İnşaat Mühendisliği 10.694 4

“Civil Engineering” kelimesi nereden gelir ?

İnşaat Mühendisliğinin temellerinin M.Ö.4000 ve M.Ö.2000 yıllarına dayandığı kabul edilir. Mısır ve Mezopotamya bölgelerinde, göçebe hayattan yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte barınak yapma ihtiyaç doğmuştur ve bu nedenle inşaat mühendisliğinin başlamış olabileceği düşünülmektedir.  Bu bilgiler kesin olmasalar da, kesin olan şu ki inşaat mühendisliği en eski tarihi olan 2 mühendislikten birisidir. Mühendisliğin anası olarak da kabul edilen inşaat mühendisliği askeri mühendislikten sonra gelen en eski temel mühendislik dalıdır. kelimesi de, askeri olmayan mühendislik çalışmalarını, askeri olan mühendislik çalışmalarından ayırabilmek için  ilk olarak 18. yy da kullanılmaya başlamıştır. Yani askeri mühendislik terimine karşıt olarak sivil mühendislik denmiştir.  Ondan sonra da ingilizcede inşaat mühendisliği bu şekilde adlandırılmıştır.

 

 

hakedis-metraj-egitimi "Civil Engineering" kelimesi nereden gelir ? autocad-sta4cad-egitimi "Civil Engineering" kelimesi nereden gelir ?


““Civil Engineering” kelimesi nereden gelir ?” üzerine 4 yorum

 1. taha dedi ki:

  Civilization dan geliyor olmasın ?

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Hayır. Yazıda belirtildiği gibi, civilizationdan geldiği düşüncesi, yani “medeniyet mühendisliği” gibi tanımlar değil bu kelimenin kaynağı. Ayrıca Wikipedia gibi güçlü bir bilgi kaynağı da aynı görüşürü savunuyor benim gibi.

 2. Eddie Walker dedi ki:

  Türkiye’de insanlar neden “Civil Engineering”e takmışlar kafayı bukadar? Bilhassa inşaat mühendileri ve inşaat mühendisliği okumakta olan insanlar.
  Neden inşaat mühendisliği fransızca ne demek? Japoncada ne demek? Arapçada,Fincede nedemek onlarla neden hiç ilgilenilmiyorda inşaat mühendisliğinin ingilizcede karşıtı nedir? Nerden gelmiştir? Ne anlama gelir? Ne ifafe eder? Bununla o kadar çok ilgileniliyor?
  İnşaat Mühendisliğini İngilizceye “Civil Engineering” diye çeviren kişi ile “Quantity Surveyor”ı Metraj ve Hakediş Mühendisi diye çeviren kişi aynı adam mı? Quantity Surveying bir mühendislik dalı değildir. Ana dili &/ Resmi dili ingilizce olan ülkelerde, en başarılı ve en dolgun maaşlı Quantity Surveyor’lar economi, finans, muhasebe okumuş insanlardır. Quantity Surveying diye ayrı bir lisans ve ust lisans bölümü olmasına rağmen.
  Sayın Aykut Özdemir in tespiti doğrudur, civil engineering askeri muhendislikten ayırt etmek için kullanılmıştır. Fakat inşaat mühendisliği nin tam karşıtı civil engineering değildir. Burda inşaat Mühendisliğini Türkiye’deki kullanıldığı şekliyle civil engineering’i de İngiltere’de kullanıldığı şekliyle düşündüğümüz zaman. İnşaat Mühendisliği İngilizceye civil engineering, Structural Engineering, Building Engineering, Site Engineering, Construction Engineering diye cevrilebilir. Ben şahsen inşaat Mühendisliğini (Türkiye’deki kullanıldığı yerleri baz alarak) İngilizceye Structural Engineer diye çeviririm. Çünki İngiltere’de ve Amerikada Civil Engineer’ler kolonların kirislerin kuvvetlerini hesaplamazlar. Civil engineer’ler daha çok ground works (Türkçesini bilmiyorum), Yani toprak, Yer, zemin, kanalizasyon islerinim hesaplarını yaprlar.

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Harika bir açıklama, teşekkür ederiz:)

Bir Cevap Yazın