İnşaat Malzemeleri 18.841 1

Beton Nasıl Kürlenmelidir?

beton-kürleme-300x225 Beton Nasıl Kürlenmelidir?Betonun Bakımı (Kürü) Nasıl Olmalıdır?

Hazır beton konulu yazıda, beton bakımının beton açısından önemli olduğundab bahsetmiştik. Betonun gerekli dayanıma ulaşması, bünyesindeki çimentonun su ile yapacağı hidratasyon reaksiyonları ile sağlanmaktadır. Bu reaksiyon, hava şartlarından ( sıcaklık, nem ve rüzgar) direk etkilenmektedir. Hava sıcaklığı düşük ise, hidratasyon yavaşlayacak buna bağlı olarak beton dayanımı geç sağlanacaktır. Hava sıcaklığının fazla olması durumunda ise buharlaşma nedeni ile hidratasyon için gerekli suda kayıp yaşanacaktır.  Rüzgarlı havalarda buharlaşma daha hızlı gerçekleşmektedir. Bu durumlarda su kaybının önlenmesi, betona yeterli bir rutubet kaynağı sağlayarak mümkün olacaktır, aksi takdirde betonda büzülme ve çatlaklar meydana gelecek, beton dayanımı olumsuz etkilenecektir.

Beton bünyesindeki suyu belirli bir süre muhafaza edebilmek için çeşitli yöntemler vardır. Betonu belli aralıklarla sulama, ıslak çuval ya da vb. ile örtme, buhar verme, kum, nemli toprak veya saman gibi malzemeler sererek sürekli ıslatma, mastar sonrasında beton yüzeyini hazır sıvı kür maddeleri ile kaplama vb. gibi yöntemler ile uygulanabilir.

Su İle Kürleme:

Beton yüzeyi sürekli olarak ıslak kalmalıdır. En az 7 gün kür uygulanmalı, kış aylarında bu süre daha uzun tutulmalıdır. Kür uygulaması su püskürterek yapılabilir. Eğer bu işlem sürekli yapılamıyorsa, ıslak çuval, telis bezi vb. su tutucu örtüler ile beton yüzeyi örtülerek sürekli ıslak kalması sağlanabilir. Kür uygulamasına, beton yüzeyi sertleşir sertleşmez başlanmalıdır.

 

Kimyasal Maddeler İle Kürleme:

Kür uygulamasnda kullanılan kimyasal maddeler, beton yüzeyinde bir tabaka oluşturarak buharlaşmayı düşük seviyeye indirir. Sıvı madde içerisindeki su, zamanla buharlaşır ve kimyasal madde zarsı bir tabaka oluşturur. Ancak bu uygulama süresinin fazla olmasından ve de kimyasal maddenin beton tarafından emilmesi durumunda, ileri zamanlarda sıkıntı olacağından pek tercih edilmemektedir.

 

Örtü İle Kaplayarak Kürleme:

Polietilen örtüler ile kaplayarak da beton kürleme işlemi yapılabilir. Bunun için, kalıp söküldükten en geç yarım saat içerisinde, yer betonlarında ise beton yeterli sertliği kazanır kazanmaz kür uygulanmalıdır.

 

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki dökümanları inceleyebilirsiniz:

Beton bakımı

Beton kürü

Buharla beton kürleme

 

 

Kaynak:

Belpas.com.tr

kalitekontrol.net

www.omerokutan.com

 

Bu yazı İnşaat Mühendisi Aykut ÖZDEMİR tarafından derlenmiştir, kaynak gösterilmeden paylaşılamaz.

 

 

hakedis-metraj-egitimi Beton Nasıl Kürlenmelidir? autocad-sta4cad-egitimi Beton Nasıl Kürlenmelidir?


“Beton Nasıl Kürlenmelidir?” üzerine 1 yorum

  1. Tandoğan çilingir dedi ki:

    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın