İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Bilgileri
  3. Çekiçleme Etkisi

Çekiçleme Etkisi

featured


Çekiçleme Etkisi Nedir?

Belki de bu terimi ilk defa duyuyorsunuz: “Çekiçleme Etkisi”. Terim garip gelse de aslında çok iyi bildiğimiz, özellikle ülkemizde sıklıkla rastladığımız bir durum. Çekiçleme etkisini, aralarında yeterli miktarda derz bırakılmayan bitişik nizam binalardan, rijit olmayanının daha rijit olanına deprem etkisindeki salınımı boyunca yaptığı etkidir diye tanımlayabiliriz. Bu etki sonucunda, rijit olan bina da, yanındaki binanın çekiçleme etkisi ile verdiği hasar nedeniyle depremden nasibini almış oluyor aslında. Çekiçleme etkisinin en çok görüldüğü durum ise, bitişik nizam binalardan en az birisinin hiç ya da yeterli rijitlikle bodrum katının olmaması.

Ancak çekiçleme etkisi sadece yetersiz derz ve bitişik nizamdaki binanın rijit olmayışından kaynaklanmıyor. Bitişik nizam yapılarda, bina kat yükseklikleri de önem arz etmektedir. Bunu omuz omuza mücadeleye benzetebiliriz. Bir uzun biri kısa 2 futbolcunun omuz omuza mücadeleye girmesi durumunda, birisinin omuzu diğerinin kafasına, boynuna gelebileceğinden, pek de sağlıklı bir müacadele olmayacaktır. Aynı durum, bitişik nizam binalar için de geçerlidir. Bitişik nizam binalarda bina yüksekliği ve kat yüksekliğinin fazla olmaması da , çekiçleme etkisinin önüne geçme konusunda önemlidir.

Çekiçleme Etkisine Bazı Örnekler:

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap