İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Muhteşem Yapılar
  3. Santiago Calatrava’nın Burgulu Kulesi – Turning Tarso

Santiago Calatrava’nın Burgulu Kulesi – Turning Tarso

featured


Turning Tarso, mimar-mühendis Santiago Calatrava’nın eseridir. Malmö Oresund Bölgesi’nde bulunmaktadır ve Malmö’nün en yüksek binası unvanını taşımaktadır. 27 Ağustos 2005 te kullanıma açılan kule 54 katlı 190 metre yüksekliğindedir.  Bir diğer özelliği ise ilk burgulu kule olmasıdır.

Yapı ile ilgili biraz teknik detaya girecek olursak, taşıyıcı sistem binanın ortasındadır, dış yüzeylerin herhangi bir taşıyıcı görevi yoktur. Bina tam 90 derece burgu yapmaktadır. Üst üste konan 9 küpten oluşuyor. Inside Core (Mega Kolon) sisteminin ilk örneğidir. Binanın kat planları yükseldikçe dönüyor ve alt katlardaki kare planlar üst katlara doğru baklava dilimi biçimini alıyor. Bu da maksimum yüzey alanını sağlıyor.

Bu yapı, Calatrava’nın ilk gökdelenidir. Bu harika mimar-mühendisin diğer eserlerini de incelemenizi tavsiye ederim.

 

Wikipedia

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 8 sene önce

    Vay be çok başarılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir