1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Bilgileri
  3. Segregasyon Nedir? Sebepleri ve Çözümleri

Segregasyon Nedir? Sebepleri ve Çözümleri

segregasyon ne demek


Segregasyon Ne Demek ?

 

Segregasyon kelime anlamı olarak ayrışma ve ayrılma anlamlarına gelmektedir ve inşaatte sıklıkla duyulan bir terimdir. İnşaat terimi olarak ise betonu oluşturan agrega, çimento ve su malzemelerinin birbirinden ayrışması ve betonun bütünlük özelliğini kaybetmesidir. Genellikle beton dökümünde yapılan hata nedeniyle gerçekleşir.

Segregasyon, genellikle beton içerisindeki iri agrega tanelerinin çimento harcından ayrılması ve bir yerde birikmesi üzerine beton farklı dayanımlar ve farklı davranışlar sergilemektedir. Segregasyon dökülen betonun oranlarının tasarlanandan farklı olmasına sebep olmaktadır.

Segregasyon Neden Olur?

Segregasyon oluşumuna sebebiyet veren durumlarda ilk bakacağımız ihmal beton karışımında agrega, çimento gibi büyük malzemelerin oranlarının dikkatle incelenmemesidir. İri agreganın fazla olması, beton karışımının çok sulu veya çok kuru olması gibi hatalar malzeme oranlarının doğru olmamasından kaynaklanan hatalardır. Beton malzemelerinin yeterince karıştırılması gerekir. Betona fazladan su dökülmesi homojenliğe etki edeceğinden segregasyona neden olacaktır. Beton dökerken pompanın yüksekten dökülmemesi çok önemlidir. Vibratör kullanımının ihmal edilmemesi gerekir ve betonun dibine kadar indirilmelidir. Vibratör betonun içinde 15-20 saniye gibi kalmalıdır aksi takdirde az veya fazla vibratör kullanımı ise farklı mukavemete sebebiyet verecektir. Dökülecek olan beton karışımının slump değeri fazla gelmemelidir yani çok akışkan olmamalıdır. Kolon, kiriş döşeme donatılarının betonun yerleşimine engel olacak kadar fazla atılmaması gerekmektedir. Paspayının yeterli miktarda atılması gerekir. Kalıbın havada kalması, kalıbın altından çimento şerbetinin akması gibi kalıp işçiliği hataları da segregasyona zemin hazırlamaktadır.

Segregasyon Tamiri Nasıl Yapılır ?

Segregasyon sebebiyle demir donatılar gözüküyor ise yani paspayı yoksa uzman kişilere danışılması gerekir ve betonu kırıp yeniden dökmek en ideal çözüm haline gelecektir. Segregasyon kabul edilebilir durumda ise yani tamir durumu var ise segregasyon miktarına bağlı olarak eğilme ve basınç değerleri yüksek segregasyon tamir harcı ile onarım işlemine geçilir.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap