İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Makinaları
  3. Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

Dünyadaki En Büyük İnşaat Makinası

featured


Nedir?

Döner kepçeli ekskavatörler, madencilik ve inşaat işlerinde kullanılan, dünyanın en büyük iş makinaları olarak bilinen ağır araçlardır.

Nasıl Çalışır?

Bu devasal makinalar, büyük bir disk üzerinde dönebilen bir gövdeye sahiptirler. Gövdeye yerleştirilen kolun üzerinde bir tambur ve tamburun üzerinde kepçeler bulunur. Tambur döndükçe, kepçeler malzemeyi sökmeye başlar. Malzemeler, ekskavatörler ile sökülmeden önce patlatma vb. yöntemler ile gevşetilirler. Sökülen malzeme, konveyör bant ile makinanın ucuna kadar gövde boyunca taşınır. Orta ölçekli olanları hidrolik yürüyüş takımları ile hareket edebilirler fakat daha büyük boyutta olan döner kepçeli ekskavatörler çelik paletler üzerinde hareket eder.

Makinanın en büyük dezavantajı ise en fazla 20o eğimli kazı yapılabilmektedir. Eğer kol 20o den fazla eğimle çalıştırılırsa, sökülen malzeme banttan dökülerek nakliye problemine neden olabilmektedir.

Boyut

Büyük boyutlardaki döner kepçeli ekskavatörler yaklaşık 200 m uzunluğunda ve 100 m yüksekliğindedirler.

Maliyet

Bu devasal iş makinalarının üretimi yaklaşık 100 milyon $ dır.

Diğer Bilgiler

Montaj süreleri ortalama 5 yıldır. Makina 5 kişilik bir operatör grubu ile kontrol edilmektedir. Ağırlığı 13000 tondan fazladır. Teorik olarak kapasiteleri ise yaklaşık 12000 m3/s’dir.

 

 

Dünyanın En Büyük İş Makinası Bagger 288 Hakkında Bilgiler

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap