İnşaat Dökümanları 19.151 2

Çelik Yapı Tasarımı

Yıldız Teknik Üniversitesi lisans eğitimimde yapmış olduğum Çelik Yapı Tasarımı ödevim. Sadece örnek amaçlı kullanılabilir. Umarım öğrenci arkadaşlara bir faydası dokunur.

 

İçerik:

Çelik Yapının sabit yük, kar ve rüzgar yüklerine göre statik hesabı, kesit ve birleşim hesaplarının yapılması, yapının stabilitesinin sağlanması ve gerekli detayların çizimi.

 

Not: Ödevdeki hatalar için kusurumuza bakmayın artık.

Ödev için tıklayınız

 

 


“Çelik Yapı Tasarımı” üzerine 2 yorum

 1. Deniz dedi ki:

  hangi tasarımları önerirsiniz? çelik ve deniz yapıları tasarımından memnun kaldınızmı? Tesekkurler şimdiden ;)

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Çelik yapı tasarımı için kolay diyemem. Özellikle çizimleri ciddiye alarak yaparsanız zorlar fakat çelik yapılara ilginiz varsa, ileride bu alanda çalışmayı düşünüyorsanız, almanızı ve hakkını vererek yapmanızı tavsiye ederim. Ben gerçekten özenerek yapmıştım ve çok şey de öğrendim çelik yapılar adına.

   Deniz yapı tasarımına gelince, kolay olduğu için almıştım ki gerçekten de çok kolaydı. Verileri yakın bir örnek buldun mu bakarak gerisi geliyor. Bana göre lisans eğitimindeki en kolay tasarım dersiydi. Sonradan içeriği değiştiyse bilemem. Bana birşey kattı mı dersen hayır, tamam deniz yapıları hakkında fikrim oldu ama o alanda çalışmayacağım için mesleki anlamda bir faydasını görmedim. Kolay diye almak isterseniz alabilirsiniz ama amacınız mesleki anlamda birşeyler kazanmaksa ve deniz yapıları konusunda donanmak istemiyorsanız, başka bir proje alınız. Isı yalıtımı, istinat yapı tasarımı vb. olabilir.

Bir Cevap Yazın