1. Ana Sayfa
  2. İnşaat Mühendisliği
  3. İnşaat Mühendisliği Hakkında – İnşaat Mühendisleri Ne Yapar

İnşaat Mühendisliği Hakkında – İnşaat Mühendisleri Ne Yaparİnşaat mühendisliği Hakkında

İnşaat mühendisliği, inşa edilmiş ya da  doğal yapılı çevrenin tasarımı, inşaası ve korunması ile ilgilenen profosyonel mühendislik disiplinidir. Basitçe söylemek gerekirse, inşaat mühendisleri köprüler, yollar, kanallar, yüksek binalar ve diğer tüm büyük yapıları yaparlar.

İnşaat mühendisliği, yaşadığımız çevreyi oluşturma, geliştirme ve korumaktır. İnşaat mühendisliği günlük yaşam, ulaşım, ve mühendislik  endüstrisi için  olanaklar sağlar. Dev medeniyetler kuran Romalılar, Mısırlılar, Mayalar gibi, bizim medeniyetimiz de herşeyden önce gelişmiş çevreyi tasarlayan, inşa eden ve devamlılığını sağlayan yaratıcı insanlar topluluğuna bağlıdır.

Sivil mühendislik ( Civil engineering)  esasen askeri olmayan mühendisliği, askeri, mühendislikten ayırmak için tanımlanmıştır ancak gerçekte bundan daha fazlasını ifade etmektedir. İnşaat mühendisleri olmasaydı, yaşadığımız dünya tamamen tanınamaz bir halde olurdu.

 

 İnşaat Mühendisleri Ne Yapar ?

Bunu anlamak için bir pazartesi sabahı uyandığınızda  neler yaptığınızı düşünmeniz gerek. Dişlerinizi fırçalar, bir bardak çay ya da kahve içerisiniz. Karayolu ağını ya da yeraltı trenlerini kullanarak işinize gidersiniz. Ofise gitmeden aracınızı park eder ya da tren istasyonunda bir bardak daha kahve içersiniz.  Masanıza oturana kadar bir altgeçitten ya da üstgeçitten de  geçebilirsiniz. Bunların hiçbirisi, inşaat mühendisi olmadan mümkün olmayacaktı.

İnşaat mühendisleri köprüler, yollar, tren yolları ve trenleri projelendirir ve inşa eder. Çok katlı otopark, tren istasyonu, olimpik stad gibi yüksek ve geniş yapıları inşaat mühendisleri inşa eder. İnşaat mühendisleri olmasaydı, temiz su ya da dünyamızı korumak için  sürdürülebilir enerjiye sahip olamazdık.  İnşaat mühendisleri olmasaydı, yaşadığımız dünya tamamen tanınamaz bir halde olurdu.

Kaynak : Instutions Of Civil Engineers ( http://www.ice.org.uk) sitesindeki bir makaleden çeviri yapılmıştır.

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap