İlginizi Çekebilir
aderans
 1. Ana Sayfa
 2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
 3. Tretuvar Nedir, Nasıl Yapılır

Tretuvar Nedir, Nasıl Yapılır

featured


Tretuvar Nedir

En kısa açıklaması ile, yaya kaldırımıdır. (Bkz. TDK)

Fransızca bir kelime olup, orjinali “trottoir” ‘dir. Türkçe’ye tretuar olarak geçmiş olup, yer yer özellikle inşaat sahalarında okunduğu gibi yazılabilir (tretuar). Ekşisözlük’ten bir alıntı yapmak istedim bu konuda :

mimari teknik terim olarak da kullanılır. özellikle entel mimarlar, inşaat ustalarının ‘bu ne diyor acaba’ bakışları altında bu kelimeyi kullanmaya bayılırlar. ustalar bilmedikleri için atmazlar o bakışı, iki dakika içinde sekiz kere kullanılmasına anlam veremezler, haklı olarak.

Haksız da sayılmaz hani :)

Tretuvar Nasıl Yapılır

Öncelikle alt dolgumuz yapılır, sıkıştırılır. Sonrasında tretuvar betonu dökülür gerekli tesviye ve perdah işlemleri yapılır. Aşağıdaki birim fiyat tarifinde detaylı olarak anlatılmaktadır. Sonrasında ise tretuvar kaplamamız ne ise, ilgili malzemenin uygulaması yapılır. Bu granit, kilit taşı vb. olabilir. Direkt beton olarak da bırakılabilir. Müteakiben bordür uygulaması yapılır.

Y.F.Ş. nin 47. ve 57. kısmlarındaki esaslar ve şartlar dahilinde,projesinde gösterilen veya idarece verilen talimata uygun olarak yol betonu dökülmesi, sıkıştırılması, tesviyesi, derzlerin bırakılması veya açılması ve teçhizi, doldurulması, itinalı bir suretle beton kürünün sulanmak, örtmek vs. şekillerde tamamlanması suretiyle her yerde ve her çeşit taşıt yolu, yaya kaldırım, tünel içi kaldırım ve yol betonları beton yol yapılması. BİRİM FİYATA DAHİL OLAN MASRAFLAR : Poz 16.100/K da sayılanlara ilaveten,derz latalarının iş başında temini ve yerleştirilmesi, bitüm ve boya malzemesinin iş başında temini ve kayma demirlerine bir kat sülyen bir kat bitüm sürülmesi,gerekli beton veya çelik kalıp malzemelerinin işbaşında temini ve kalıpların yapılması,dilâtasyon derzlerinin altına sabit derz latalarının temin edilerek yerleştirilmesi,beton yüzeyinin perdah makinesi ile perdahlanması,beton yüzeyinin yol eksenine dik (enine) istikamette süpürülmesi, kendir veya kenevirin işbaşına temini ve bunların derz boşluklarına yerleştirilmesi,daha sonra derzlerin; iyice temizlenmesi, kurutulması ve derz cidarlarına bitümlü malzeme sürülmesi soğuk veya sıcak derz malzemelerinin iş başında temini ve derzlerin bunlarla doldurulması suretiyle beton yol, tretuvar,tünel içi kaldırım ve yol betonları yapılması aşağıda «Birim Fiyata Dahil Olmayan Masraflar» başlığı altında sayılanlar dışında kalan diğer bütün işlerin yapılması için her türlü işçilik, malzeme, makina, alât ve edevat masrafları ile müteahhit kârı ve genel mastaflar. BİRİM FİYATA DAHİL OLMAYAN MASRAFLAR : Çimento ve demir bedelleri, demir işçiliği ile çimento ve demirin; yüklenmesi, iş başında boşaltılması, depolanması ve muhafazası, çimento, demir, kum ve çakılın; iş yerine taşınması, kum ve çakılın yıkanması. ÖLÇÜ : Poz 16.100/K daki gibidir. ÖDEME: Birim fiyat cetvelinde, Poz 16.135/K daki ” Beton Yol ve Tretuvar” m3 birim fiyatı üzerinden yapılır.

Poz No : Karayolları / 16.135/K

Birim Fiyatı : 106.29 (2011 yılı)

Kaynak : www.birimfiyat.net

 

 

Tretuvar Yüksekliği

Kırmızı kota göre belirlenen yol seviyesinin 18 cm. üstü olarak kabul edilir. Tretuvar yüksekliği, beton, kaplama,bordür dahil yerine göre 20-40 cm aralığında olabilir. Yanındaki saha veya yol kotuna göre yüksekliğinin 20-30 cmi geçmemesi önemlidir, aksi halde kullanışsız olur.

Tretuvar Genişliği

Tretuar genişliği, çevre şartlarına göre değişir. Yönetmeliklerde belirli bir ölçü verilmemiştir ancak genellikle 120-150 cm aralıgındadır. Kaplama malzemesi burada önemli etkendir. Örneğin 30×30 ise 30 un katı olmalıdır.

Tretuvar Betonu

Genelde C12/15- C20/25 aralıgında tercih edilir. Yaya trafiğine maruz kalacağından daha düşük beton tercih edilmemelidir.

Örnek Tretuvar Çizimi ve Detayı

Örneklere gelmeden önce, son söz olarak, tretuvar tasarlarjen engellie vatandaşlarımızı unutmayalım! Aşağıda imalat aşamaları ve bitmiş hallerinden tretuvar örnekleri bulunmaktadır. Kolay gelsin…

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 4 sene önce

  Öncelikle tretuar işine başlıyanların ve bu işi kendi bilgileri ile yapmaya çalışanlara kolaylıklar diliyorum.
  öncelikle yapılması gerekenleri sağlam ve uzun vadeli bir tretuar için, naçizane burada belirteceğim.Burada yazacağım konular, genellikle kendi müstakil evine tretuar yapmak isteyenlere ışık tutar ümit ediyorum.

  1- tretuar yapmadan önce bina çevresine, temele kadar inerek drenaj borusu, mıcır,drenaj levhası ve bina duvarlarına kristalize yalıtım harcı ile v.s… ile yalıtım yapmalarını şiddetle öneriyorum.
  2- Yapılacak tretuarın alt tabanı sağlamlaştırıldıktan sonra, bina su basman betonuna kimyasal dübel ile ankraj yaparak, burada dışarıya çıkan demir filizlerini, teretuar betonu dökeceğimiz alanın üzerine serilen çelik hasır ile bağlantısını yaparak betonu onun üzerine dökmek gerekir. Bu şekilde dökülen tretuar betonu çökerek, bina ile tretuar arasında sonradan oluşacak çatlak ve aralıklara meydan vermeyecektir (bina temeline zarar veren sular bu aralıklardan girerek aktif hale geçerler).sonradan üzerine seramik veya farklı kaplama maddesi yapılabilir. Burada bina çatı oluklarını, dökülecek beton içine gizliyerek binadan uzaklaştırmasını sağlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir