İnşaat Tarihi 8.116 2

Dünya’nın ilk İnşaat Şirketi

Bu yazımda Dünya’nın ilk inşaat şirketinden bahsedeceğim. Birgün düşündüm ve acaba ” hangisi ? ” diye bir soru sordum kendime. Hemen bu sorumu ” google amca” ya yönelttim ve araştırma yaptım. Karşıma bir gazete ilanı hakkında bazı bilgiler çıktı. Aris’s Mirmingham Gazette adlı gazetenin 13 Temmuz 1778 tarihli sayısında bir inşaat şirketinin varlığından bahsedilmektedir. İlan ise şu şekilde:

“Bu ayın 22′sinde (çarşamba günü), Snow Hill’deki Golden Cross’ta akşam saat yedi ile dokuz arasında bir inşaat şirketinin üç hissesi,
açık artırma yoluyla satışa çıkarılacaktır.

 

Bu ilana göre, dünyanın en eski inşaat firması 1700’lü yıllarda varlığını gösteriyordu. Yazının devamında ise 3 Ocak 1831 yılında üç ingiliz göçmen tarafından Philadelphia’da  kurulan ABD nin ilk inşaat şirketi olan “Oxford Provident Building Association” anlatılıyordu. ( kaynak : www.dunyaninilkleri.com)

Kongo-Gumi Dünya'nın ilk İnşaat Şirketi

Bu yazıyı okuduktan sonra uzun zaman geçti ve Sabah gazetesinde çok şaşırtıcı bir haber ile karşılaştım. Haber Dünya’nın en eski şirketini anlatıyordu. M.s  578 yılında kurulan bu şirketin bir diğer özelliği inşaat sektöründe faaaliyet göstermesi. Yani bu şirket,  Dünya’nın ilk inşaat şirketidir. adındaki 1400 yıllık geçmişe sahip Japon inşaat şirketi 16. yy dan kalma ünlü Osaka Kalesi‘nin inşaatını gerçekleştiren şirkettir.  Günümüzde geleneksel japon evleri ve dinsel amaçlı kullanılan binalar inşaa ediyor. Şirket hakkında daha fazla bilgi almak için Wikipedia’yı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

hakedis-metraj-egitimi Dünya'nın ilk İnşaat Şirketi autocad-sta4cad-egitimi Dünya'nın ilk İnşaat Şirketi


“Dünya’nın ilk İnşaat Şirketi” üzerine 2 yorum

  1. Erdal dedi ki:

    Kardesim verdigin bilgiler icin tesekkurler Turkiye’deki ilk insaat firmasi hangisidir?

    1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

      Aslında bu konuyu açmadan önceki araştırma amacım da tam olarak oydu. Ancak Türkiye’deki ilk inşaat şirketi hakkında net bilgi yok. Çok köklü firmaların tarihini araştırdım 1950 lere falan dayanıyor tarihi ama kesin olarak ilk Türk inşaat şirketi şudur diyemiyoruz.

Bir Cevap Yazın