İlginizi Çekebilir
tmp_cover_Jet Grouting - Double Fluid_A0FE2130
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. ATRİUM VE AVLU NEDİR ?

ATRİUM VE AVLU NEDİR ?

atrium ve avlu nedir


Atrium Ne Demek ?

Geçmişten günümüze bir çok eski mimari fikir değişmiştir. Genel olarak baktığımızda hala eski mimari yapılar korunmaya çalışılmaktadır. Fakat çoğunlukla mimari fikirler değişime uğramıştır. Bunlardan biri de atriumdur. Atrium, eski Roma mimarisinde evin alanının ortasında, evin bütün odalarının açıldığı üstü açık olacak şekilde bulunan avluya denmektedir. Roma mimarisinde, servis alanları barındıran ve ortasında yağmur sularının birikmesi sağlanan bir havuz bulunmaktadır. Etrafındaki yapılar koridor ile bu atriuma bağlanmaktaydı. Atrium, Roma mimarisinin vazgeçilmez bir unsuru olarak biliniyor. Bazı Roma tapınakları ve Ortaçağ kiliselerinde bu mimari alan uygulanmıştır.

Günümüzde atrium; Büro olarak kullanılan yapıların işin niteliği, statüsü, çalışanların gün ışığı ve manzara isteği üzerine yapılabilmektedir. Otel yapılarında ilgi çekmektedir ve ortak alanlarda kullanılmaktadır. Alışveriş merkezlerinde müşterinin dinlenmesi için böyle bir alan yapılmaktadır. Kültür ve eğitim yapılarında, sergi ve toplanma alanlarında kullanılmaktadır. Sağlık alanlarında kullanılması hastaların manzara açısından, hava kalitesini yükseltmek açısından olumlu etkiler oluşturası sağlanır.

Camii atriumları iki türde incelenmektedir. Dış avlu, camii ve etrafındaki yapı duvarlarını ayırmak için yapılmaktadır. Cami bahçesi olarak da adlandırılmaktadır. İç avlu ise camii yapısına bitişik nizamda bulunur. Çevresi kubbe ve sundurma ile çevrili olup ortasında şadırvan vardır.

 

Avlu Ne Demek ?

Atriumun Türk mimarisindeki karşılığı avludur. Avlu, bir yapının ya da yapıların ortasında kalan, binalar veya duvarlarla çevrili geniş alanlardır. Genel olarak avluların üst kısımları açıktır ve içeri ışık alır. Evin bölümlerinin kapısı genelde avluya açılmaktadır. Burada avlular dinlenmek, yemek yemek ve  misafirleri ağırlamak için kullanılan geniş bir alandır. Misafirler ağırlandıktan sonra dinlenmeleri için avlular kullanılırdı. Böylelikle misafirler güzel bir şekilde ağırlanmış olurdu.

Genellikle dinlenmek ve yemek yemek gibi alanlar bulunduran avluların çevresinde yatak odaları ve diğer odalar bulunmaktadır. Avlu yapısı yapılara göre farklılık göstermektedir.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.Yorum Yap

Yorum Yap