İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Dilatasyon Nedir

Dilatasyon Nedir

featured


İnşaat işlerindeyseniz, aslında o kadar çeşitli dilatasyon var ki, bu soruya cevap vermenin biraz daha detay gerektirdğini bilirsiniz. Ancak bu terimle ilk kez tanışacak arkadaşlar için kısaca dilatasyon nedir ? sorusunu cevaplamaya çalışalım.

Birbirine sınır olan, aynı tipte veya farklı tipteki imalatları birbirinden ayırmak için bırakılan boşluklara dilatasyon denir. 

Aynı tip dedik, örneğin beton dökümlerinde belirli aralıklarla dilatasyon bırakılabilir. Temelde, döşemede, blok blok dökülen istinat duvarlarında vb. 

Farklı tip yapılar dedik, örneğin seramikten alçıpana gibi farklı malzeme geçişlerinde, dilatasyon derzi bırakılabilir. 

Dilatasyonlar yatayda veya düşeyde olabilirler.

Peki dilatasyon neden bırakılır? Bu farklı genleşmelerden doğacak olan hasarları (genleşme çatlakları) önlemek gibi fizilsek kaygılardan, veya çeşitli son bitiş teknikleri ve mimari kaygılardan ötürü olabilir.

Dilatasyonları izolasyon, mimari bitiş vb. nedenlerle kapatan profillere de dilatasyon profili denir. 

Aşağıda çeşitli dilatasyon derzi ve dilatasyon profili örnekleri mevcut. Ayrıca kavram kargaşası yaşamamak adına şu yazılarımı da okumanızda yarar var : 

Soğuk Derz

Dilatasyon Derzi

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Emek verip bizlere bu bilgileri sunduğun için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir