1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Popüler İnşaat Terimleri

Popüler İnşaat Terimleri

featured


İnşaat işlerinde kullanılan bazı popüler terimleri ve anlamlarını, sektöre yeni girenlerin aşina olması açısından paylaşacağım.  Liste şimdilik biraz kısa, zaman buldukça inşaat terimlerini alfabetik olarak genişleteceğim. Uzun vadede çok güzel bir arşiv birikeceğine inanıyorum.

İnşaat Terimleri

Aderans Nedir?

Aderans iki malzemenin birbirine yapışması anlamına gelir. İnşaat terimi olarak beton harcın agregaya daha sonra betonun demire yapışması veya boyanın kabarma, çatlama olmadan duvar yüzeyinde ince tabaka şeklinde kalması durumuna verilen isimdir.

Agrega Nedir?

Beton içeriğinde %55-70 arası bulunan ve çakıl, kum, kırmataş gibi malzemelerden oluşan karışıma denilir.

Aplikasyon Nedir?

Bir taşınmazın köşe ve kenarları belirlenmek amacıyla sınırlarının saha üzerine işaretlenmesidir. Buna yer tespiti diyebiliriz.

Asmolen Nedir?

Herhangi bir yük taşıma özelliği olmayan ve dişli döşemelerin arasını doldurmak için kullanılan hafif dolgu malzemesine verilen isimdir.

Ataşman Nedir?

Proje ve planı bulunmayan işlerle ilgili imalatlara ait bilgi, plan ve hesaplamalar ile ölçü, tartı tutanakların yazıldığı defterdir. Ataşmana rölevede proje ve plan ölçülerinin kontrolü ve tespiti mümkün olmayan işler kaydedilir. Zamanında tutulması gereken, ölçü, tartı, tespit ve benzeri diğer tutanaklar, tarihleri ile birlikte konuların içeriğini belirtilmek amacıyla ataşmana eklenir.

Beton Nedir?

Kum, çakıl gibi agrega olarak adlandırılan maddelerin bir bağlayıcı maddeler ve su ile birleştirilmesinde ortaya çıkan gelen inşaat yapıtaşıdır. Bağlayıcı maddeler genellikle çimento olmaktadır.

Çiroz Nedir?

Perde ve kolon gibi taşıyıcı elemanların düşey donatıları arasına yerleştirilir. Bu donatıları birbirine bağlanır ve aralarındaki mesafenin de sabit kalarak korunması sağlanır. Çiroz uç kısımların kıvrılmış inşaat çubuklarına verilen isimdir.

Denizlik Nedir?

Pencerenin alt kısmında arka veya öne gelecek şekilde pencerenin boşluğuna kadar uzanan genellikle mermer malzemelerden imal edilen yapı öğesidir.

Dilatasyon Nedir?

Değişik geometrik şekiller ve büyük boyutlara sahip yapıların deprem, sıcaklık, farklı oturma ve titreşim gibi etkenleri en az etkilenmesi ve yapıların bir bütün olarak zarar görmesi için yapılan işlemdir. Belirli bir uzunlukta ve genişlikten sonra yapının parçalara veya bölmelerin ayrılmasına sağlayan boşluklardır.

Döşeme Nedir?

Yapıların planlanması ağırlık, yük ve dayanıklılık gibi planlar proje aşamasında yapılmaktadır. Proje aşamalarında yapılan işlemlerde yapının malzemeleri, ayrıldığı kat durumları gibi birçok konu söz konusudur.

Durabilite Nedir?

Yapıların ve yapı malzemelerinin işlevlerini ömür boyunca bozulmadan yerine getirmesine denir. Kalıcılık ve dayanıklılık denmektedir. Yapıların istenilen süre boyunca işlevlerini yerine getirebilmesi için, imalatların kaliteli bir şekilde yapılması gerekir. Eğer doğru uygulamalar yapılmazsa, yapı kısa sürede bozulacak ve kullanılmaz hale gelecektir.

Etriye Nedir?

Betonarme yapılarda kiriş ve kolonlarda ana donatıyı bir arada tutmayı sağlayan donatı çeliğinden yapılan sargı öğesidir. Etriye uygun aralıklarla betonarme kiriş ve kolon öğelerin içerisine yerleştirilir.

kaynak:

https://www.yapimagazin.com

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap