Faydalı Bilgiler 13.776 0

Jet Grout

tmp_cover_Jet-Grouting-Double-Fluid_A0FE2130 Jet Grout

Nedir?

, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerin, üzerine inşaat yapılmasına elverişli hale getirilmesi amacıyla, su ve çimento karışımının(su/çimento:1/1 olur genelde, projeye göre 0,7 ye kadar inebilir)  basınçlı hava ile zemine enjekte ederek özelliklerinin iyileştirilmesidir.

Nasıl Uygulanır?

Zemine yüksek basınçla sokulan sonda istenilen derinliğe indirilir. Bu esnada enjeksiyon yapılmaz. Ancak delmenin kolaylaştırılması için su, hava, bentonit şerbeti gibi akışkanlar kullanılabilmektedir. Daha sonra yüksek basınçlı enjeksiyonla beraber sonda döndürülerek yavaş bir şekilde çıkarılır. Rotasyon hareketiyle enjeksiyon dairesel kesitli grout tabakası oluşturur. Sonda tamamen çıktıktan sonra, grout koloncuğu oluşur. Enjeksiyonun zemini yırtmasıyla oluşan çimentolu zemine soilcrete adı verilir. Aşırı basınç uygulanması, zeminde çatlama ve bu nedenle kolonlarda süreksizliğe neden olabilir. Zemin özelliklerine göre, şaşırtmalı, atlamalı, bitişik nizam vb. jet grout türleri, hesaplanan uzunluk ve ebatlarda koloncuklar şeklinde uygulanır.

Nerelerde Uygulanır?

Yukarıda bahsettiğim gibi, taşıyıcılığı yetersiz zeminlerde, zeminin gevşekliğinden dolayı forekazık, mini kazık uygulamalarında zorlanılıyorsa, kazıklı temel yapılacak derinlikte taşıtıcı zemine ulaşılamıyorsa, kazık imalatının maliyeti daha yüksek oluyorsa, zemin iyileştirmeye yönelik  jet grout uygulanabilir. Ayrıca derin kazılarda zemin kaymasını önlemek için yine jet grout uygulanabilir.

Parametrelerin Belirlenmesi
Oluşacak kesitlerin ebatları zemin özelliklerine bağlı olduğu gibi; dönüş hızı, çekme hızı, grout basıncı, grout debisi, nozzle çap
ve adedine de bağlıdır. Aşağıda tabloda çapa bağlı yaklaşık olarak sarf edilecek çimento, enjeksiyon miktarları verilmiştir.
Kolon Çapı (cm)
1 m.lik kolon hacmi
(m3)
Çimento Miktarı (kg)
Enjeksiyon Miktarı (lt)
40
0,13
57
75
60
0,28
127
170
80
0,5
226
301
100
0,79
353
471
Not: Çimento Dozajı 450 kg/ m3 tür
Su/Çimento Oranı 1/1 dir.
kaynak : http://www.zeminarastirma.com/jet_grouting.html
Jet Grout Videoları

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (TEMMUZ AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

Bir Cevap Yazın