Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Farklı Bir Beton Buluşu
İnşaat Haberleri 1.737 5

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Farklı Bir Beton Buluşu

suda-batmayan-beton-300x169 Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden Farklı Bir Beton BuluşuTürkiye’den böyle haberler duymak bir inşaat mühendisi olarak beni gururlandırıyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi İnşaat Bölümü Yapı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir başkanlığındaki 5 kişilik ekip, mermer tozu ve yanmış kömür külünden faydalanarak farklı bir üretti.  Malzeme patenti alınıp üretime geçildikten sonra hafif, ısıya ve suya dayanıklı olan bu , pek çok imalatta farklı bir malzeme alternatifi olarak kullanılabilecek.

Mermer atığının kullanılması, çevrenin korunması açısından güzel bir geri dönüşüm imkanı aynı zamanda.

Prof. Dr. İsmail Demir malzeme ile ilgili şunları belirtiyor :

“Mermer tozu ve kül, çeşitli kimyasal maddelerle karıştırılırken içine organik esaslı köpük ajanı katılıyor. Köpük ajanı beton blokun içinde kapalı hava odacıkları oluşturuyor. Odacıkların kapalı olması su geçirgenliği sağlıyor. Suyun kütlesinden hafif olduğu için batmadan su üstünde kalabiliyor. Diğer betonlar gibi içine su almadığı için yağmurdan sonra ağırlığı artmıyor. Islanan betonun soğuk havada donması ve çatlaması gibi sorunlar bu malzemede yaşanmıyor.”

“Ürettiğimiz ürünler 300 ile 600 kilogram/metreküp birim ağırlığa sahip. Ürünün mukavemeti TSE standartlarının üzerinde. Isı yalıtım değeri piyasadaki diğer ürünlerden daha performanslı. Bütün değerler laboratuvarlarımızda yaptığımız deneylerde ortaya konulmuş ve belgeleri alınmıştır. Daha hafif olduğu için binaya yüklenen ‘ölü yük’ dediğimiz ağırlık düşük olacak. Deprem sırasında binaların daha güçlü olmasını sağlayacak. Ürünün en önemli özelliklerinden biri de ısı yalıtım değeri. Enerji, günümüzde çok pahalı. Bu ürünün kullanılmasıyla ısı kaybı en aza indirilecek. Binalara sonradan ısı yalıtımı için mantolama yapılmasına gerek kalmayacak. Malzemenin bir diğer artısı ise yangına karşı dayanıklı olması. Isı yatılımında genelikle yanıcı özelliği bulunan petrol ürenleri kullanılıyor. Bizim ürünümüz ise A1 sınıfı denilen yanmaz malzeme olarak üretilecek, yangına karşı dayanıklı olacak.”

Malzemenin batmaması sadece inşaat değil, deniz araçları yapımında da bir malzeme alternatifi olabilir.

Ekonomik ve dayanıklı olduğu belirtilen bu malzemenin tam performansını yaygınlaştıkça göreceğiz. Bu gibi haberlerin çoğalması dileğiyle.

Teşekkürler


“Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Farklı Bir Beton Buluşu” üzerine 5 yorum

 1. Kubilây Güt dedi ki:

  İmalat aşamasında bazalt sıvısı da eklenebilir ise belki de karbon demir, çelik profil yerinde alabilir. Alasava , c-strong yöntemleride tarih olur.

 2. Kubilây Güt dedi ki:

  Asfalt lotlardada pratik envanterden blok-taşıyıcı olarak da kullanılabilir mi. Hızlı ve güvenli mühendislik harikası.

 3. Kubilây Güt dedi ki:

  İlgili malzemeden oldukça farklı ve teknoloji harikası bir ray çeşitli mümkün ola bilir. Bisiklet yolları, kaldırımlar , otobanları için de altyapı etüt.

 4. Kubilây Güt dedi ki:

  En çok kaç cm , en çok kaç milim h yüksekliğin de imal eden bilirsiniz. Örnek. Sutut kontrplak inceliğinde olur ise ; su içinde baraj zemin ve baraj yapımları yada su yolları yapımlarında da kullanılabilir .

  Şahsen cam tozu ve yapıştırıcılar kullanarak da ar-ge ile de daha farklı çeşitlilikte mümkün alternatif yeni nesil malzeme buluş haberlerini ile .

 5. Kubilây Güt dedi ki:

  Sütun tipi oda krikosu. İlgili yapısı oldukça musaid. Ayarlanabilir bilir yapı ek güçlendirme malzemesi.

Bir Cevap Yazın