İnşaat Yazılım 45.941 44

AutoLisp Nedir ? Demir Metrajı Yapan Lisp


?

(List Processing Language),  öğrenilmesi güç, uygulamada diğerlerine göre daha esnek ve algoritma kurulumu açısından daha rahat olan bir yapay zeka programlama dilidir.

 

? Ne İşe Yarar ?

, LISP programlama dilinin AutoCAD ortamına uyarlanmış versiyonudur diyebiliriz. Peki bu nasıl oluyor? Bize ne gibi kolaylık sağlıyor ? AutoCAD içinde kullanılan her komutu içinde kullanabiliyoruz. Bu sayede bizi yüzlerce, binlerce defa tekrarlanan komutlardan tek tık ile kurtarıyor. Bu da zamandan ciddi anlamda bir kazanç sağlayarak işimizi kolaylaştırıyor.

autolisp-metraj AutoLisp Nedir ? Demir Metrajı Yapan LispMevcut AutoLISP dosyalarını kullanabileceğiniz gibi, bu program dilini öğrenerek kendi ihtiyaçlarınız doğrultusunda LISP komutları oluşturabilirsiniz. Bunun için hem programlamayı, hem de AutoCAD programını çok iyi bilmek gerekir ve eğer bunu yapabiliyorsanız, AutoCAD ile yapamayacağınız şey yoktur, artık programı siz değil LISP komutları kullanacak :) Ben bu yazıda, sadece belkide hiç duymadığınız LISP ve AutoLISP kavramlarını size tanıtmak istedim. Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız, çeşitli web kaynaklarından ve kitaplardan faydalanabilirsiniz.

 

Demir Metrajı Yapan LISP

Not: Arkadaşlar bu paylaşımı 4 yıl önce yapmıştım, dolayısıyla lisp sanırım güncel versiyonlar ile çalışmıyor. Ben 2010 sürümünde sorunsuz kullanmıştım. Ancak son zamanlarda çalışmadıgı konusunda çok fazla geri bildirim geldi bunun bilgisini vereyim. Denemek isterseniz konunun devamına buyrun ancak olmuyorsa yardımcı olabileceğim pek birşey yok. Google’da aramalar yaparak benzeri lisplere de ulaşabilirsiniz. Ya da “data extraction” konusunu detaylı irdeleyip, biraz da kurcalayıp metraj konusunda bu özellikten faydalanabilirsiniz.

Bina-İnşaat-Oyunu-1 AutoLisp Nedir ? Demir Metrajı Yapan Lisp

Yazımın bundan  sonraki kısmı, AutoLISP’i  bilen ve tabir-i caizse bu nimetten faydalanan mühendis, mimar ve tekniker arkadaşlar için. Aşağıdaki linke tıklayarak Donatı metrajı yapan LISP dosyalarına ulaşabilirsiniz. LISP uygulamasını ( metraj.lsp, autocadduzelt.lsp), AutoCAD menüsünden Tools başlığı altında AutoLISP menüsünden çalıştırabileceğiniz gibi, direk dosyayı AutoCAD penceresine sürükleyerek de çalıştırabilirsiniz. Öncelikle autocadduzelt.lsp dosyasını açıp, autocad komut satırından “DZ2” komutunu çalıştırınız. Daha sonra metraja başlamak için metraj.lsp lispini yükleyerek “DD” komutunu girmelisiniz. Komutu girdikten sonra, metrajını çıkaracağınız donatı yazısına tıklayınız ( Örn : 18Φ10). Metrajı yapılan donatının rengi değişecektir. Ancak bunun olması için çizimdeki tüm çizgilerin rengi “by layer” şeklinde olmalıdır. Metraja başlamadan önce bu düzeltmeyi de yapmalısınız. Metraja başladıktan sonra, LISP dosyasının bulunduğu klasörde yeni bir excel dosyası oluşacaktır ve burada çıkardığınız metraj yazılmış durumdadır. Son olarak buradaki metraj listesini kopyalayıp, daha önceden hazırlanmış metraj.xls dosyasına yapıştırırsanız, her bir çap için toplam donatı metrajını çıkarmış olacaksınız.

Not: Lisp ile Autocad dosyanız aynı klasörde olmalıdır.

İyi çalışmalar, iyi metrajlar dilerim :)

 Not: 2010 sonrası versiyonlarda çalışıp çalışmadığı test edilmemiştir.  Yukarıda yazdığım adımları yapınca çalışmaktadır; aksi durum yaşayanlar varsa versiyon ya da farklı kaynaklardan dolayı olabilir. 

AutoLISP – Donatı Metrajı- İNDİR

 

 

 

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EYLÜL AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT Architecture Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL

“AutoLisp Nedir ? Demir Metrajı Yapan Lisp” üzerine 44 yorum

 1. yalçın dedi ki:

  lips bazı autocatte sorunsuz bazeılaırnda yüklenirken hata oluyo bazılarında ise yükleniyor dd ile çalıştırıp yazı seçtimizde excele atmıyor hata veriyor

  not: aynı autocad sürümü aynı proje üzerinde denenmiştir sade pcler farklıdır kimisinde çalışıyor kimisinde dediğim sorunlar oluyor acaba bir ayarmı yapmamız gerek

 2. hüseyin dedi ki:

  Emeğinize sağlık çok faydalı bir lips olmuş ama bahsettiğiniz gibi lipsleri yükledik, dz komutu ve dd komutunu çalıştırdık ancak oluşturulan excell dosyasında ki verileri metraj dosyasına aktardığımızda(ki nereye yapıştıracağımızı tam olarak bilmeyerek) formül hatası veriyor.adet-çap kısmına yapıştırdığımız çap işaretinin farklı fontlarında ki halini denediğimiz halde sonuç vermedi.bu aşamada lipsi nasıl kullanacağımız tarif ederseniz sevinirim.

 3. Yusuf Burak ŞİMŞEK dedi ki:

  İyi günler kolay gelsin. Ben bu dosyayı masaüstüne indirdimde ama daha sonra nasıl yapılır anlamadım açıkcası. Açık şekilde bana söyleyebilirseniz çok sevinecem çünkü metrajla çok işim oluyor bende inşaat mühendisiyim. Geri dönüşünüzü bekliyorum lütfen. Görüşmek üzere kolay gelsin.

 4. DELİL ÇOBAN dedi ki:

  İKİ GÜNDÜR UĞRAŞIYORUM YARI YARIYA HALLETDİM KENDİ BAŞIMA EXCEL DOSYASI OLUŞUYOR VE İNDİRİLEN METRAJ DOSYASINA KOPYALAMAM GEREK TEXT YAZAN YERE KOPYALADIKTAN SONRA FORMUL HATASI VERİYOR

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   Değer olarak yapistirmayi dener misiniz

 5. DELİL ÇOBAN dedi ki:

  \U+03A6 DİYE BİR İBARE VAR EXCELDE BUNUN YERİNE F YAZINCA METRAJ DOĞRU OLUYOR AMA ÇOK ZAMAN ALIYOR KOLAY YÖNTEMİ YOK MU ?

 6. umut şengül dedi ki:

  bende tüm adımları yaptım fakat exel dosyasını kopyalayamadım

 7. musa caner dedi ki:

  toki formatına özel mukayeseli keşif için de kullanılabilir mi bu lispler?

 8. Mehmet Navruz dedi ki:

  donatı ile donatı uzunluklarını nasıl birleştiriyoruz.Kısa komut. Teşekkür ederim

 9. Hakan dedi ki:

  Merhaba lispi çalıştırdığınız bir video yayınlarsanız çok sağlıklı olur. Elinize sağlık..

Bir Cevap Yazın

kiralık jeneratör