İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Strüktür Nedir?

Strüktür Nedir?

strüktür ne demek


Mimarlıkta Strüktür

Strüktür ne demek sorusuna cevap olarak biçimi oluşturan bir sistemsel düzen diyebiliriz.  İnşaat ve yapı sektöründe taşıyıcı olarak karşımıza çıkan strüktürün tanımı şöyledir: Yapıda, birtakım nesnelerin bir araya gelerek oluşturduğu sistemdir. Mimari de tasarımsal unsur olarak kullanıldığı gibi taşıyıcı olarak da sınıflandırabilir. Genel olarak bilinen haliyle hangi malzemeden ya da hangi amaçla yapıldığına bakılmaksızın yapıda kullanılan taşıyıcıya verilen addır diyebiliriz.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber yapı sektöründe kullanılan malzemeler çeşitlenmiştir böylelikle strüktür de kullanıldığı malzemeye göre farklılık göstermektedir. Çeşitlerinin olması mimari tasarımda farklılıklar yaratır. Günümüzde yaygın olarak çelik strüktür, ahşap strüktür ve beton strüktür kullanılmaktadır. Amacına, kullanılacağı yere ve taşıyacağı yüke göre tercih edilebilir.. Bir yapı her şeyden önce hangi malzemeden yapılırsa yapılsın ya da hangi boyutlarda kurgulanırsa kurgulansın her koşulda sağlam olması beklenir. Bu işin altın kuralı olan 3E nin de ilk E’si zaten “emniyettir”, yani sağlamlık. Bu noktada strüktürün önemi tartılmazdır.

 

Strüktür Örnekleri

Mimari ve strüktür arasındaki bağ eski çağlardan günümüze gelmiştir. Vitruvius’un iyi mimarlık tanımında bahsedilen sağlamlık unsurunun karşılığı strüktür tanımıdır. Mimari yapıların estetik algısının yanı sıra sağlam olması şarttır. Bir yapıyı tasarlarken eş güdümlü olarak bu iki kavramı kurgulamak başarıyı getirir. Tasarım aşamasında maketlerde genelde strüktür sergilenir, böylelikle estetik açıdan nasıl durduğu sorgulanırken iskelet olma özelliği de es geçilmez. Bu noktada strüktürün iskelet görevi görmesi önemlidir.

Türlerine bağlı olarak strüktürler mimaride tasarım unsuru olarak da görev almaktadır. Çoğu yapının aklımızda kalıcı iz bırakmasının sebebi farklı strüktüre sahip olmasıdır. Geniş tasarım olanağı sunan bu yapı unsuru mekânın farklı deneyimlenmesini sağlar. Teknolojinin gelişmesiyle farklı dönemlerde geniş açıklıkların öneminin artması strüktürde kullanılan malzemeleri değiştirmiştir. Yapıda çeşitlenmeler ve kimliklerin kazandırılmasında elbette ki strüktür çeşitlerinin önemi büyüktür.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap