cv
Sponsor 101 0

Bir Mühendis Adayı İçin Mezuniyet Öncesi Öneriler

Eğitim hayatını tamamlamadan önce, iş hayatına daha iyi bir başlangıç yapabilmek adına yapılması gerekenler vardır. Çünkü iş başvurularında CV bilgilerinizdeki detaylar sizi ön plana taşıyabilir. Bu noktada iyi bir CV hazırlayabilmek için profesyonel bir destek almanız daima size artı puan olarak dönecektir. Profesyonel CV hazırlama konusunda CVmaker.com.tr’den CV Örnekleri size yardımcı olacaktır. Ama mühendislik bilimlerinden mezun olma öncesinde güçlü bir CV’nizin olması için yapmanız gereken önerileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Teknoloji alanında gerçekleşen en son gelişmeleri yakından takip edin. Tabi bunu yaparken alanınızla ilgili olan gelişmelere öncelik tanıyın ama diğer alanları da ihmal etmeyin. İşinde iyi bir mühendis yeni fikirler ve yeni gelişmelere açık olabilmelidir. Aynı işlemleri yapan diğer kişilerden farklı düşünebilmeli ve devamlı olarak projeleri geliştirmeye yönelik çaba harcamalıdır. Aksi halde mühendis unvanı taşıyan sıradan biri haline gelebilirsiniz.
  • Sizinle aynı eğitim aşamalarından geçen binlerce belki de daha fazla mühendis olacaktır. Bu nedenle farklı bir yönünüzün ve rakiplerinizden farklı deneyimlerinizin olması gerekir. Mezun olmadan önce farklı olmanızı sağlayabilecek yarı zamanlı ( part-time ) çalışma imkanlarını ve benzeri eğitimleri, sertifika veren kursları takip etmeli ve olabildiğince katılım sağlamalısınız. Bir firmaya iş başvurusunda bulunduğunuzda neden sizi tercih etmeleri gerektiğini düşünerek sektörünüz konusunda bilgi ve deneyimlerinizi arttırmaya gayret gösterin. Kurumsal olarak iş yapan firmaların yabancı dil bilen adaylara öncelik tanıdığını unutmayın.
  • Bilgisayar teknolojilerinin önemini düşünerek sektörünüz ile alakalı olan bilgisayar programlarını çok iyi kullanmayı öğrenmelisiniz. Hızlı bir şekilde çözümler üretebilmeli ilgili programları tabir yerinde ise ilgili bilgisayar programlarını gözünüz kapalı kullanabilmelisiniz.
  • Yabancı dil sorununuz olmamalı. İngilizce gibi artık tüm dünyada kabul gören bir dili olabildiğince iyi öğrenmeye çalışın. Bu sayede İngilizce sektör yayınlarını takip edebilecek ve yeniliklerden haberiniz olacaktır.
  • Sosyal açıdan mühendis adayları genel olarak zayıf kabul edilirler. Bu algının sizin açınızdan geçerliliğinin olmadığını en azından kendinize ispatlayabilmek için çalışmalar yapın. Örneğin öğrenci iken kapı kapı dolaşarak ürün pazarlaması yapan işleri yapabilirsiniz. Ret edilmeyi öğrenmeli kendinize olan güveninizi arttırmalısınız. Güven duygusu size çok şey kazandırabileceğini unutmayın.
  • Staj konusunu kesinlikle atlamayın. Deneyim kazanmanız açısından önemli bir basamak olan stajlar zorunluluk olmadıkça yapılmalıdır. Çünkü stajdan tahminlerinizin ötesinde çok şey öğrenme şansınız olabilir.
  • Üniversitelerdeki öğrenci kulüplerini takip ederek size artı değer kazandıracak faaliyetlere katılım sağlayabilmelisiniz. Öğrenci kulüpleri kendinizi yetiştirebilmeniz ve artı değer kazanabilmeniz açısından değerlendirildiği zaman çok önemli imkanlar sağlayabilir.
  • Sosyal medyayı yakından takip edin hatta etkili bir kullanıcı olun. Çünkü iş başvuruları yapılan çoğu şirket kişiler hakkında internet üzerinde araştırma yapabilirler. Düzgün bir facebook ve twitter gibi çok bilinen sosyal ağlardaki profiliniz sizin için çok önemli avantajlar sağlayabilir. En önemlisi linkedin sosyal ağıdır. Bu sosyal medya ağı fazla bilinmese de oldukça etkili olabilmektedir.
  • Son öneri not ortalaması Eğer hedefiniz kariyer yapmak ise not ortalamanızın yüksek olması önemli bir avantajdır. Ama kariyer yapma gibi bir amacınız yoksa ve eğitiminizi tamamlama sonrasında kendi işini kurmak ya da bir şirket çalışanı olmayı yeterli görüyorsanız not ortalamanızın çok yüksek olması gerekmeyebilir.

Tüm bu önerilerden çıkarabileceğiniz sonuç mühendislerin eğitimlerini tamamlamadan önce öğrenmeleri gereken birçok şeyin olduğudur. Sıradan bir mühendis olmayı hedeflemekten öte sektörünüzde mühendislik yapacak olan her adayı rakip olarak görmeli ve bu bilinçle farklılıklar yaratabilmelisiniz.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (AĞUSTOS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

Bir Cevap Yazın