İnşaat Malzemeleri 53.041 9

Gazbeton

Nedir:

Gazbeton, hafif beton grubuna giren bir yapı malzemesidir. Ülkemizde, gazbeton firması olan “Ytong” adı bu malzemenin adı gibi benimsenmiş ve bu şekilde kullanılmaktadır.  Gazbetonun hacmen %84 ü kuru hava gözenekleridir. Nefes alan bir doğal malzeme olan gazbeton, hem görünüm hem konfor açısından önemli avantajlar sağlamaktadır.

 

ytong-150x150 GazbetonNasıl Yapılır:

Silis kumu, bağlayıcı olarak kullanılan çimento ve kireç ile birlikte suyla karıştırılır. Bu karışıma gaz oluşturucu alüminyum pastası ilave edilerek bir hamur elde edilir. Bu hamur çelik kalıplara dökülür. Milimetrik toleransla istenilen boyutlarda kesilir ve sertleştirmek maktasıyla da buhar kürüne tabi tutulur. (yapisal.net)

 

Avantajları:

 • Tuğla, beton gibi diğer yapı malzemelerine göre daha hafiftir.
 • Hava boşlukları sayesinde ısı ve ses yalıtımı yüksektir.
 • Esnek bir malzemedir. Kolay işlenebilir. Matkap ile delinebilir, testereyle kesilebilir, rendelenebilir, çivi çakılıp vidalanabilir, tesisat için kolaylıkla kanallar açılabilir.
 • Yangına karşı dayanıklıdır.
 • Depreme karşı dayanımı yüksektir.
 • Sağladığı enerji tasarrufu ile ekonomiktir.
 • Geri dönüşümü yapılabilir.
 • Üretiminde hava kirliliği minimumdur.
 • Kuvarsit, çimento, kireç ve su gibi doğal hammaddelerden elde edilir, çevre dostudur.
 • Düzgün yüzeyli olduğundan sıva maliyetini azaltır, işçilik ve zaman tasarrufu sağlar.
 • Çok amaçlıdır. Geniş kullanım alanına sahiptir.
 • Avrupa Topluluğu ülkelerinde Çevre Dostu İnşaat Malzemesi Çalışma Grubu işaretini taşır.

Bu maddeler daha da artırılabilir.

 

Bu özellikleri ile gazbeton, sağlıklı ve modern yapılaşmaya uygun bir yapı malzemesidir.

 

 

Serki.com:

Gazbeton gerçekte hava gözenekli kalsiyum silikat’tır. Gazbetonda beton için gerekli olan kum ve çakıl yoktur. Çimento veya kireç veya bu ikisinin karışımı bağlayıcı olarak kullanılır. Diğer iki element su ve gaz kabarcıklarıdır. Gaz kabarcıkları daha sonra hava ile doldurulur. Gaz kabarcıkları genellikle aluminyum pudrasının kireçle reaksiyona girmesi ile elde edilir. Hava kabarcıkları ani reaksiyonla hava girişi sağlayan madde veya benzeri karışımlarla da elde edilebilir. Ticari uygulamalarda hafifliği arttırıcı ve bağlayıcı madde maliyetini azaltıcı başka karışımlar da kullanılmaktadır. Örneğin çimento yerine uçucu kül kullanılabilmektedir. Gazbeton blok veya paneller fabrika şartlarında autocla ve (yüksek basınç buhar fırını) ve 10-20 saatlik yüksek basınçlı buhar kürü ile üretilirler. Şantiye şartlarında yerinde dökme gazbeton ise, daha ziyade yüksek basınçlı buhar fırını betonunun basınçlı boru izolasyonu vb amaçlarla kullanımı ile sınırlıdır. İsveç, Kanada gibi çatı ve duvar kaplamalarında yüksek ısı izolasyonu gereken soğuk iklimli ülkelerde fırınlanmış donatılı hafif beton döşeme kirişleri ve 18 inch (yaklaşık 45 cm) genişliğinde ve 20 feet (yaklaşık 6 metre) boyunda duvar panelleri çok revaçtadır. Gazbeton Türkiye’de de konut ve sanayi yapılarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

gazbeton-sınıfları Gazbeton

ve fiziksel özellikleri

 

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.


İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (HAZİRAN AYINDA GEÇERLİ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL SATIN AL

“Gazbeton” üzerine 9 yorum

 1. fatmari dedi ki:

  Merhaba, yazınızı okudum fakat su yalıtımı konusunda ne kadar yeterli acaba ve geri dönüşümünün nasıl olduğu daha doğrusu karbon ayakizi konusunda bilgi verilmemiş?Son olarak bu kadar hafif hatta rendelenebilir bir malzeme depreme nasıl dayanıyor? Cahilliğimden soruyorum.Şimdiden teşekkürler.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba

   Boşluklu yapısından dolayı su emilimi görülmektedir. Gazbeton, suyu ilk etapta biraz hızlı emer ancak belli bir süre sonra emilim durur.Gazbetonu bir su havuzuna atın yüzdüğünü göreceksiniz. Tabi bu her gazbeton için geçerli değil. Markadan markaya, cinsten cinse değişebilir.Kimi gazbetonlar kireci daha ypgun şekilde üretiliyor. O zaman suyu emen, ısı yalıtımı düşük, ağır bir malzeme ortaya çıkıyor. Kireci daha az yogun gazbetonlar, daha gözenekli, suyu az emen, ısı yalıtımı yüksek ve hafif bir malzeme oluyor.

   Gazbeton uygulamalarında, dış cephede su geçirimsiz sıva kullanmakta fayda var.

   Dayanıklılığa gelince, gazbetonların taşıyıcı özelliği olan da var olmayan da. Örneğin ytong G4, 20 cm kalınlıkta 100 tona kadar yük taşıyabiliyor. Hatta donatılı üretilen gazbetonlar da var.

   Geridönüşümü konusunda detaylı teknik bilgim yok. Sadece geridönüşümlü olduğunu biliyorum. Bu konuyu da detaylı araştırıp buraya yorum olarak yazacağım :)

 2. mehmet dedi ki:

  Gazbeton hakkinda surekli avantajlari yazmışsınız, peki herhandi bi dezavantaji yokmu?
  yakin bi zaman içerisinde evimin yapimina basliycam ve bu yüzden biraz kararsızim daha dogrusu bu yeni malzeme konusunda tereddüt ediyorum . Cevabiniza simdiden teşekkür ediyorum!

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   http://yapisor.com/search?q=gazbeton

   burdaki konuları okuyunuz gazbetonla ilgili dezavantajlarına rastlayabilirsiniz. Ben açıkcası şuana kadar bir olumsuzluk duymadım illaki vardır ama gerek işçiliği, gerekse çevreci olması yönünden iyi bir malzeme olarak adlediliyor. Maliyeti araştırılabilir belki diğer alternatiflere göre biraz yüksektir. Bunun dışında bildiğim bir dezavantajı yok. Bu arada gazbeton yeni bir malzeme değil =) uzun zamandır kullanılmaktadır.

   iyi günler dilerim

 3. metin dedi ki:

  Evimize somine alip isi odasini kendim yapmak istiyorum acaba isi odasini gazbeto ytong yapabilirmiyim bu konuda bana bilgi verirmisiniz

 4. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim oturduğum dairede çatlaklar oluştu dış cepe yutong ile yapıldı. Ytong neden çatlama yapar. Ytong kullanılmadan bir ilaca yatırılırmış bu nedir bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 5. Ali Dursun dedi ki:

  Merhaba, müstaki evde tabanda ısı yalıtımı için Ytong kullanmak istiyorum. Taban yalıtımında kullanılabilir mi?
  Teşekkürler

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Döşemede ısı yalıtımı için gazbeton verimsiz, gereksiz ağır bir uygulama olur. Onun yerine xps uygulayınız.

 6. yusuf Açık dedi ki:

  Aykut Bey Merhaba ;
  Şuanda denemelerini yaptığımız otaklavsız gaz beton üretimi için formülasyon denemeleri yapmatayız
  fakat yaptığımız karışımlarda bazı aksaklıklar görüyoruz
  özelliklede karışım harcı yani çamurun karışım yapıpılıp kabarma tamamlandıktan sonra yeniden çökmesi
  özellikle sormak isterim bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ve aynı zamanda bu sorunu nasıl aşabiliriz ?

Bir Cevap Yazın