İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Terimleri Sözlüğü
  3. Kohezyon ve Adezyon Nedir?

Kohezyon ve Adezyon Nedir?

featured


Kohezyon ve adezyon, inşaat alanında sıkça karşımıza çıkan terimler listesindedir. Kohezyon, aynı türdeki moleküllerin birbirini çekmesidir yani kendi kendine yapışmasıdır, adezyon ise farklı türdeki moleküllerin birbirini çekmesidir yani başka maddeye yapışmasıdır. Örnek olarak suyun kendi molekülleri arasında çekme kuvveti kohezyon, su ile bardak arasındaki çekme kuvveti adezyondur.

Islaklık durumu ise fizik ve kimya alanlarında gösterildiği şekilde şöyledir;

Adezyon, kohezyondan fazla ise ıslanma durumudur, kohezyon, adezyondan fazla ise ıslanmama durumudur.

 

Kohezyon Ne Demek?

Kohezyonun terim anlamı, aynı maddenin kendi molekülleri arasındaki çekim kuvvetidir. Örnek olarak bir bardak suyu en tepesine kadar doldurduğumuzda ve en sonunda yavaş yavaş birkaç damla daha eklediğimiz sırada su taşmadan önce, kubbe benzeri bir şekil oluşacaktır. Bu kubbe benzeri şekil, su moleküllerinin birbirine karşı yapışma eğiliminden kaynaklanır. Kohezyon maddenin türüne, sıcaklığına ve başka madde ile karıştırılmasına bağlıdır.

Kohezyon kuvveti, maddenin aynı türdeki molekülleri arasında yer alan çekim kuvvetine denir. Zeminlerde kohezyon nasıl işler, nasıl karşımıza çıkar gibi sorular karşımıza çıkmaktadır. Bu sorulara şu şekilde yanıt verebiliriz. Kil gibi zemin türleri kohezif zemin türleridir. Zeminde molekülleri birleştiren kuvvete kohezyon kuvveti denir. Kohezyon hesaplaması geoteknik alanında makaslama yöntemi ile hesaplanmaktadır. Bu deney ile toprağın hangi durumda olduğunu güzel bir şekilde öğrenebiliriz.

Kohezyonlu zeminler; eğer zemini meydana getiren taneler kil parçacıkları yada başka bağlayıcı maddeler yardımıyla kendi kendini dağılmadan bir arada tutabiliyorsa bu şekildeki zeminlere kohezyonlu zeminler denir, eğer zemini meydana getiren taneler kendi kendini bir arada tutamıyorsa yani dağılıyorsa bu şekildeki zeminlere de kohezyonsuz zeminler denir.

Adezyon Ne Demek?

Adezyonun terim anlamı, farklı tür maddelerin birbirini çekme durumudur. Farklı maddelere göre adezyon kuvveti değişmektedir. Örnek olarak sakızın her kuru yere yapışması, yapışkan maddelerin çoğu yere yapışması kuvvetli bir adezyon durumudur.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap