İlginizi Çekebilir
şantiyecilik
 1. Ana Sayfa
 2. Şantiyecilik ve Şantiye Şefliği
 3. Kimler Şantiye Şefi Olabilir? – 2021

Kimler Şantiye Şefi Olabilir? – 2021

featured


Yazı içeriği :

Konuya girmeden önce, hiç bir fikri olmayanlar için şantiye şefinin tanımını yapalım :

Şantiye Şefliği Nedir?

Konusuna ve niteliğine göre yapım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan, mühendis, mimar veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker diplomasına sahip teknik personeldir.

Şantiye Şefinin Sorumlulukları Nelerdir ?

Yönetmeliğe göre aşağıdaki gibidir:

MADDE 8 – (1) Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

(2) Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırmak ve belgelerinin bir örneğini şantiye dosyasında bulundurmak zorundadır. Bu kapsamda, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgeleri, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalışanlar yetki belgeli usta olarak kabul edilir.

(3) Şantiye şefi, inşaat, tesisat ve yıkım işlerinde ilgili teknik düzenlemelere uygun malzeme ve işin niteliğine uygun makina ve ekipman kullanılmasını sağlar.

(4) Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

(5) Şantiye şefinin görevden ayrılmak istemesi halinde istifasını, aynı gün içerisinde ilgili idaresine yazılı olarak; yapı müteahhidine ise noter aracılığıyla veya müteahhidin tebligata elverişli elektronik adresine bildirmesi gerekir.

(6) Şantiye şefi, yapının fenni mesullerin/denetçi elemanların talimatlarına uygun olarak inşa ettirilmesinde, görev aldığı şantiye ile alakalı her türlü defter, tutanak ve benzeri belgelerin muhafazasında, düzenlenmesinde ve imzalanmasında ilgili imar ve denetim mevzuatının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir.

(7) Şantiye şefi, görev almış olduğu inşaatta;

a) Yapım/yıkım işleri sebebiyle çevre yapılarda oluşan veya oluşması muhtemel hasarları idaresine,

b) Meydana gelen iş kazalarını 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda öngörüldüğü şekilde ilgili mercilere,

derhal bildirmek zorundadır.

(8) Şantiye şefi, inşaatta herhangi bir imalata başlamadan en az bir gün önce, yapılacak imalatı denetim sorumlularına haber vermek zorundadır.

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 02.03.2019 tarihli 30702 sayılı Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlanmış olup, 02.06.2019 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu yönetmelik ile, uzun süredir herkesin kafasını kurcalayan “Kimler şantiye şefliği yapabilir?”, “İnşaat teknikerleri ve yapı öğretmenleri şantiye şefi olabilir mi?”, “Elektrik ve makine mühendisleri şantiye şefliği yetkisi” gibi soruların cevabı verilmiş oldu.

Yönetmeliği incelemek için : http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190302-2.htm

Bu yönetmeliğe göre şantiye şefliği yapabilecek meslekler :

 1. İnşaat Mühendisleri
 2. Mimarlar
 3. Elektrik Mühendisleri
 4. Makine Mühendisleri
 5. Elektrik Mühendisliğine YÖK tarafından denkliği bulunan Elektrik Elektronik Mühendisleri
 6. İnşaat, makine, elektrik, yapı denetim teknikerleri
 7. İnşaat makine, elektrik teknik öğretmenleri

 Şantiye Şefi Yetkileri

 • Güncel yönetmeliğe göre, çok sorulan şantiye şefliği yetkileri şu şekilde:
 • En fazla 5 işin sorumluluğunu alabilecekler
 • Tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olan işlede, inşaat alanı sınırlaması olmaksızın şantiye şefliği yapılabilir.
 • Farklı yapım işlerinde şantiye şefliği üstlenilmesi durumunda :
  • Mimar ve mühendis şantiye şeflerinin yetkisi 30.000 m2 ile sınırlıdır.
  • Yapı öğretmenleri ve inşaat teknikerleri, birinci, ikinci ve üçünsü sınıf yapılar olmak üzere, bodrum dahil en fazla 5 katlı olan yapılarda şantiye şefliği yapabilecekler.
  • Yapı öğretmenlerinin şantiye şefliği sınırı 2000 m2 dir.
  • İnşaat teknikerleriin şantiye şefliği sınırı 1500 m2 dir.
 • Şantiye şefi, sadece bağlı olduğu ilde bu görevi üstlenebilir.
 • Yapı müteahhidi şantiye şefliği haklarına sahipse, ayrıca bir şantiye şefi bulundurmadan bu görevi resmi olarak üstlenebilir.
 • Tam zamanlı çalışan personeller, başka bir yerde şantiye şefliği yapamaz.
 • Meslek odasına kaydı olmayan şantiye şefliği yapamaz

Şantiye Şefi Sözleşme Örneği

İndirmek için TIKLAYINIZ : şantiye şefi sözleşme örneği

Bonus : Şantiye Şefliği Sorgulama

Şantiye şefliği sorgulamak e-devlet üzerinden artık mümkün ve çok basit. Aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-santiye-sefi-yapi-ruhsati-bilgileri-sogulama

Yönetmelik ve yetkiler hakkındaki düşüncelerinizi bizimle aşağıda yorum olarak paylaşabilirsiniz. Ankete katılmayı unutmayınız

Size Göre Aşağıdaki Mesleklerden Hangileri Şantiye Şefliği Yapabilmelidir?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

 

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. İmzacı şantiye şefliğine de bir çözüm bulunsa daha iyi olacak. Çoğu şantiye şefi şantiyenin yerini dahi bilmiyorken özellikle yeni mezun mühendisler zor durumda olduklarından müteahhitlere boyun eğmek zorunda kalıyor.

 2. 1 sene önce

  Kardeşim yazından alıntılar yaptım. Hakkını helal et. (link kaldırıldı)

 3. 10 ay önce

  Biz üniversite mezunu fen adamı inşaat teknikerleri olarak, bizlere verilen “şantiye şefliği” yetkimizi geri istiyoruz, piyasada elimizde kalanlardan yegane yetkimiz maalesef bu kaldı, imo ve Tmmob’un haklarımıza her zaman düşman olarak bakmasını istemiyoruz, zaten mühendislere oranla, sayıca az olan biz teknikerler haklarımızı geri istiyoruz.

  Bizler üniversite sıralarında “yapı statiği 1-2, zemin Mekaniği/Laboratuvarı, karayolu inşaatı, yapı mimarisi, hidrolik, b.d tasarım, topoğrafya… Ve birçok mühendislik eğitimlerini gördük, uygulamalı ve yazılı imtihanlarından geçerek mezun olduk bizler de bilgiliyiz hazırız ve “hemen geri alınmayan” yetki ve yetkiler istiyoruz.

  İlkokul mezunlarının yaptığı inşaatlarda yukarıda “bahsettiğim derslerden” başarılı olsak da yetki verilmiyor verilse de, maalesef tek işi gücü “tekniker düşmanlığı yapmak, harç almak ve sürekli gezi turu yapmak olan imo ve tmmob bizimle uğraşıyor maalesef, ve yetki alamıyoruz saçmalık bu…

  Odaların her dakika kuyumuzu kazmasından bıktık artık lütfen bizlere kulak verin yardımcı olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir