Anasayfa » Şantiye, Yapı Bilgisi » Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?

Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?

31 Ekim 2012  |  Yazar: Aykut ÖZDEMİR  |  12 Yorum  |  125.668 kez okundu

?

Yapının yüklerini, güvenli bir şekilde zemine aktaran yapı elemanıdır. Temeller, düşey taşıyıcılardan ( kolon, perde, çekirdek taşıyıcı duvar vb.) aldıkları yükleri daha geniş bir alana yayarlar. Betonarme temeller, sadece betonarme değil, çelik, ahşap gibi yapıların da temelleri olarak kulalnılır.

Temel  Çeşitleri Nelerdir ?

Temeller, yükün büyüklüğüne, yükün geldiği düşey taşıyıcıya, zemin türüne ve taşıma gücüne bağlı olarak çeşitli şekillerde yapılabilir.

YÜZEYSEL TEMELLER

Yapı yükünün, zemin yüzeyine yakın bir yerde güvenle taşınabildiği  zeminlerde uygulanır. Kuru ve sulu zeminlerde uygulanabilir. Temel, kesinlikle zemin yüzeyine oturtulmamalı, mutlaka don seviyesi altına inilmelidir. Yüzeysel temelleri, kendi içinde duvaraltı temeli, tekil temel, ve olmak üzere dört gruba ayırabiliriz.

1. Duvar Altı Temeli:

Kagir temel, beton temel, betonarme temel gibi türleri vardır.

2. Tekil Temeller:

Her kolonun altına ayrı ayrı yapılan temellerdir. Münferit veya de denir.  Orta sertlikte zeminlerde ve bina ağırlığının daha az olduğu koşullarda uygulanabilir. Tekil temeller zemine, genelde kare veya dikdörtgen, nadir de olsa daire veya çokgen tabanlı sömeller ile oturtulurlar.

 

Olumlu Yanları:

 • Ekonomik olması
 • Yapım kolaylığı
 • Statik çalışma biçiminin net olması

Dikkat Edilecek Hususlar:

! Zemin, kolon altındaki temellerin birbirine çok yaklaşmadan boyutlandırılmasına imkan sağlayacak sağlamlıkta olmalıdır.

! Zeminde ve/veya yapı sisteminde, temellerde farklı çökmelere sebep olabilecek süreksizlikler olmamalı

Sadece düşey yük ( normal kuvvet)  etkisi altındaki tekil temellere pandül kolon temeli denir. Düşey yükün yanı sıra temel eğilme momenti ve yatay kuvvet etkisi altında ise simetrik tekil temeller (ankastre kolon temeli) ya da simetrik olmayan tekil temeller olarak sınıflandırılabilir.

!Eğer kolonların yakınlığı ya da kolona etkiyen yüklerin büyüklüğü nedeni ile tekil temeller birbirine girişiyorsa 2 kolon temeli ( birleşik-kombine temeller) kullanılır. Yapı kenarındaki kolon temeli, komşu arsa ya da bina sınırını ihlal edecek ise yine bu temel uygulanmalıdır.

3.Sürekli Temeller:

Sürekli temeller, şerit temel veya mütemadi temel olarak da adlandırılır. Kendi içerisinde bir doğrultuda sürekli temel ve iki doğrultuda sürekli temel olmak üzere iki gruba ayrılır. Bir doğrultuda sürekli temel yine kendi içinde iki kolon temeli ( yukarıda bahsettiğim) ve ikiden fazla kolonlu sürekli temel olarak gruplandırılır.

Zeminin sağlam olduğu basit yığma binalarda, temel duvarları ya doğrudan temel tabanına ya da temel zemini üzerinde dökülen betonarme duvaraltı sömeli ya da taştan yapılan taş sömeli üzerine oturur. Temel zeminin daha zayıf ve bina  yükünün daha fazla olduğu yapılarda ise taşıyıcı temel duvarlarının altına, iskelet-karkas yapılarda da kolonların altına, kolon enkesitleri boyunca devam eden betonarme sürekli sömeller yapılır. Bu sömeller plak, kiriş ya da tablalı kiriş şeklinde inşa edilebilr.

 

 4. Radye Temeller:

Radye jeneral olarak da bilinir. Dolma zeminlerde, emniyet gerilmesinin düşük olduğu ya da fazla sıkışabilen zeminlerde, kolonların birbirine çok yakın olduğu durumlarda radye temel uygulanır. Bina zemini tamamen örten ve tersine çalışan bir döşeme üzerine oturtulur.  Radye temel imalatı adlı konumu incelemek isterseniz : RADYE TEMEL İMALATI

 

Düz Radye Temel:


 Kirişli Radye Temel:

Duvar ya da kolonların aralıkları fazla ise temel, kirişli radye temel olarak yapılır. Kirişli radye temeller iki şekilde yapılır.

Alttan Kirişli Radye Temel:

 

Üstten Kirişli Radye Temel:

 

Mantar Şekli,nde Radye Temel:

Ters Kemer Şeklinde Radye Temel:

 

Rijit Temel:

 

 

DERİN TEMELLER

Zeminin sağlam tabakası çok derinde ise, yapı yüklerini bu tabakalara aktarabilmek için derin temeller kullanılır. Derin temeller, zemin içerisinde kullanılabilir hacimler oluşturabilme avantajına da sahiptir.

1. Ayak Temel:

Tekil temeller gibi ve genellikle betonarme olarak inşa edilir. Ayaklar, planda belirtilen duvarların birleşme noktalarına getirilir ve tabanları, kare veya çan şeklinde genişletilir. Açık temel çukurunda inşa edilen bu ayakların üst kısımları, birbirine betonarme kirişlerle bağlanır.

 

2.Kazıklı Temel:

Yapı yükü, zemine çakılan kazıklar kanalıyla, derinlerde bulunan sağlam zemine, kazık uçlarıyla(uç kazığı) yada kazığın yan yüzeylerinin sürtünmesinden (sürtünme kazığı) yararlanarak aktarılır. Zemine belirli aralıklarla çakılan bu kazıklar birbirine, üst kısımlarına atılan bağ kirişleri ve ızgaralarla bağlanır.

3.Kesonlar:

Sağlam zeminin derinde olması ve kazık temellere göre daha geniş karne ve sağlam temel yapmak gerektiği durumlarda keson temeller uygulanır. Bu tip temeller, zemin üzerinde içersisi boş olarak inşa edilip, ağırlığından da yararlanarak, istenilen derinliğe indirmek suretiyle oluşturulur.

Genllikle üç tipte yapılır:

 • Açık kesonlar
 • Pnömatik kesonlar
 • Yüzen kesonlar (yüzen sandıklar)

 

Bu yazı çeşitli internet kaynaklarından ve betonarme ders notlarımdan derlenerek hazırlanmıştır. Kaynak belirtilmeden  paylaşılamaz.

GD Star Rating
loading...
GD Star Rating
loading...
Temel Nedir? Temel Çeşitleri Nelerdir?, 5.0 out of 5 based on 7 ratings

Bunlar İlginizi Çekebilir

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
avatar

Aykut ÖZDEMİR

http://www.aykutozdemir.com.tr 1989 yılında Pazarcık'ta dünyaya geldim. 2007 Kuleli Askeri Lisesi, 2012 Yıldız Teknik Üniversite'sinden mezun oldum. İnşaat mühendisi olarak çalışmaktayım. Boş zamanlarımda futbol, satranç, masa tenisi, yüzme, web tasarım, balıkçılık ve amatör şiir yazımı gibi hobiler ile zamanımı değerlendiriyorum. Beni takip ettiğiniz için teşekkürler.

12 Yorum »

 • vedat yılmaz dedi ki:

  açıklamalarınız taktir ve eğitici teşekürler

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Berk Altunkılıç dedi ki:

  Açıklamalarınız gerçekten güzel tebrik ederim.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • mahir çetin dedi ki:

  Gerçekten bu uğraşlarınız güzel bölümünüzü seviyorsunuz çok belli ediyor…sizinle iletişime girmek isterim

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • ebru dedi ki:

  jeofizik mühendisiyim zemin etüdü vs.inşaatlarla ilgili çalışmalarımız yoğunlukta,aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • mustafa dedi ki:

  öğrenciyim ,, çok yüzeysel açıklama yaılmışş

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • mustafa dedi ki:

  eğitim içeiriği yok bize göre

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
  • Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Mustafa’cım burdaki yazılar zaten çeşitli kaynaklardan derlenmiş genel bilgi amaçlı yazılardır. Temelleri herşeyi ile anlatacak olsak, 10lerce sayfa gerekir. Bu nedenle bir öğrenci olarak seni daha detaylı bilgi için betonarme kitabı almaya davet ediyorum.

   Başarılar

   GD Star Rating
   loading...
   GD Star Rating
   loading...
 • oguzhan dedi ki:

  tanımlamalar iyi açıklamalara daha iyi olabilirdi… ama yinede güzel olmus tskler !!!

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Murat dedi ki:

  Aykut hocam köye 130 m2 ‘lik 2 katlı bir ev yapacağım.Sürekli temelli 50*50 cm temel yeterli olurmu ? Üzerine 30 cm eninde 50 cm yüksekliğinde perde beton atıp içini doldurup tabla beton atacağım.uygun olurmu.Şimdiden teşekkürler.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • betul dedi ki:

  merhaba yeni bir vilya yaptirdim duz bi Zemin uzerine fakat temel atildiktan sonra beklenmeden evin yapimina gecildi ne kadar dogru bunu yapmak ogrene bilirmiyim. TEMEL ATIMINDAN SONRA EN AZ 20 gun beklenmesi gerekli diye biliyordum ilerde evde catlaklar olusur mu bu yuzden tsk.

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 • Anonim dedi ki:

  saolun çok işime yaradı

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Bu yazı hakkında birşeyler demek ister misiniz?

RSS üzerinden bu yazıya yapılan yorumları takip edin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>