İnşaat Mühendisliğinin İlk Tanımı
İnşaat Mühendisliği 7.604 0

İnşaat Mühendisliğinin İlk Tanımı

Daha önceki yazımda “civil engineering ” kelimesinin nereden geldiğini anlatırken  mesleğimizin tarihine değinmiştim. Bu yazımda da inşaat mühendisliğinin tarihinden bazı bilgiler vereceğim.

  • İnşaat mühendisliği 1828 yılında, İngilitere’de kraliyet imtiyaznamesini kazanarak ilk kez resmen bir meslek olarak tanınmıştır. Mesleğin tanımı ise şu şekilde yapılmıştır:

“İnşaat mühendisliği hem iç hem dış ticaret için; dahili etkileşim ve alışveriş için yol, köprü, kanal, ırmak taşıması ve iskelelerin inşasının uygulamasında; liman, rıhtım, dalgakıran, deniz fenerlerinin inşasında; ticaret amacıyla yapay güç ile dolaşım sanatında; ve makinaların uygulama ve inşasında; ve şehir ve kasabaların drenajında (boşaltımında); ülkelerde üretim ve ulaşımın araçları olarak, doğanın büyük güç kaynaklarını insanın kullanımı ve faydasına yönlendirme sanatıdır.”

Bu tanım, mesleğimiz için yapılmış ilk tanımlamadır. Ayrıca alanında ilk kurum yine İngiltere’de, Londra şehrinde ” İnşaat Mühendisler Kurumu ” olarak kurulmuş ve ilk başkanı da ünlü mühendis  olmuştur.

 

Kaynak: Wikipedia

hakedis-metraj-egitimi İnşaat Mühendisliğinin İlk Tanımı autocad-sta4cad-egitimi İnşaat Mühendisliğinin İlk Tanımı


Bir Cevap Yazın