İnşaat Tarihi 5.840 1

İlk Boğaz Köprüsü Projesi


Pa
dişah 2. Abdülhamit döneminde, İtalyan mimar Mondrakol tarafından İstanbul Boğazı için projesi hazırlanmıştır. Fakat maket çizimleri dahi yapılan bu 2. Abdulhamit tarafından beğenilmeyince  inşaatına izin verilmemiştir. Köprünün yapım fikri, 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında ortaya çıkıyor. Almanların İstanbul-Bağdat Demiryolu’nu yapımı sırasında tekrar gündeme geliyor. Osmanlı arşivlerindeki ‘Y.A.Hus 411/174’ numaralı belgede, Sadrazam Sait Paşa projeyi anlatan dilekçeyi 6 teşrin-i evvel 1316’da (6 Ekim 1901) üst yazı ile padişaha sunuyor. Yazıda proje tüm detaylarıyla anlatılıyor.
İşte İlk Köprü Projesinin Detayları

Proje İstanbul-Bağdat Demiryolu ile Güney Avrupa ve Avrupa’nın merkezinin birleştirilmesini hedeflemekteydi. Boğazın en dar olduğu, şu an Fatih Sultan Mehmet Köprü’sünün bulunduğu Rumeli Hisarı ile Anadolu Hisarı arasına yapılacağı belirtiliyordu.

ilk-boğaziçi-köprüsü İlk Boğaz Köprüsü Projesi

Köprünün Mimarisi ise şöyle anlatılıyordu


”İki yakanın arası 600 metre. Projede üç asma köprü olacak ve bu gayet heybetli bir manzara kazanacak. Büyük binanın ortaları minareler ve özel kubbelerle süslenecek. Son direklere çelik kablolar çekilecek, kubbelerden her birinin kaidesi granit olacak. Köprünün ayaklarının altı, taarruzdan korunmuş şekilde oluşturulacak. Yüksek kuleler, 15 fenerle ışıklandırılacak. Ayrıca kubbeler, çini ve yaldız tuğralarla süslenecek. Köprünün yüksekliği altından büyük bir geminin geçebileceği şekilde inşa edilecek. Kulelerin arasından da tren geçecek.”

 

 

yapisal.net

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (AĞUSTOS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

“İlk Boğaz Köprüsü Projesi” üzerine 1 yorum

  1. NİHAT MÜDERRİSOĞLU dedi ki:

    Belkide bir boşluğu dolduruyorsunuz.Memleket mutlaka Asri ve Medeni olacaktır.Diyen Atatürk ün dediği gibi,yeniliklere açık ve teşvik eder hoşuma gider.bir İnşaat Mühendisi olarak İnşaat Bloğu nu beğeniyor ve taktir ediyorum…

Bir Cevap Yazın