1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Ataşman Nedir ?

Ataşman Nedir ?

featured


Ataşman, en özet karşılığı ile “ek” anlamında kullanılır.  İnşaat işlerinde, teknik ofis literatüründe, hakedişe, metraja, teklife, rapora, maile, vb. dökümantasyon ve yazışmalara ek edilen her türlü hesap, çizim, dosya ve dökümantasyona “ataşman” diye adlandırılabilmektedir.  Bu gibi anlamlarda kullanılması sizi şaşırtıp yanıtlmasın. Bu yazımda, “ataşman” kelimesinin gerçek anlamını, “ataşman çizimi” ve “ataşman defteri” çalışmalarının ne olduğunu açıklayacağım.

Ataşman Nedir?

İhale aşamasında, pozlar belirlenir, metrajlar hesaplanır, keşif oluşturulur.  Ancak imalat aşamasında,  Proje revizyonları olabilir, ön görülmeyen imalatlar olabilir, metrajlandırılamayacak bir takım işler olabilir… çeşitli sebepler ile keşif ve proje dışı iş kalemleri ortaya çıkabilir. Hakedişte bu işleri belirtmek için kullanılan tüm dökümantasyon ve eklere “ataşman” denir.

 

  • Yevmiye fişleri
  • Kazı-dolgu nakliye fişleri
  • Proje dışı imalatların çizimleri
  • Proje dışı yapılan işlerin metrajları vs.

 

bunlar birer ataşmandır.

 

Ataşmana tabi olan işler için yapılan her türlü çizime ataşman çizimi denir. Ataşman defteri ile ilgili daha detaylı açıklamaları ve özellikle kamu işlerinde uygulanan kullanımını  şu yazımı okuyabilirsiniz : Ataşman Defteri Nedir?

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap