Ekskavatör
İnşaat Makinaları 20.368 0

Ekskavatör

Ekskavatör, kazı işlerinde kullanılan ve sürekli çalışabilen  önemli bir makinedir.Üst kısımda tahrik motoru ve kumanda tertibatı bulunur. Makinanın ön kısmında ise kazmayı sağlayan mekanizma mevcuttur. Kepçeli,  düz kepçeli, ters kepçeli, çeneli, draglin kovalı gibi çeşitleri vardır. Paletli ya da lastik tekerleklidir.Paletli çeşitleri lastikliye göre daha kuvvetlidir. Lastik tekerlekli ekskavatörler ise daha hareketlidir. Diğer türlerde olduğu gibi, kazıcı levhanın alt kısmında aşındıkça değiştirilebilen bir bıçak bulunur. Kendi bulunduğu düzeyin altında veya üzerinde iş yapabilen esnek bir iş makinasıdır. Ekskavatör genel olarak, hendek kazıları, hareket alanı dar olan ve hemen yükleme gerektiren kazılarda, kırma işlerinde, yapı temellerinde, kanal kazılarında ve  tünellerde kullanılır. Ekskavatör, hareket kabiliyeti çok yüksek bir iş makinası türüdür. Kazı ve yüklemeyi aynı anda yapabilmesi nedeniyle alanında en çok kulanılan iş makinasıdır.

Çalışması: Mafsallı bir kol üzerinde hareket edebilen bir kazıcı kepçeye sahiptir. Mafsallı kol, genellikle hidrolikle veya kablolu olarak tahrik edilir. Küçük tiplerde kepçe, aracın ön veya arkasına hidrolik olarak tahrik edilen mafsallı kollarla bağlıdır. Arkaya takılan kepçeler, toprağı ters yöne hareketle doldurarak kaldırır ve başka bir yere boşaltır. Uzun hidrolik kollarla tahrik edilen bu tip ekskavatörler kanal kazma işlerinde kullanılır. Ön tarafa monte edilen yüz kepçesi öne itilerek kazma yapar. Genellikle sert yerlerin kazılmasını gerektiren ağır işlerde bunlardan istifade edilir. Sürücü kabini ve motorun da bulunduğu bir döner platform üzerine monte edilen kablolarla idare edilen büyük kepçeli ekskavatörler büyük hafriyat kapasiteleriyle kendi alanlarında rakipsizdirler. Bunlarda döner platform, yürütücü sistemi ihtiva eden tertibatın üstünde bulunduğundan kepçe istenilen yöne serbestçe dönebilir.

Ana Parçaları:

Hidrolik ekskavatörler bir dizel motor, hidrolik donanımı, hidrolik boruları, ön ataşman (bum ve kepçe), üst şasi, alt şasi (yürüyüş takımı) den meydana gelmektedir.

1. Kepçe
2. Kepçe Silindiri
3. ARM(kol)
4. ARM Silindiri
5. Bum
6. Bum Silindiri
7. Cer Dişlisi
8. Palet Şasesi
9. İstikamet Tekeri
10. Palet Pabucu

 

:

ekskavator1-150x150 Ekskavatörekskavator-150x150 Ekskavatörcaterpillar-ekskavator-150x150 Ekskavatör

Kova Çeşitleri:

uzun-150x112 Ekskavatör

Uzun: Genel amaçlı kullanıma yönelik tüm özellikleri eşit tırnaktır.

asinma-direncli-150x112 Ekskavatör

Aşınma Dirençli: Kum, çakıl gibi aşındırma özelliği yüksek ortamlarda kullanılır

dalici-150x112 Ekskavatör

Dalıcı: Kil ve benzeri sıkışık malzemelerde kullanılır. En yüksek dalma kabiliyetine sahip tırnaktır. Çalıştığı sürece keskinliğini korur.

 

 

 

 

 

 

 

 

kisa-150x112 Ekskavatör

Kısa: Kaya ve benzeri yüksek koparma gücü gereken koşullarda kullanılır

uzun-omurlu Ekskavatör

Uzun Ömürlü: Ekskavatörler için geliştirilmiş olan ARM ilaveli dalıcı tırnaklar, yüksek dalma ve uzun aşınma ömrüne sahiptir.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alıntıdır: www.forkliftkursu.net
 
 

hakedis-metraj-egitimi Ekskavatör autocad-sta4cad-egitimi Ekskavatör


Bir Cevap Yazın