Anasayfa » Şantiye, Yapı Bilgisi » Asmolen Döşemeler

Asmolen Döşemeler

1 Kasım 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  11 Yorum  |  125.510 kez okundu

Asmolen döşemeler konusuna girmeden önce betonarme döşeme tiplerinden kısaca bahsetmek gerekir. Betonarme döşemeler dolu (plak) döşemeler ve dişli ( nervürlü) döşemeler olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki döşeme tipi de kendi içinde çeşitlere ayrılmaktadır ve birbirine göre olumlu, olumsuz yanları vardır. Bu döşemelerin kullanım alanları, birbirlerine göre kıyaslamaları gibi konuları diğer yazılarımda anlattım. Bu yazımda nervürlü döşemelerin bir alt sınıfı olan asmolen döşemeler hakkında bilgi vereceğim.

Dişili ( nervürlü )  döşemeler tek doğrultuda dişli ve iki doğrultuda dişli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tek doğrultu da dişli döşemeler de yine kendi içerisinde bloklu ( asmolen) ve bloksuz olarak gruplandırılır.

BİR DOĞRULTUDA ÇALIŞAN DİŞLİ DÖŞEMELER

 

Bir doğrultuda çalışan dişli döşemeler, yanyana sıkı bir şekilde yerleştirilmiş kirişler ( dişler) ve ince bir tabladan oluşurlar Dişlerin ve tablanın betonu birlikte döküldüğü için birlikte çalışırlar. Bunun dışında, büyük açıklıklarda kalın plak döşemeler yerine dişli döşemeler kullanılarak döşeme ağırlığının azaltılması, döşme ağırlığını aşırı artırmadan faydalı yüksekliğin arıtırılabilmesi ile donatıdan tasarruf sağlanması gibi olumlu yanları vardır. Ancak kalıp maliyetinin yüksek olması bu döşemeler için bir dezavantaj olmaktadır. Çok defa kullanmak üzere özel kalıplar yaptırılarak maliyet azaltılabilir.

?

Dişli döşemelerde düzgün bir tavan elde etmek amacıyla, dişlerin arasına dolgu malzemesi yerleştirilir. Bu döşemelere denir. Bu dolguların herhangi bir taşıyıcı özelliği yoktur. Asmolen tuğla, boşluklu beton briket, gazbeton vb. hafif dolgu malzemeleri, asmolen döşemelerde dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.

 

Asmolen Döşemelerin Avantaj ve Dezavantajları Neledir?

Asmolen ( Dolgulu) döşemeleri, dolgusuz döşemeler ile karşılaştırdığımızda, ortaya şu sonuçlar çıkmaktadır

Asmolen Döşemelerin Avantajları :

 • Kalıp masrafı az
 • Sıva ve boya yüzü az, dolayısıyla maliyeti az
 • Sağlıklı, toz tutacak girinti çıkıntılar yok.
 • Ses ve ısıyı daha az geçirir

Asmolen Döşemelerin Dezavantajları:

 • İlave blok ağırlığından dolayı daha fazla yük
 • Blok maliyeti

 

Asmolen döşemeler, kendi içinde kulaklı ve kulaksız olmak üzere iki gruba ayrılır.

Kulaklı Kulaksız
Homojen yüzey sağladığı için sıva açısından daha iyi Farklı malzeme içerdiğinden sıva açısından daha kötü
Nervür yüksekliği az (kulak kalınlığından dolayı) Nervür yüksekliğinden kazanç var
Taşıma esnasında kulakların kırılma riski = Maliyet Taşınması, istiflenmesi kolay

 

Asmolen Türleri: Çok farklı malzemelerden, değişik geometri ve boyutlarda üretilebilmektedir.

En hafif: Strafor
En ağır: Kil
En Problemli: Strafor (sıva tutturmak zordur, sıva filesi kullanılmalıdır. yangına dayanıklı değildir, en az 2 cm yangına dayanıklı sıva zorunludur.)
Nakliyesi, işçiliği, firesi en az: Strafor ve gaz beton
En çok kullanılan: Gazbeton ve hafif beton

 

Asmolen Döşemelerde Deprem Davranışı :

Asmolen döşemeler plak döşemelerden daha ağırdır, onun kadar rijit değildir. Yapıya gelecek deprem yükü yapı ağırlığı ile doğru orantılı olduğundan, asmolen döşemelerde etkiyen deprem yükü, plak döşemelere göre daha fazladır. Asmolen döşemelerde, döşeme yükleri dişleri taşıyan ana kirişlere aktarılır. Bu nedenle diş taşıyan ana kirişler, taşımayanlara nazaran deprem anında daha fazla zorlanırlar. Deprem anında dişler doğrultusunda döşeme rijit davranır. Ancak dişlere dik doğrultuda gelen deprem yükü dşler ile aktarılmaz. Bu durumda aktarma işini ince plak yapar ve yine ince olan döşeme yeterince rijit davranamaz. İstenmeyen ve direk olarak kolonları o yönde büyük deplasmanlara zorlayan ötemeler nedeniyle yapı göçme durumuna gelebilir. Bunun önüne geçmek için her iki yönde perde tasarımı yapılabilir.

Asmolen döşemede, ana kiriş yükseklikleri genelde tavandaki kiriş sarkmasını önlemek amacıyla diş yüksekliğinde yapılır. Yüksekliği az genişliği fazla olan yastık kirişler oluşur.  ( yapisal.net)

 

Asmolen Döşemeler Resim Galerisi:

 

 

 

 

 

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Asmolen Döşemeler, 4.1 out of 5 based on 9 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

11 Yorum »

 • ilhan dedi ki:

  Hocam gercekten yazinizi begendim ..yanliz bir sorum acak size asmolen dosemelerde karsilikli perde yapilmalidir demissiniz .ancak calistigim yerde asmolen yapiloyor dosemler fakat perde kullanilmiyor .sorun cikar mi ? Acaba

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Murat Can Kurt dedi ki:

  İlhan, Ben cevap vereyim istersen, Sorun çıkıp çıkmaması yaşadığın yere, deprem bölgesine, yapının genişliğine, kat sayısına vs.. bunun gibi birçok şeye göre değişir. Proje tasarımını yapanlar gerek görmemiş olabilirler. Buradan anlaşılacak şey tek yönde çalışan dişli döşeme yapılmak isteniyorsa ve hesaplarda depreme karşı yetersizlik görülüyorsa perdelerle giderilebileceğidir. Dişli döşeme yapılıyorsa perde yapılmak zorundayız diye birşey yok.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Murat dedi ki:

  Asmolen tavan yapımında en ideal malzeme hangisidir? Siz bir uzman olarak tercih yapacak olursanız. Hangi malzemeyi kullanırdınız?. Önerilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar..

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • e.bal dedi ki:

  Asmolen hakkında fazla bilgim yok yalnız yukarıda asmolen döşemelerin ağır olduğundan ve depremden daha fazla etkilendiği yazılmış. Ben asmolen döşemenin daha hafif olduğunu biliyordum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhabalar

   Her bir nervür bir ağırlık mantıken bakarsak. Bir de dolgulu asmolenlerde bu nervürlerin arasına dolgu malzemesi gelio o da ayrı bir ağırlık, dolayısı ile ağır bir sistem oluşuyor.

   Saygılarımla

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...
 • sezer dedi ki:

  merhaba binamızda hafif beton asmolen mevcuttur binamıza ayakkabı imalatı yapan firma kiracı olarak gelmek istiyor asmolen tavanlar bu pres bakınalarına dayanıklımıdır bilgi vermenizi rica ederim

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Merhaba

   Pres makinanın yapacağı etkiyi ve ilgili döşemenin statiği hakkında bilgi sahibi olmadan böyle bir soruya cevap verilemez. Bence uzman birisine danışmalısınız.

   İyi günler

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...
 • BERAT dedi ki:

  MERHABALAR;
  BEN 4. SINIF BİR STAJJYER ÖĞRENCİSİYİM VE BİSEMT MERKEZİNDE STAJ YAPMAKTAYIM. DİKKATİMİ ÇEKEN Bİ DURUM OLDU VE SİZE DANIŞMAK İSTEDİM. KAT DÖŞEMESİNİ Bİ BÖLÜMÜ 60 LIK BURASI ASMOLEN DÖŞEME OLUCAKMIŞ 40 LIK OLAN YERDE PLAK DÖŞEME OLUCAKMIŞ AYNI KAT ÜZERİNDE İKİ ÇEŞİT DÖŞEME OLMASININ SEBEBİ NEDİR ACABA

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • engin dedi ki:

  BERAT :
  BİR KATTA İKİ FARKLI DÖŞEME TERCİHİ YAPILABİLİR, BU TERCİHLER OKULDA DA GÖRDÜGÜN ÜZERE YÜK AKTARAIMDA BİR SORUN OLUŞMUŞTUR, TABLİYE DE SORUNU BU ŞEKİLDE DE ÇÖZÜMLEMİŞ OLMA İHTİMALLERİ VAR.
  SEZER:
  DÖŞEMENİN ASMOLEN OLMASI VE/VEYAHUT TAŞINABİLECEĞİ HUSUSUNA ANCAK STATİK RAPORUNU İNCELEDİKTEN SONRA BAKABİLİRSİN. ÖRNEKLEME OLARAK; JENARATÖR ‘Ü DÜŞÜN , HESAP YAPILMAKSIZIN BİR MÜHENDİSE SORULMADAN TERAS A SONRADAN KONUMLANDIRILIYOR, ANCAK TİTREŞİMİNDEN BİLE SORUN VE SIKINTILAR YAŞANIYOR.
  E.BAL:
  ASMOLEN DÖŞEMELERDEKİ AĞIRLIK TARTIŞMA KONUSU OLABİLİR, ŞÖYLEKİ XPS MALZEMELERİN KULLANIMI İLE ANCAK BAŞABAŞ GELİYOR. ANCAK DEPREM FAY HATTINA GÖRE DÖŞEME TİPLERİ SEÇİLMELİDİR. YÜK AKTARIMI SALİSELİK BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞİR. ZEMİN + FAY HATT BİNA YÜKÜ DÖŞEME BUNA GÖRE SEÇİLMELİDİR.

  YENİ BİR GELECEK İÇİN ŞUNLARI SÖYLEMEK İSTERİM.

  BİZ 1 AYDA STATİK-MEKANİK-ELEKTRİK-MİMARİ TÜM PROJELERİNİ HAZIRLAYIP, UYGULAMADA TESİSAT ELEKTRİK GİBİ HERŞEYİ DEĞİŞTİRİP SONRA JENARATÖR GELECEKTİ TÜH NAPSAK, MİMARİDE IŞIK YÖNLERİNİ HESAPLAMADIK, OTOPARKTA YÜK HESABI FALAN DİYE YAPILAN HER YAPIDA SAÇMA SAPAN İŞLEMLERE GİRİYORUZ.

  BU KONUDA EN ÇOK JAPONLAR VE ALMANLARI BEĞENİRİM.

  BİR PROJE İÇİN HER GÜN SABAHTAN AKŞAMA KADAR 3 AY EN AYRINTILI ŞEKİLDE ÇALIŞILIR. PROJE DE KISMI REVİZYON GİBİ KELİMELERİ DUYAMAZSINIZ. BİR PROJEYİ BİR DEFA VERİRLER SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE. AMACINA YÖNELİK ŞEKİLDE.

  UNUTMAYIN UYGULAMADA YAPILAN HER DEĞİŞİKLİK HANGİ DİSİPLİNDE OLURSA OLSUN BAŞKA BİR FORMATI ENGELLEYECEKTİR.

  İŞİN KOLAYINI TEMBELE SORUN DEMİŞLER; SİZ GELECEK TEKİ BİNALARI YAPILARI BU ŞEKİLDE YAPTIĞIMIZ SÜRECE HEP UYGULAMADA SORUNLARLA KARŞILAŞACAGINIZI UNUTMAYIN

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Yaşar Bican dedi ki:

  Yazınızı ilgi ile okudum teşekkürler. Benim size bir sorum olacak cevaplarsanız çok memnun olurum. Bandırma da (1. derece deprem bölgesi) birkaç ay önce 7 katlı 650 m2 ye oturan bir apartmandan bir daire satın aldım. Fakat daha sonra binanın asmolen olarak inşa edildiğini ve C25 beton kullanıldığını öğrendim. Okuduğum yazılar neticesinde binadan soğudum ve hazır olmssına rağmen taşınmadım ve satmayı düşünüyorum. Bu konuda sizin samimi fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkür ederim ..Yaşar Bican..

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • yunus dedi ki:

  döşüme olarak strofrmu yoksa tuğlayı tercih etmeliyi.Ses ve ısı yalıtımını değerlendirerek bilgi verirseniz daha iyi olur. Teşekkurler.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>