İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Şantiyecilik ve Şantiye Şefliği
 3. Numune Nasıl Alınır ?

Numune Nasıl Alınır ?

featured


 

NUMUNE NASIL ALINIR

 

 • Ø  Taze betonun kalitesini belirlemek için numune almak gerekir. Numuneler, dökülen betonun birebir örneğidir ancak kütlesi daha az, yüzeyi daha fazla olduğundan daha fazla nem ve ısı kaybına uğrar. Bu nedenle sahada dökülen betona 7 gün kür uygulanırken numune betonlarına 28 gün boyunca kür uygulanmalıdır.
 • Ø  Numune alınırken, dökülen betonun birebir örneği olması için, homojen bir şekilde numune alınmalıdır. Bunu sağlamak için numuneler farklı harman veya farklı transmikserlerden, dökülen betonun ilk %15 inden sonra ve son %15 inden önce olacak şekilde alınmalıdır. Numune alırken, tahmin edilen deney miktarının 1,5 katı alınmalı, numune alma tarihi, zamanı, hava ve ortam şartları ve numune bilgileri  (alındığı gün ve saat, beton dayanım sınıfı, şantiye kodu, üretici şirket ve tesisin adı, transmikser  plakası, irsaliye numarası) kaydedilmelidir.
 • Ø  Alınan numuneler hemen taşınmamalı, taşınmadan önce, kalıp içerisinde min. 16 saat, max. 3 gün olacak şekilde yeterli sertliğe ulaşıncaya kadar dış etkilerden korunarak saklanmalıdır. Taşınan numuneler 28 gün kür havuzunda bekletilmelidir. 20±2 °C sıcaklıktaki su içerisinde kürlenmelidir.
 • Numune kalıpları ile ilgili olarak da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Numune kalıpları su sızdırmaz ve de su emmez özellikte olmalıdır. Kalıp birleşim yerleri, gerekirse su sızdırmayacak şekilde macun, gres yağı vb. ile kapatılmalıdır. Numune kalıpları standarda uygun olmalıdır. TS EN-206 standardında,  15×15 cm küp ve 15×30 cm silindir olmak üzere iki farklı numune kalıbı tanımlanmaktadır.
 • Beton numuneleri, standartlara uygun kalıplara yerleştirilmeli, 15×15 cm lik küplere yerleştirilirken iki, 15×130 cm lik küplere yerleştirilirken üç tabakada doldurulmalıdır. Numune taşınırken kirlenmeye, su alma ya da kaybetmeye, sıcaklık değişimine karşı korunmalıdır.
 • Şişleme ile sıkıştırma işlemi yapılırken, sıkıştırma çubuğu darbelerinin kalıp en kesit alanına eşit şekilde dağıtılmasına özen gösterilmelidir. İlk tabakanın sıkıştırılması yapılırken çubuk kalıp tabanına sert bir şekilde çarpmamalı, diğer tabakanın sıkıştırması sırasında, alttaki tabakaya fazla inmemelidir. Her tabaka en az 25 defa şişlenmelidir. Sıkıştırma işlemi tamamlandıktan sonra, kalıp kenarlarına, sıkıştırma çubuğundan dolayı kalan boşluklar doluncaya kadar tokmak ile vurulmalıdır. Daha sonra kalıbın üstüne taşan fazla numune betonu mala ile alınmalı, beton yüzeyi pürüzsüz bir hale getirilmelidir. Etiketlendirme sırasında numuneye zarar verilmemelidir.

Numune Alınırken Kullanılan Araç ve Gereçler :

 

Numune Kalıbı: Standartlara uygun olmalıdır.

Sıkıştırma Çubukları: Düz daire kesitli çelik sıkıştırma çubuğudur. Yaklaşık çapı 16 mm, uzunluğu 600 mm ve ucu yuvarlatılmış olmalıdır.
Titreşim Masası: En düşük frekansı 40 Hz olmalıdır.
Daldırma Tip Vibratör: En düşük frekansı 120 Hz olmalı ve çapı deney numunesinin  en küçük boyutunun ¼’ünü geçmeyen  sıkıştırma aletleri  kullanılmalıdır.
Kepçe: Yaklaşık 100 mm genişlikte olmalıdır.

Termometre: +- 1cg duyarlılığında olmalıdır.

Kürek: Kare ağızlı olmalıdır.
Karıştırma Kabı: Sert ve düz olmalıdır.
Kalıp Ayırıcı: Çimento ile etkileşime girmeyecek nitelikte olan  kalıp yağı kullanılmalıdır.
Tokmak

Mala veya Perdah Malası

Numune alımı ile ilgili standartlar ise şunlardır:

 

TS 500 Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları Standardı
TS EN 206-1
 Beton (sınıflandırma, Özellikler, Performans, Üretim ve Uygunluk Kriterleri) Standardı
TS EN 12350-1 
“Taze Beton Deneyleri-Bölüm 1:Numune Alma”
TS EN 12390-1 
”Sertleşmiş Beton Deneyleri-Bölüm 1:Numune Alma ve Numune Kalıplarının Şekil, Boyut ve Diğer Özellikleri”
TS EN 12390-2 
”Sertleşmiş Beton Deneyleri-Bölüm 2:Dayanım Deneylerinde Kullanılacak Numunelerin Yapımı ve Kürü”
TS EN 12390-3 
”Sertleşmiş Beton Deneyleri-Bölüm 3:Deney Numunelerinde  Basınç Dayanımının Tayini”
TS EN 12390-4 
”Sertleşmiş Beton Deneyleri-Bölüm 4:Basınç Dayanımımı Deney Makinelerinin özellikleri”

 

Kaynak : Yazıdaki Standartlar
TMH – TÜRKÝYE MÜHENDİSLİK HABERLERİ SAYI 427 – 2003/5

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. 5 sene önce

  Merhaba, size bir sorum olacaktı bir süredir araştırıyorum fakat bir türlü çözüm bulamadım. Beton dökümü olduğu Zaman herkesin bildiği gibi örnek numuneler alınıyor. Duyduğuma göre altı tane neden varmış bunun. Bir tanesi c30 c30/37 gibi betonların basınçını doğrulamak. Diğer beş nedende bana yardım edebilir misiniz acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir