1. Ana Sayfa
  2. Sponsor İçerikleri
  3. Ahşap Parke Boyanır mı?

Ahşap Parke Boyanır mı?

featured


Parkeleriniz eskidi ve görüntüsü artık sizi rahatsız ediyor ise veya zeminlerinizde farklı bir renk görmek istiyor iseniz nasıl hareket etmelisiniz?. Bunun için zeminde bulunan parkeleri söküp atmanız tek yol mudur? Size iyi bir haber verelim; parkelerinizi boyayarak da yer döşemelerini yenilemeniz mümkün! Ladiksan Parke firması zeminlerinizi yenilemenize yardımcı olacak bilgileri ve parke boyama doğru şekilde nasıl yapılırı anlatıyor:

Başlamadan önce her parkenin boyanmasının mümkün olmadığını belirtelim.

Masif ahşap parkeler ve lamine parkelerin yapımında kullanılan ham madde ağaç olduğundan dolayı bu parke tipleri boyamaya yapılmaya müsaittir. Fakat yapay olan ve üstü kağıt kaplama olan laminant parkeler boyanamaz. Diğer bir söyleme tarzı ile talaş tozunun ve reçinenin sıkıştırılmasıyla meydana gelen ve kâğıt baskı olan laminant parkeleriniz için en ideal çözüm, zemine yeni parke döşemek olabilir.

Parke rengini boyama ile farklılaştırmak, sıfırdan parke kaplama yapmaktan hem zaman hem maliyet açısından çok daha tasarruflu olmaktadır. Fakat karar vermeden önce parkenizin boyamaya uygun olup olmadığından emin olmalısınız.

Her ağaç cinsi boyama kabul etmeyebilir. En doğru sonuca sistre cila ustası ile birlikte hareket ederek ulaşabilir bu sayede zaman kaybetmemiş olursunuz. İyi bir usta sizlere hem fikir verecektir hem de sizin tercihinizi daha doğru yapmanızı sağlayacaktır.

Parke Boyamak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Zımpara makinesi

Kâğıt zımpara

Astar boyası

Su bazlı ahşap boyası

Vernik

Çeşitli boya fırçaları

Macunlama

Boya spatulası

Ahşap Parke Nasıl Boyanır?

Ve, sıra geldi yepyeni zeminlere kavuşmaya! İşte, parke renginizi değiştirirken adım adım uygulamanız gerekenler:

 

İlk yapmanız gereken eşyaların kaldırılması ve uygulama yapılacak alanın boş olmasının sağlanmasıdır. Bu şekilde parke rengi değiştirme uygulamasını daha kolay ve eşyanıza zarar vermeyecek şekilde yapabilirsiniz.

Ardından zımpara uygulamasını yapmalısınız. Zımparalanama, parkenin üzerinde bulunan eski cilanın ve parkenin eski rengini oluşturan katmanın bir çeşit kazıma yöntemiyle alınmasıdır. Bu uygulama için iadeal bir elektrikli aletten yardım almanız gerekir. Eğer bu alete sahip olamıyor ya da kiralayamıyorsanız zımparalama uygulaması için bir usta ile anlaşabilirsiniz. Makinenin giremediği yerlerde ise zımpara makinesi ya da kâğıt zımparalardan yardım almanız gerecektir.

Zımpara uygulamasının ardından, uygulayacağınız rengin kalıcılığını artıracak ve daha sağlıklı bir uygulama yapmanızı sağlayacak astar boyadan kullanmalısınız. Zemine bir kat astar vurduktan sonra eğer mevcu ise parkelerdeki hasarları macun ve spatula yardımıyla gidermelisiniz. Bu arada macun uygulama aşamasına geçmeden evvel astarın kurumasını beklemelisiniz.

Macun kuruduktan sonra ahşap parke renkleri arasından seçtiğiniz renk ile işlemine geçebilirsiniz. Parke boyamak için bir çok seçebileceğiniz ürün vardır örneğin yağlı boya, epoksi boya gibi pek çok alternatif önerilse de hem kolay olması açısından hem de pratik bir uygulama yapabilmeniz için su bazlı ahşap boya tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca su bazlı ahşap boyasının, parkenin dokusunu ortaya çıkarma konusunda son derece başarılı olduğunun da altını çizelim.

İki kat boya uygulaması sonrasında boyanın kurumasını beklemelisiniz ve parke renklendirme işleminin son aşaması olan cilalama yapmalısınız. Cila kuruduktan sonra yeni zemininizi artık kullanabilirsiniz

Parke Boyamak

Parke boyama tekniklerini bu kadar basit gibi görünse bile teferruat gerektiren ve dikkat gerektiren işlemlerdir. Uygun fiyatlar ile profesyonel yardım alabilir parkelerinizi emanet edebilirsiniz. Ladiksan Parke firması İstanbul genelinde hizmet veren ve oldukça iyi referanslara sahip bir firmadır. Hem ahşap parke yenileme hem de renklendirme için kendilerine ulaşmanız mümkün.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap