İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Rölöve Nedir, Nasıl Rölöve Alınır?

Rölöve Nedir, Nasıl Rölöve Alınır?

rölöve


Kültürel mirasların korunması için restorasyon işlemleri büyük önem taşımaktadır.  Tarihi yapıların dokusunu kaybetmeden yapılan işlemler oldukça önemlidir. Restorasyon işlemlerinde yapıların dönemine uygun bir şekilde günümüz malzemeleri ile tercih edilmelidir. Yapıya farklı ek düzenlemeler yapılmaması gerekir. Bu açıdan bakıldığında rölöve çok önemli bir uygulamadır. Peki, rölöve tam olarak ne demektir? Yapıların kent dokularına veya arkeolojik çalışmalar sırasında kalıntıların yakından incelenmesi, belgelenmesi ve bu durumların mimari açıdan değerlendirmesi, restorasyon çalışmaların hazırlanabilmesi için binanın iç ve dış mimarisine, taşıyıcı sistemlerin ve özgün dekorasyon yapı malzemelerinin kullanımlarına dikkat edilerek ölçekli çizimlerle anlatılmasıdır. Rölöve teknik olarak bakıldığında mimari bir uygulamadır. Çizim ise görülen rölöve teknikleri bakımdan, restorasyon çalışmalarında önemli bir ayrıntıdır.

Rölöve Nasıl Alınır?

Rölöve, yapıların tüm ölçümlerini gerçekleştirebilmek, yapının plan, kesit ve görünüşlerini direkt olarak kağıda dökme işlemleridir. Bu çalışmaların amacı kültürel mirasın veya bir yapının arkeolojik kalıntıların en ince detayına kadar incelenmesidir. İç ve dış mimarisinin ve yapı malzemelerinin durumu hakkında ölçekli bir şekilde inceleme çalışmaları çıkartılmaktadır. Röleve alımı sırasında en az iki kişinin çalışması gerekir. Çünkü bu tarz çalışmalarda kişi sayısı yükseldikçe rölöve çıkarma süreleri de azalacaktır.

Rölöve Çeşitleri Nelerdir?

Rölöve 3 ana grupta açıklanabilmektedir. Bu ana gruplar şu şekildedir;

  • Basit Rölöve Çalışması

Basit rölöve çalışmaları, ölçülerin adım, kulaç ve karış şeklinde geleneksel yöntemlerle ele alınan bir çalışma şeklidir. Bu çalışma şekilleri kültürel yapıların genel bilgileri masaya yatırılarak yapılmaktadır.

  • Tespit Rölöve Çalışması

Tespit rölöve çalışmaları, basit röleve çalışmalarında olduğu gibi geleneksel ölçüler kullanılması yerine teknolojik imkanlardan faydalanılarak ortaya çıkmaktadır ve bunlar fotoğraflarla desteklenen bir çalışma yöntemidir.

  • Esas Rölöve Çalışması

Esas rölöve çalışmaları, kültürel yapının restitüsyon ve restorasyon çalışmasında kaynaklık ederek arşiv oluşturma çalışmasıdır. Bu yöntem detaylı bir sistemdir. Her şeyin ince ayrıntısına kadar incelenmesi gerekmektedir.

Rölöve İle Asbuild Aynı Şey Midir?

Tam olarak aynı şey değildir. Aslında ikisi de, yerinde ölçüm almaktadır ve var olanı çizmektedir. Ancak asbuild çiziminde amaç, projelere göre yapılan bir yapının, daha sonra imalattan ve projeden dolayı gerçekleşen değişimler gibi yerinde ölçüm yapılarak projeye işleyerek yapılan uygulamaların projeye aktarılmasıdır. Yani mevcut olan bir proje vardır, bitmiş ise ona göre revize edilir. Ancak rölöve, tarihi eser, eski bir bina veya projesi olmayan tadilatların yapılacak bir yapının ölçümleri alınarak sıfırdan kağıda aktarılma işlemidir.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap