İnşaat Yönetimi 23.157 0

Ataşman Nedir ?

, en özet karşılığı ile “ek” anlamında kullanılır.  İnşaat işlerinde, teknik ofis literatüründe, hakedişe, metraja, teklife, rapora, maile, vb. dökümantasyon ve yazışmalara ek edilen her türlü hesap, çizim, dosya ve dökümantasyona “ataşman” diye adlandırılabilmektedir.  Bu gibi anlamlarda kullanılması sizi şaşırtıp yanıtlmasın. Bu yazımda, “ataşman” kelimesinin gerçek anlamını, “” ve “” çalışmalarının ne olduğunu açıklayacağım.

?

ziyaretçi-defteri-150x150 Ataşman Nedir ?İhale aşamasında, pozlar belirlenir, metrajlar hesaplanır, keşif oluşturulur.  Ancak imalat aşamasında,  Proje revizyonları olabilir, ön görülmeyen imalatlar olabilir, metrajlandırılamayacak bir takım işler olabilir… çeşitli sebepler ile keşif ve proje dışı iş kalemleri ortaya çıkabilir. Hakedişte bu işleri belirtmek için kullanılan tüm dökümantasyon ve eklere “ataşman” denir.

 

  • Yevmiye fişleri
  • Kazı-dolgu nakliye fişleri
  • Proje dışı imalatların çizimleri
  • Proje dışı yapılan işlerin metrajları vs.

 

bunlar birer ataşmandır.

 

Ataşmana tabi olan işler için yapılan her türlü çizime ataşman çizimi denir. Ataşman defteri ile ilgili daha detaylı açıklamaları ve özellikle kamu işlerinde uygulanan kullanımını  şu yazımı okuyabilirsiniz : Ataşman Defteri Nedir?

hakedis-metraj-egitimi Ataşman Nedir ? autocad-sta4cad-egitimi Ataşman Nedir ?


Bir Cevap Yazın