniz bir firma varmı

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   merhaba

   beton dökmek işe yaramaz, çatı izolasyonundaki hata bulunup giderilmeli ya da tamamen kaldırılıp yeniden yapılmalı.

   Adana’daki yerel firmaları araştırmanız lazım, izolasyonundan şikayet edilmeyen yeni bir binanın müteahhitine sorabilirsiniz mesela hangi çatıcı ile çalıştıgını, aynı yerden destek alabilirsiniz.

   en az 2 yıl garantili anlaşma yapınız

   kolay gelsin

 3. İlhan dedi ki:

  Merhaba
  100 m2 ev için yapılacak subasman için ne kadar beton maliyeti olur tahmini. Yüksekliği 60 cm planlanmaktadır.

  1. Kıvanç dedi ki:

   60m küp dostum

 4. Yıldırım dedi ki:

  Merhaba 155 metre kare temel artı iskeleye kaç küp beton gider ortalama

 5. Mahmut dedi ki:

  Selamünaleyküm ustam benim ev 2katlı dam 110 metre kare şeb ypacam ne kadar fiyat eder

 6. Tarik dedi ki:

  Merhabalar 30 × 16 = 480 m2 alan üzerine 12 katlı bir bina yaptırmak istiyorum.Ortalama ne kadar m3 beton gider.Temel,bodrum ve kat ayri olarak yazarsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın