İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Makinaları
  3. Nivo ve Mira Nedir?

Nivo ve Mira Nedir?

nivo nedir mira nedir


Nivo Ne Demek ?

 

İnşaat mühendislerini ve Harita mühendislerini ilgilendiren kot ( yükselti ) düzenleme konusu nivo ölçüm aleti ile yapılmaktadır. Nivo, bir dürbünden ve ayaklarından kurulan, arazide belirlenen iki nokta arasındaki kot farkını bulmaya, düz arazide yüksekliklerin ölçülmesi ile harita çıkarmaya yarayan bir ölçüm aletidir. Dürbün kullanılmasıyla uzağı da görmenizi sağlayan nivo, kolay bir şekilde alan hesabı yapmanızı da sağlar. Nivo, optik, lazerli ve dijital olmak üzere üç türe sahiptir. Optik nivo genellikle şantiyede kalfa ve mühendis tarafından kullanılmaktadır. Lazerli ve dijital nivo da genellikle harita mühendisi tarafından kullanılmaktadır. Nivo, üç ayağı ile sağlam zemine kurulum yapılmasını gerektirmektedir. Aksi takdirde kotlarda kaymalar meydana gelecektir.

 

Mira Ne Demek ?

 

Mira, nivo kullanımında büyük yardımcı elemandır. Belirlenen arazide ölçüm yapılırken, yüksekliği bulunması istenen konumlara yerleştirilen, üzerinde metre, santimetre ve milimetre ibreleri bulunduran bir tahta çubuktur. Nivonun okuyacağı parçadır. Mira nasıl okunur sorusu da burada karşımıza çıkıyor. Mirayı bir gösterge olarak düşünebiliriz. Nivo ayarladıktan sonra mercek ile mira aynı hizaya getirilir ve belirlenen hesaplarla nivodan bakılarak miradan ölçüm yapılır.

 

Nivo ile Kot Alma Nasıl Yapılır ?

 

Arazilerin eğimli olması farklı yüksekliklerin ölçülmesine ve farklı kotlarında duvar veya perdeye aktarılmasına kot taşıma denir. Burada nivo ve mira kullanılacaktır. Nivo, düz zemine kurulmalıdır ve doğrudan, dik bir şekilde karşıyı görmelidir. Bunu da nivo üzerinde bulunan kabarcıklı düzeci ayarlama tekerleriyle ortaya getirip nivoyu hazır hale getiriyoruz. Diklik ayarlaması yapıldıktan sonra tesviye vidalarıyla da ayaklarını sabitliyoruz. Nivo, hazır hale geldikten sonra karşıyı görmemizi mercekler sağlayacaktır. Mercekte üç tane çizgi bulunmaktadır, bunların ikisi aşağı ve yukarıda kısa çizgi olarak biri de ortada uzun çizgi olarak bulunmaktadır. Bizim okuyacağımız kısım da artı kıl denilen ortadaki uzun çizgi olacaktır. İzlenilecek olan mira, kabarcıklı düzeç aracılığı ile zemine dik bir şekilde oturulması sağlanır. Kabarcık bilindiği üzere yükseğe doğru hareket etmektedir bu Nivo ile ilk noktada okuma yapılır ve not alınır sonra miranın konumlandığı ikinci nokta için aynı okuma işlemi gerçekleştirilir ve bu iki nokta arasındaki değer farkı alınıp kot farkı hesaplanır.

Nivo ile Mesafe Ölçümü Nasıl Yapılır ?

 

Nivonun kurulması gerçekleştirildikten sonra mirada okunan değerlerin alt değeri ve üst değerini okuyup, farkını aldıktan sonra gerekli değer için 100 veya 1000 ile çarpılarak mesafe ölçümü yapılmış olur.

Nivo Fiyatları ?

 

Nivo çeşitlerinden bahsetmiştik. Optik, lazerli ve dijital nivo çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak ele alırsak nivo fiyatları 1500 TL ile 12000 TL arasında fiyatlandırılmaktadır.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap