Anasayfa » Deprem, Faydalı Bilgiler, İnşaat Hataları » Çekiçleme Etkisi

Çekiçleme Etkisi

4 Ocak 2015  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  Yorum Yok  |  4.343 kez okundu

Belki de bu terimi ilk defa duyuyorsunuz: . Terim garip gelse de aslında çok iyi bildiğimiz, özellikle ülkemizde sıklıkla rastladığımız bir durum. Çekiçleme etkisini, aralarında yeterli miktarda bırakılmayan bitişik nizam binalardan, rijit olmayanının daha rijit olanına etkisindeki salınımı boyunca yaptığı etkidir diye tanımlayabiliriz. Bu etki sonucunda, rijit olan bina da, yanındaki binanın çekiçleme etkisi ile verdiği nedeniyle depremden nasibini almış oluyor aslında. Çekiçleme etkisinin en çok görüldüğü durum ise, bitişik nizam binalardan en az birisinin hiç ya da yeterli rijitlikle bodrum katının olmaması.

Ancak çekiçleme etkisi sadece yetersiz derz ve bitişik nizamdaki binanın rijit olmayışından kaynaklanmıyor. Bitişik nizam yapılarda, bina kat yükseklikleri de önem arz etmektedir. Bunu omuz omuza mücadeleye benzetebiliriz. Bir uzun biri kısa 2 futbolcunun omuz omuza mücadeleye girmesi durumunda, birisinin omuzu diğerinin kafasına, boynuna gelebileceğinden, pek de sağlıklı bir müacadele olmayacaktır. Aynı durum, bitişik nizam binalar için de geçerlidir. Bitişik nizam binalarda bina yüksekliği ve kat yüksekliğinin fazla olmaması da , çekiçleme etkisinin önüne geçme konusunda önemlidir.

Çekiçleme Etkisine Bazı Örnekler:

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>