İnşaat Makinaları 10.218 0

Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

Nedir?

Döner kepçeli ekskavatörler, madencilik ve inşaat işlerinde kullanılan, dünyanın en büyük iş makinaları olarak bilinen ağır araçlardır.

doner-kepceli-ekskavator Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

Nasıl Çalışır?

Bu devasal makinalar, büyük bir disk üzerinde dönebilen bir gövdeye sahiptirler. Gövdeye yerleştirilen kolun üzerinde bir tambur ve tamburun üzerinde kepçeler bulunur. Tambur döndükçe, kepçeler malzemeyi sökmeye başlar. Malzemeler, ekskavatörler ile sökülmeden önce patlatma vb. yöntemler ile gevşetilirler. Sökülen malzeme, konveyör bant ile makinanın ucuna kadar gövde boyunca taşınır. Orta ölçekli olanları hidrolik yürüyüş takımları ile hareket edebilirler fakat daha büyük boyutta olan döner kepçeli ekskavatörler çelik paletler üzerinde hareket eder.

Makinanın en büyük dezavantajı ise en fazla 20o eğimli kazı yapılabilmektedir. Eğer kol 20o den fazla eğimle çalıştırılırsa, sökülen malzeme banttan dökülerek nakliye problemine neden olabilmektedir.

Boyut

Büyük boyutlardaki döner kepçeli ekskavatörler yaklaşık 200 m uzunluğunda ve 100 m yüksekliğindedirler.

Maliyet

Bu devasal iş makinalarının üretimi yaklaşık 100 milyon $ dır.

Diğer Bilgiler

Montaj süreleri ortalama 5 yıldır. Makina 5 kişilik bir operatör grubu ile kontrol edilmektedir. Ağırlığı 13000 tondan fazladır. Teorik olarak kapasiteleri ise yaklaşık 12000 m3/s’dir.

 

 

Dünyanın En Büyük İş Makinası Bagger 288 Hakkında Bilgiler

Dünyanın En Büyük Makinası Videosu

 

hakedis-metraj-egitimi Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası autocad-sta4cad-egitimi Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası


Bir Cevap Yazın