1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Aplikasyon ve Krokisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Aplikasyon ve Krokisi Nedir? Nasıl Yapılır?

aplikasyon ne demek


Aplikasyon Ne Demek?

Bina yapımında önceden araziye uygun olarak çizim ve projelendirme işlemi yapılır. Bu projelendirme esnasında yapının oturacağı zeminin boyutları da hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalara altlık olarak sahaya birebir uygulanmasına, yani yer tespitine aplikasyon denilmektedir. Projelendirmeden önce parsel hakkında bilgi almak için aplikasyon krokisine ihtiyaç vardır. Yapının temelinin nereye atılacağı, alanın ölçüleri gibi detaylar aplikasyonun amaçlarındandır.

 

Aplikasyon Krokisi Nedir?

Aplikasyon krokisinde birçok detay belirtilir. İlgili parselin sabit noktalarının ve yapıya bağlı noktaların röperli ölçülerini gösteren şematik gösterimdir. Kısacası, parsel sınırlarının çizilmesini sağlar diyebiliriz. Aplikasyon krokisini temin etmek için Lisanslı Harita Kadastro Bürosuna başvuru yapılmalıdır. Gerekli evraklarla başvuru yapıldığında ölçüm gerçekleştirilir ve istenilen parselin aplikasyon krokisine ulaşılmış olunur. Aplikasyon planı da aslında aplikasyon krokisidir. Parsele ait detaylı bilgiler ve ölçümler bulunur. Projenin ön hazırlığı aplikasyon planına uygun olarak sağlanır.

  

Bina Aplikasyonu Nasıl Yapılır?

Parsel üzerine inşa edilecek yapının doğru sınırlara oturtulması için aplikasyon şarttır. Aplikasyon yapımına başlamadan önce arsa üzerinde her türlü çer çöp temizlenmelidir. Köşe noktaları belli olan arsa üzerine sokak çizgisi referans alınarak vaziyet planına göre ölçü ve kotlar Harita Mühendisleri tarafından yapının köşeleri kazıklarla tespit edilir. Ölçüm işlemlerinde nivo ve takeometre gibi aletler kullanılır. Eğimli arazilerde şakül ve kabarcıklı düzeçlere de ihtiyaç olabilir. Köşe noktaları belirlendikten sonra kaybolmaması ve düzenli durması açısından ip iskelesi kurulmalıdır. İp iskelesi kurulduktan sonra temel aplikasyonuna geçilir. Temele bağlı olarak temel çukuru, sömel, zemin kat duvarları yerleri belirtilir.

Ayrıca yapı aplikasyon projesine göre de imar durum belgesinde belirtilen yapı yaklaşma mesafeleri, bağımsız bölümler, müştemilat, eklenti, teknik altyapı gibi alanlarında noktaları da tespit edilmektedir.

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap