Dünya’nın En Yüksek Kulesi : The Tokyo Sky Tree
Muhteşem Yapılar 5.786 0

Dünya’nın En Yüksek Kulesi : The Tokyo Sky Tree

Çin’in 600 m yüksekliğindeki Canton Kulesi’ni geride bırakan 634 m yüksekliğindeki “Dünyanın en yüksek kulesi” ünvanı ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Japonya’nın başkenti Tokyo’da açılışı yapılacak olan  kuleyi ilk gününde 8000 kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Kule, içerisindeki restoranlar, mağazalar ve eğlence merkezleri ile bölgenin en önemli turistlik merkezlerinden birisi olacak. Ayrıca kule televizyon ve radyo yayınları içinde kullanılarak  Japonya’da dijital yayıncılığa geçiş tam anlamıyla sağlanmış olacak.

 

Tasarım:

Kulenin tasarımı, 24 Kasım 2006’da, aşağıdaki 3 konsept temel alınarak tamamlanmıştır.

  • Geleceğe uygunluk ( fütürist) ve Japonya’nın geleneksel güzelliğine uygunluk
  • Şehrin yeniden canlanmasını sağlamak
  • Emniyet ve güvenlik

Kulenin en alt kısmı, yerden 350 m yüksekliğinde tripod benzeri bir yapıdadır.  Silindirik yapıdaki kule çok güçlü rüzgarlara karşı dayanabilmektedir.

350 m de 2000 kişilik ve 450 m yükseklikte 900 kişilik kapasitede olmak üzere toplam 2 gözlemevi bulunmaktadır. Bu gözlem katlarına hızlı asansörler ile 50 ve 80 saniyede çıkılıyor. Gözlem katlarında, iki kafe ve bir restoran bulunmakta, özel camlardan aşağıya direkt olarak bakılabilmektedir.

Çelik binada toplam 2 bin 523 basamaklı merdiven bulunmaktadır.

 

Deprem Dayanıklılığı:

Deprem anında ana gövdesi ile dışta yer alan çelik kafesin birbirinden ayrılabildiği bina 7 şiddetinde depreme dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Kule merkezi betonarme bir  şafta sahiptir. Ana gövde, yerden 125 m yüksekliğe kadar dış elemanlara bağlıdır. Buradan 375 m ye kadar, deprem boyunca tampon görevi görerek etkiyi azaltan sönümleyiciler (yağ damperleri) ile dış kafese bağlanmıştır. Tasarımcılara göre, bu damperler deprem enerjisinin %50 sini absorbe edebilmektedir.

 

Renk:

Dış kafes, olarak bilinen, geleneksel mavimsi  japon rengi baz alınan orjinal rengi ile boyanmıştır.

Aydınlatma:

Binanın aydınlatma tasarımı 16 Ekim 2009 tarihinde tamamlanmıştır. Kule LED ışıklar ile,  gök mavisi ve mor olmak üzere, günlük dönüşümlü olarak iki şekilde aydınlatılmaktadır.

 

Skytree İsmini ve Yüksekliğini Nereden Alır ?

2007 yılında, kuleye verilecek isim için öneriler alınmıştır ve 6 isim final adayı seçilmiştir: Tokyo Edo Tower, Tokyo Skytree, Mirai Tree, Yumemi Yagura, Rising East Tower ve Rising Tower .

10 Haziran 2008’de, kulenin resmi ismi “Tokyo Skytree” olarak ilan edilmiştir. Bu isim toplamda 33000 oy ile ( %30), en fazla ikinci oyu alan Tokyo Edo Tower’i geride bırakmıştır. Yükseklik ise, kolayca hatırlanacak şekilde seçilmiştir. 6 (mu), 3 (sa) ve 4 (shi) Tokyo Skytree’nin bulunduğu bölgenin eski ismi ’yi simgelemektedir.

 

Aşağıdan bakanlar kulenin tepesini göremiyor :

 

 

 

 

hakedis-metraj-egitimi Dünya'nın En Yüksek Kulesi : The Tokyo Sky Tree autocad-sta4cad-egitimi Dünya'nın En Yüksek Kulesi : The Tokyo Sky Tree


Bir Cevap Yazın