1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Teknolojileri
  3. Yapay Zeka İnşaat Sektörünü Nasıl Değiştirebilir?

Yapay Zeka İnşaat Sektörünü Nasıl Değiştirebilir?

featured


Teknolojinin gelişmesi ile birlikte inşaat sektöründe de hareketli günler yaşanır. Hem Amerika hem de Japonya tarafından üretilmiş olan otonom inşaat makinaları mevcut (Yani bir operatör olmaksızın kendi kendisine iş  yapabilen) Henüz prototip aşamasında olan bu robotların ilerleyen yıllarda aktif olarak kullanılmaya başlanması gündemde yer almaktadır.

Test aşamasında olan robotlar, birçok açıdan sınıfı geçmiş durumda. Öncesinde sabit olan bu yapay zekalar son sürümlerinde hareket etme yetisine de sahipler. Bu alandaki çalışmalar hız kesmeden devam etmektedir. Takriben 10 yıl içerisinde inşaat robotlarının ilgili sektörde yoğunlukla çalıştırılması bekleniyor. Duvar ören robotlar, sıva yapan robotlar…. aklınıza gelen ya da gelmeyen, yok artık diyeceğiniz her işi yapan robotlar…

 

Otonom Robotların Sağladığı/Sağlayacağı Faydalar

 

Bu robotlar herhangi bir direktif almadan yapay zeka üniteleri ile beraber işlem görmektedir. Kendi kendine kapanıp açılma özelliğine de sahiptir. Temel hareket disiplinine sahip olan bu robotlar özellikle ağır yüklerin taşınmasında yardımcı olacaktır.

 

Bunun yanı sıra çok söz konusu işler çok daha kısa kısa sürede nihayete ermektedir. Bir diğer fayda ise inşaat şirketlerine ekonomik olarak getirecektir. Çok daha az işçi çalıştırarak inşaat işlerini hızlı bir şekilde tamamlamak mümkün hale gelecek. Ek olarak iş güvenliği konusunda da robotlar bekleneni fazlasıyla vermektedir. İşletim çekirdeğine yüklenen güvenlik kodları ile beraber bu ihtiyaç da giderilmektedir.

Son olarak insan ve çeşitli araçlar ile yapılması mümkün olmayan yapıların yapılması da imkanlar dahilinde olacak. Elli yıl içerisinde daha da geliştirilen robotlar sayesinde gökdelen vb. yapıların yapımı çok daha kısa sürecektir.

Materyal Tanıma Programı

Japonya’nın ürettiği robotlarda materyal ve nesne tanıma programı da yer alıyor. İnşaat alanlarında kullanılan nesnelerin tamamı robotların belleği tarafından tanımlanacak. Bu sayede istenen materyallerin getirme işlemleri de bizzat robotlar tarafından yapılabilecek.

Bu programa ek olarak materyallerin boyutunu algılama kapasitesine de sahip olacaklar. Bu sayede hesaplama ve buna göre hizmet sunma da ek seçenekler arasında yer alacak.

İnsansı İnşaat Robotları ve Genel Özellikleri

Bu robotların en büyük özelliklerinden bir diğeri de insansı olmasıdır. İki ayağı ve iki eli olan robotlar yük taşıma, alçıpen yapma ve vida sökme- takma gibi uygulamaları hiç zorlanmadan yapabilmektedir. İnsansı robotlar çok daha az materyal kullanarak üretilmektedir.

Üstelik bir önceki sürümlerine göre çok daha hızlı hareket etme kapasitesine sahiptir. Yetkililerden gelen açıklama şu yöndedir: İnsansı inşaat robotları daha da geliştirilerek bu şekilde piyasaya sürülecektir.

https://www.youtube.com/watch?v=n_sUJtl1V8A

 

Uçak ve Gemi Yapımı için de İnşaat Robotları

 

Bu alanda yapılan endüstriyel çalışmalar başka bir gerçeği daha gündeme getirmiştir. İnşaat robotları aynı zamanda uçak ve gemi yapımında da kullanılabilir.

İnşaat için gerekli ve temel hareketleri yapabilen yapay zekalar, başka üretim alanlarında da denenecek. Başarılı bir sonuca ulaşıldığı takdirde başta gemiler olmak üzere büyük makinelerin üretiminde de bu robotlardan yardım alınabilecek.

Güneş Enerjisi ile Çalışma Kapasitesi

Söz konusu inşaat robotları aynı zamanda çevre planlaması baz alınarak üretiliyor. Çok daha az enerji ile çok daha fazla işi sırtlayacak olan robotlar güneş enerjisi ile çalışıyor.

Herhangi bir elektrik ya da benzin gibi enerjilere ihtiyaç kalmadan çalışan robotlar çevreyle tamamen uyumlu. Bu açıdan bakıldığında da elverişli görülen yapay zekalar gürültü kirliliğine karşı sessiz çalışma özelliklerine de sahipler.

Otonom İnşaat Robotlarında Son Durum

Japonya’nın başkenti Tokyo’da üretilen ilk inşaat robotu bir video ile tanıtıldı. Bu robot, herhangi bir yardım almadan kuru duvar montajını gerçekleştirdi.

Söz konusu robotlar çeşitli ilaveler yapılması bekleniyor. Çok daha ağır ve zahmetli işlerde çalışabilen robotların, ilerleyen zamanlarda bu sektörde kullanılması mümkün görünüyor.

Bu noktada akla gelen en büyük soru, insanlar işsiz mi kalacak? Bu farklı ve çok uzun tartışma konusu. Tek diyebileceğim, insanoglu milyonlarca yıldır hayatta kalmak için şartlara ayak uydurdu, yine aynısını yapmalı, teknoloji ile yaşamaya ayak uydurarak, bu robotlara alışmalıdır :) Bilgisayarlar insanları işsiz bırakmadı, sadece işlerin yapılışını değiştirdi, bazı meslekleri öldürürken yepyeni iş kolları açtı. Aynısı robotlar içinde geçerli. Devir yapay zeka devri, sizden sonraki nesli bu alana yönlendiriniz.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 2 sene önce

    Güzel bilgi teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir