İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Bilgileri
  3. Isı Geçirgenliği Nedir? Nasıl Hesaplanır

Isı Geçirgenliği Nedir? Nasıl Hesaplanır

featured


Merhaba arkadaşlar,

Küçük ama bir o kadar yararlı, arşivlik bir yazıyla daha karşınızdayım.

Öncelikle ısı iletkenliği nedir? Isı geçirgenliği ne amaçla hesaplanır gibi soruları cevaplayalım, ve sayısal örneklerle yazımıza devam edelim.

Isı İletkenlik Katsayısı λ (W/m.K): Bir malzemenin ısıyı ne kadar ilettiğini gösteren değerdir.  λ değeri ne kadar küçükse o malzeme ısıyı o kadar az iletir. Burdan basit bir mantıkla, ısı yalıtımı için λ değeri düşük malzemeler kullanmamız gerektiğini çıkarabiliriz.

Örnek Değerler (Not, internetten bilgi amaçlı alıntı yaptım, yaklaşık olarak gerçeği yansıtmaktadırlar.)

İNŞAAT MALZEMESİIsı Yalıtım Katsayısı (W/mK)
Kireç Harcı, kireç-çimento harcı0,87
Çimento Harcı1,4
Alçı harcı, kireçli alçı harcı0,7
Yalnız alçı kullanılarak yapılmış sıva0,35
Perlitli Sıva 400 Kg/m30,14
Perlitli Sıva 500 Kg/m30,16
Perlitli Sıva 600 Kg/m30,2
Perlitli Sıva 700 Kg/m30,24
Perlitli Sıva 800 Kg/m30,29
Normal Beton doğal agrega veya mıcır kullanılarak yapılmış, donatılı2,1
Normal Beton doğal agrega veya mıcır kullanılarak yapılmış, donatısız1,74
W Sınıfı Düşey Delikli Geçmeli Tuğla, 700 Kg/m3, Perlitli Harç ile örülmüş0,21
W Sınıfı Düşey Delikli Geçmeli Tuğla, 800 Kg/m3, Perlitli Harç ile örülmüş0,23
W Sınıfı Düşey Delikli Geçmeli Tuğla, 700 Kg/m3, Normal Harç ile örülmüş0,23
W Sınıfı Düşey Delikli Geçmeli Tuğla, 800 Kg/m3, Normal Harç ile örülmüş0,25
Yatay Delikli Tuğlalar, 600 kg/m30,45
Standardında Düşey Delikli Taşıyıcı Tuğlalar, 1200 Kg/m30,5
Polistren Sert Köpük Levhalar (PS)0,04
Cam Köpüğü Levhalar0,052
Sentetik Pürüzlü-Kanallı Köpük Levhalar (XPS)0,031

Isı Geçirgenlik Katsayısı U (W/m2K): Yapı elemanının ısı geçişine göstermiş olduğu dirençtir. U, malzemelerin ısı iletim katsayısı (λ) ve ısı geçiş yönündeki kalınlığına bağlıdır. U değeri ne kadar küçük olursa, ısı kaybı da o kadar az olur. Biriminden de anlaşılacağı üzere; U değeri metrekaredeki enerji kaybıdır. Enerji birim fiyatı ile; yapı yüzeyimizin alanı ve U değerlerinin çarpımı, basit bir yaklaşımla bize enerji kaybından doğan maddi kaybımızı gösterir. Buna birazdan değineceğim tekrar.

Pekısı yalıtım hesabıi bu kavramlar inşaat sektöründe ne işe yarar? Çok işe yarar:) Yalıtım konusunun, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi; ülkemizde de gereken önemi görmeye başladığı su sıralarda; normal bir vatandaşın bile aşina olduğu kavramlar olmuştur bunlar.

Enerji tasarrufu için binalarımıza yalıtım uygularız, bunu uygulamadan önce de; bir takım izolasyon hesapları yaparız. Isı iletkenliği ve ısı geçirgenliği, bu izolasyon hesaplarında kullanılmaktadır.

Sanırım kelimeler kafa karıştırmaya başlayacak, biraz sayısal örneklerden gidelim :)

 

U değeri nasıl hesaplanmaktadır?

U= λ/D  burada D, malzeme kalınlığını ifade eder. Bu formül ile yapı sistemimizdeki malzemelerin λ değerlerini bilerek; U değerini hesaplayabiliriz.

Örneğin:

ısı geçirgenlik katsayısı hesaplama

Yukarıdaki resimde, örnek bir duvarın ısı geçirgenliği hesabını görebilirsiniz. Bu örneği özellikle vermemin nedeni ise; Isı iletkenlik direnci tabirini görmeniz. Isı iletkenlik direnci = 1/U diyebiliriz.

Yukarıda değindiğim maddi kayıp hesabına dönelim.  Artuğ Tuğla websitesinden aldığım güzel bir örneği paylaşmak istiyorum:

DA : Duvar Alanı (m²)
U : Isı Kaybı Katsayısı (W/m²K)
T1 : Bina içi sıcaklık (Derece Santigrat)
T2 : Bina dışı sıcaklık (Derece Santigrat)
EF : Elektrik KWH fiyatı (YTL)
Z : Süreç (Saat)

DUTL: Duvarlarınızdan uçan YTL :)

DUTL = [ Z x DA x U x EF x ( T1 – T2 ) ] / 1000

Not: DUTL hesaplamasında kullanılan enerji türü elektriktir. Elektrik yerine başka tür yakıtlar kullanıyor olsanız dahi TL olarak kaybınız fazla değişmeyecektir. Yukarıdaki hesapta gerekli ısı kaybını karşılayacak olan enerji kaynağı ve yakıtın yanma veriminin %100 olduğu varsayılmıştır. Kullandığınız yakıt çok ucuz olabilir ancak; yanma verimi göz önüne alınırsa maliyet çok fazla değişmez. Bunun nedeni tüm enerji kaynaklarını oluşturan alternatif kaynakların birbirleri ile rekabet halinde olmasıdır.

 

Önemli Bilgi :  ISO ve CEN standartlarına göre ısıl iletkenlik katsayısı (l) 0,065 W/(m.K) değerinden düşük olan malzemeler ısı yalıtım malzemesi olarak tanımlanır. Isıl iletkenlik katsayısı  0,065 W/(m.K) değerinin üzerinde olan malzemeler ise “yapı malzemesi” olarak adlandırılmaktadır (ısı yalıtım özelliği, ısıl iletkenlik değeri düştükçe artar, yükseldikçe azalır).
Tuğla, gazbeton, bimsblok gibi malzemelerin ısıl iletkenlik katsayıları bu değerin üzerinde olduğu için ısı yalıtım malzemesi değil, ancak ısı yalıtım malzemelerine katkı yapabilecek yapı malzemeleridir.

kaynaklar: Artuğ Tuğla, Yalıtım.Net

 

Okuduğunuz için teşekkürler :)

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

  1. Kendi oturacağımız ev için 25cm gaz beton+kolon ve kirişlere 7-9 cm minepor mu?yoksa tuğla+5-6cm eps mi (veya taş yünü) ve yahut 20cm gaz beton+5-8cm taş yünü mü?maliyetler çok fark eder mi?Döşeme için İzocam ın yüzer döşeme levhası 3cm (hem ses hem de ısı)kullanmak istıyoruz.ne dersiniz?cevaplar için ve inşaat bloğundaki bilgiler için şimdiden teşekkürler

  2. İç Ege de oturuyorum.daireler bir tarafı bitişik nizam net 190 metrekare brüt 227 metrekare.

  3. Merhaba hocam ” Isı İletkenlik Katsayısı λ (W/m.K) ” formülünde K ne oluyor birimlerin açılımını söyleyebilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir