İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Şantiyecilik ve Şantiye Şefliği
  3. Betonda Kuş Gözü Nedir? Nasıl Önlenir?

Betonda Kuş Gözü Nedir? Nasıl Önlenir?

featured


kuş gözü - honey combsKuş gözü -İngilizce’de honey combs olarak bilinir-, beton brüt yüzeyindeki boşluklara verilen isimdir. Peki neden dolayı oluşur, Nasıl önlenir?  b yazıda bu sorulara cevap vereceğim.

Kuş Gözü Neden Oluşur?  Zararlı mıdır?

Öncelikle, bu hava boşluklarını maksimum agrega çapının büyük olması, donatı sıklığı, vibratör kullanılmaması vb. etkenlere bağlı olan segregasyonlarla karıştırmamak gerekir. Kuşgözü, kalıbın içinde sıkışan havanın yarattığ boşluklardır. Hazır betonlarda müsade edilen bir hava boşluğu oranı vardır. Bu teknik şartnamelere göre farklılık gösterir, statik açıdan bir problem teşkil etmez. Ama siz uygulamada sıfır boşluklu beton üretmek istiyorsanız o zaman gerekli tedbirleri almanız gerekir.

Kuş Gözü Nasıl Engellenir?

Vibratör vururken havanın dışarı kaçması için kalıpta küçük delikler açılabilir.

Kolon, perde vb. dökümlerde sıkıştırma yüksekliği az tutulmalıdır.

Bunlar probleme çözüm üretmiyorsa, air entrainment hava sürükleyici katkı kullanılmalıdır.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap