İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Jet Grout

Jet Grout

featured


tmp_cover_Jet Grouting - Double Fluid_A0FE2130

Nedir?

Jet grout, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerin, üzerine inşaat yapılmasına elverişli hale getirilmesi amacıyla, su ve çimento karışımının(su/çimento:1/1 olur genelde, projeye göre 0,7 ye kadar inebilir)  basınçlı hava ile zemine enjekte ederek zemin özelliklerinin iyileştirilmesidir.

Nasıl Uygulanır?

Zemine yüksek basınçla sokulan sonda istenilen derinliğe indirilir. Bu esnada enjeksiyon yapılmaz. Ancak delmenin kolaylaştırılması için su, hava, bentonit şerbeti gibi akışkanlar kullanılabilmektedir. Daha sonra yüksek basınçlı enjeksiyonla beraber sonda döndürülerek yavaş bir şekilde çıkarılır. Rotasyon hareketiyle enjeksiyon dairesel kesitli grout tabakası oluşturur. Sonda tamamen çıktıktan sonra, grout koloncuğu oluşur. Enjeksiyonun zemini yırtmasıyla oluşan çimentolu zemine soilcrete adı verilir. Aşırı basınç uygulanması, zeminde çatlama ve bu nedenle kolonlarda süreksizliğe neden olabilir. Zemin özelliklerine göre, şaşırtmalı, atlamalı, bitişik nizam vb. jet grout türleri, hesaplanan uzunluk ve ebatlarda koloncuklar şeklinde uygulanır.

Nerelerde Uygulanır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerde, zeminin gevşekliğinden dolayı forekazık, mini kazık uygulamalarında zorlanılıyorsa, kazıklı temel yapılacak derinlikte taşıtıcı zemine ulaşılamıyorsa, kazık imalatının maliyeti daha yüksek oluyorsa, zemin iyileştirmeye yönelik  jet grout uygulanabilir. Ayrıca derin kazılarda zemin kaymasını önlemek için yine jet grout uygulanabilir.

Parametrelerin Belirlenmesi
Oluşacak kesitlerin ebatları zemin özelliklerine bağlı olduğu gibi; dönüş hızı, çekme hızı, grout basıncı, grout debisi, nozzle çap
ve adedine de bağlıdır. Aşağıda tabloda çapa bağlı yaklaşık olarak sarf edilecek çimento, enjeksiyon miktarları verilmiştir.
Kolon Çapı (cm)
1 m.lik kolon hacmi
(m3)
Çimento Miktarı (kg)
Enjeksiyon Miktarı (lt)
40
0,13
57
75
60
0,28
127
170
80
0,5
226
301
100
0,79
353
471
Not: Çimento Dozajı 450 kg/ m3 tür
Su/Çimento Oranı 1/1 dir.
kaynak : http://www.zeminarastirma.com/jet_grouting.html
Jet Grout Videoları

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap