İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Malzemeleri
  3. Granit Özellikleri ve Kullanım Alanları

Granit Özellikleri ve Kullanım Alanları

featured


Granit, farklı minerallerin birleşmesiyle meydana gelen doğal magma kayalardır. Granit birçok minerali içerisinde bulundurduğu için zengin renk çeşitliliğine ve sağlım bir yapıya sahiptir. Granitin yeryüzünün en sert ve dayanıklı taşları arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Granitin ülkemizde kullanılmaya başlanması ise 90’lı yılların başını kapsamaktadır. Özellikle sert yapısı ve farklı renk seçenekleri düşünüldüğü zaman granitin büyük projelerde sık sık karşımıza çıktını söyleyebiliriz.

Granitin kullanım alanlarına baktığımız zaman özellikle en fazla granit küp taş kullanımlarının karşımıza çıktığını görüyoruz. Granit küp taşlar kaldırım yapımları sırasında sık sık kullanılmaktadır. İklim değişikliklerine sağlam bir özelliğe sahip olması kaldırımlarda tercih edilmesini sağlamaktadır.

Granit bordür taşları ise özellikle dekorasyon amacıyla kullanılmaktadır. Peyzaj uygulamalarında en fazla tercih edilen granit taşları arasında yer alıyor. Bu taş türünün uzun ömürlü olması tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden birisidir. Diğer taşlar gibi sürekli değiştirmenize gerek yoktur.

Granitin Özellikleri

Granitin en büyük özelliklerinde birisi yazımızda belirttiğimiz gibi dayanıklı olmasıdır. Yüksek aşınmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Ek olarak kırılma, eğilme veya çatlama gibi bir durumla karşı karşıya kalmazsınız. Granit sıvı emmediği için leke tutmaz. Hijyenik bir özelliğe sahip. Granitin yapısında kılcal çatlak bulunmadığı için içerisinde mikro organizma üremesine izin vermez.

Granit yağmur oluğu kullanımı granit sıvı emmediği için tercih edilmektedir. Sıvılar hızlı bir şekilde akarak birikme yapmaz ve bir deformasyona sebep olmaz.

Granitin diğer önemli özelliklerinden birisi; kolay temizlenebilir olmasıdır. Işıltısı kuvarsın doğal ışıltısından gelir. Bu yüzden sonradan parlatma gibi işlemler yapmanıza gerek yoktur. Granitin temizliği için suda çözülebilen nötr bir deterjan yeterli olacaktır. Granit temizlik giderlerinizde önemli ölçülerde küçülme olmasını da sağlayacaktır. Ek olarak bazı ve asitlerin aşındırma özelliğine karşı dayanıklıdır.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap