İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Teknolojileri
  3. VR ve AR Teknolojilerinin İnşaat Sektöründeki Yeri ve Kullanım Örnekleri

VR ve AR Teknolojilerinin İnşaat Sektöründeki Yeri ve Kullanım Örnekleri

featured


Sanal gerçeklik olarak bilinen virtual reality kısaca VR, kendimizi sanal bir evren içinde hissetmemizi sağlayan kavram ve araçlar bütünü olarak biliniyor. Özellikle son zamanlarda VR nedir sorusunun çok sorulması bu konunun son zamanlarda fazlaca gündeme gelmesine bağlanabilir.

Belirtilen bu kavramların temel noktasında günümüz şartlarında bilgisayarlar, tabletler ve sanal gerçeklik gözlükleri bulunuyor. Sanal gerçeklik gözlükleri birçok sektörde kullanılabilen ve önemli etkileri olan bir sistem olarak biliniyor. Özellikle inşaat sektöründe oldukça etkin bir şekilde kullanılarak yeni nesil bina ve konutların projelendirilmesi, pazarlanması, uygulanması konularında olumlu faydaları söz konusu olacağa benziyor. Örneğin inşaat yapımı aşamasında tasarlanan bina ve konut tasarımları sanal gerçeklik sayesinde müşterinin inşaat projesini görmek için satış ofisine gelmesinin yerine sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde projelerin müşterilerin ayağına götürülmesi açısından büyük yarar sağlıyor.

Öncelikle bilgisayar ve tabletler için uygulanan sanal gerçeklik uygulaması sonrasında kendi gözlük ve çeşitli ekipman sistemine uyarlanarak kullanılmaya başlandı. Bu uygulama sayesinde inşaat sektöründe tasarlanan projelerin maketleri cebe sığacak hale gelerek istenilen yere götürülen bir düzeye gelmesi açısından önemlidir.

Sanal Gerçekliğin İnşaat Sektörüne Olan Faydaları

Özellikle sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde müteahhitler, firma sahipleri ya da yatırımcıların maliyeti yüksek olan projeler için satış ofislerine gitmek yerine bu projelerin kendilerine gelmesini sağlaması açısından oldukça önemli. Bu sistemin sağlamış olduğu yarar kişileri satış ofislerine bağlı kılmamasıdır. 3D tasarım programları ile modellenen yapılar, sanal gerçeklik gözlüğüne aktarılarak, sanal ortamda gezilebilmektedir.

Kişiler cep telefonu, tablet ve bilgisayarları aracılığı ile üç boyutlu sanal gerçeklik sistemi ile bu projeleri istedikleri yerden takip ederek inceleyebiliyorlar. Görülen bir başka yarar da henüz temeli atılmayan ancak proje aşamasında olan bina ve konutların yapım aşaması bittiğinde son halinin nasıl olacağının görülmesi ve satış işlemlerin bu değerlendirmeye karar verilmesini sağlamasıdır.

Boş bir arazinin birkaç sene sonra ne hale geleceğinin sanal gerçeklik ile görülmesi yapılacak yatırımların da rotasını belirlemesi açısından oldukça önemlidir. Hiç kimse henüz başlanmamış ya da bitmemiş bir devre mülk için gözü kapalı bir yatırım işine girmek istemiyor. İşte sanal gerçeklik ile bu sorunlar geride bırakılarak yatırımcıların kafalarındaki soru işaretleri de gideriliyor. Böylece, iki boyutlu tasarımlarda kafasında soru işareti kalan yatırımcılar, sanal gerçeklik ile yapılacak işi tam anlamıyla görebiliyor ve daha sağlıklı karar verebiliyor. Hatta aşağıda detaylandıracağımız artırılmış gerçeklik teknolojisi ile, o araziye gidip adeta proje yapılmış gibi boş araziyi gözlemleyebiliyor.

Sanal Gerçekliğin Firma Sahiplerine Olan Yararları

Sanal gerçeklik sayesinde piyasadaki sıcak paranın akış potansiyeli artacaktır. Bunun nedeni bir projenin bitmesini beklemeden sanal gerçeklik sayesinde bitişi ile ortaya çıkacak eserin alıcılar tarafından görülmesi konut ve binaların yapımı bitmeden de satış işlemleri yapılabiliyor. Bu da  inşaat aşamasının bitmesi beklenilmeden inşaat sektörü içerisindeki sıcak para akışının sağlanması açısından büyük önem arz ediyor.

Böylece firma sahiplerinin yeni projeler için nakit ihtiyaçlarının karşılanması açısından oldukça büyük önem taşıyor. Tasarlanan ve yapımı ile bitişi uzun bir tarihe tekamül edecek olan yapımlar böylelikle daha erken tarihlere çekilerek inşaat sektörünün de gelişmesi sağlanıyor.

 

Alıcılar için Sanal Gerçekliğin Faydaları

 

İnşaat sektörünün bu denli bir gelişme göstermesi hiç kuşku yok ki alıcılar içinde olumlu sonuçlar doğurmuştur. Bir ev, bina ya da iş yeri hayali olan kişilerin, tasarlanan projeler ile nasıl bir taşınmaz mal olacağı konusunu sanal gerçeklik sayesinde çok önceden görerek hayalini kurdukları, ev, bina ve iş yeri gibi taşınmazların kendilerine uygun olup olmadıklarını görmeleri açısından önemlidir.

Bunun için inşaatın bitmesini beklemeye gerek görmeden eğer ki kafalarına yatmayan bir durum varsa da böyle bir yatırım içine girmemelerini sağlaması açısından önemlidir. Aynı zamanda eğer ki bu projeler sanal gerçeklik sayesinde kafalarına yatmış ise inşaatın bitimine kadar ki olan süre içerisinde hazırlıklarını yapmaları açısından büyük avantajlar sağlıyor. Ya da bir değişiklik talepleri varsa, bunu daha imalat başlamadan belirtebiliyor; bu da hem süreci hızlandırıyor, hem de revizyonlara bağlı maliyeti düşürüyor.

Ar Teknolojisi ve İnşaat Sektörüne Olan Faydaları

İnşaat sektörü içerisinde yer alan bir kavram olan AR teknolojisi son zamanlarda sıklıkla duyulan bir teknoloji olarak dikkat çekiyor. Özellikle AR nedir sorusuna cevap arayan birçok kişi mevcut.

AR teknolojisi sanal gerçeklik ile gözlemlenen projelerin sanal gerçeklik görüntüsü üzerine bindirilmesi olarak adlandırılıyor. Kısa deyimi ile tasarlanan bir projenin nasıl görüneceğini tespit eden ve görüntüsünü sağlayan sistemdir. Bu sistemin inşaat sektöründe kullanılıyor olması inşaat sektörünün geniş çağlı gelişmesine olanak sağlamıştır. Artık yeni yapılan bina ve konut gibi taşınmazlarda bu sistemlerin kullanılması planlanıyor. ABD ‘de daha yaygınken, ülkemizde de tek tük örnekleri mevcut.

AR Teknolojisi henüz yaygınlaşmadı, fakat BIM gibi sistemlerin gelişmesi, proje tasarımlarının 2 boyutta 3 boyuta geçmesiyle, AR teknolojisi daha da yaygınlaşacak. Nasıl mı?

Şantiyede kontrol gezilerini yaparken, AR kullanarak oranın bitmiş halini görmeye ne dersiniz? Ya da kaba ince modeller arasında geçişler yapmak, elektrik ve mekanik süperpozeleri anlık yapabilmek, tüm kritikleri revizyon notlarını, ekip arkadaşlarınızın uyarılarını hem de birebir yerinde.  Hayal gibi görünen bu teknoloji, AR ile gelecekte mümkün olacak.  Aşağıdaki video sadece bir başlangıç, ama size ilham olacak cisnten :

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap