İnşaat Mühendisliği 12.826 0

İnşaat Mühendisliği 2020 Yılı Taban Puanları

İnşaat Mühendisliği Taban Puanları tablosunu yazımızın en altında görebilirsiniz. Öncesinde seçimi ile ilgili rehber olabilecek blog yazımızı okumanızı tavsiye ederiz:

İnşaat Mühendisliği Tercih Edecekler için Meslek Rehberi

Üniversite sınavına girecek kişiler her yıl bölümlere göre taban puan araştırması yaparlar. Öğrenciler genellikle üniversite taban puanları nelere bağlıdır şeklinde soruları sıklıkla sormaktadır. Pek çok üniversite adayı üniversite bölümleri için puanlarının daha önceden belirlendiğini düşünmektedir. Fakat taban puanların önceden belirlenme durumu söz konusu değildir. Kılavuzda yer alan taban puanlar ile üniversitelerin başarı sıralamaları geçen senelere göre belirlenir. Geçen sene yapılan tercihler doğrultusunda üniversitelere yerleşen öğrencilerin puanları, doğrudan taban puanlar ile başarı sıralamalarını oluşturur.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin sorduğu diğer bir soruysa üniversite başarı sıralaması nedir sorusudur. Üniversite başarı sıralaması, ilgili bölümde en son kayıt olan kişinin, alanında aldığı puana göre başarı sıralamasıdır. Yani en son giren öğrencinin aldığı puan ve başarı sıralamasını gösterir. İnşaat mühendisliği için de başarı sıralaması oldukça önemlidir. Özellikle başarı açısından kendisini kanıtlamış üniversiteler (Boğaziçi, Odtü, İTÜ, YTÜ vb.)  başarı sıralamasına çok dikkat etmektedir. Çünkü, öğrencilere yaklaşık olarak, o bölüme girebilmeleri hangi başarı diliminde olması gerektiğini gösterir.

 İnşaat Mühendisi Görev Alanları

İnşaat mühendisi binalar başta olmak üzere baraj, köprü, liman, tünel, havaalanı gibi inşaat yapılarının planlanmasında ve uygulamasında mühendislik hizmeti veren kişidir. İnşaat mühendisi ne iş yapar şeklinde sorular oldukça fazladır. Bir inşaat mühendisi yapıların planlanmasını ve doğru şekilde yapılmasını sağlamaktadır. İnşaat mühendisinin görevleri oldukça çeşitlidir. Bu görevlerin tamamı inşaat sektörü ile ilgilidir. Görevler şu şekilde sıralanabilir;

 • İnşaat öncesi yapılması gereken fizibilite çalışmaları, arazi incelemeleri, zemin etüdleri vb. yapılmasında görev alır.
 • Yapının statik projelerini hazırlar.
 • İnşaatın başlaması için gerekli ihale sürecini yönetir.
 • İnşaat alanının oluşturulması için malzeme belirlemesi yapar. Bu malzemelerle ilgili hesaplar yapar.
 • İnşaatın yapım sürecinde, uygulama kalitesini, maliyet ve zaman kontrolünü sağlar. İnşaatın emniyetli ve ekonomik bir şekilde, taahhüt edilen zaman içerisinde bitirilmesini sağlamayı amaçlar
 • İnşaat mühendisleri, taahhüt dışında sektörde pek çok farklı pozisyonda görev alabilir : Satış temsilcisi, satınalma uzmanı ,  Arge görevlisi ( yeni yapı malzemelerinin geliştirilmesi), akademisyen (üniversiteler), gayrimenkul değerleme uzmanı vb. Hangi alanın sizin için daha iyi olacağını bilmek istiyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz :İnşaat Mühendisliğinde Hangi İş Alanı Daha İyi?

 İnşaat Mühendislerinin Özellikleri

İnşaat mühendisliği, pek çok insanın hayallerini kurduğu bir meslektir. Ülkemizde her yıl binlerce kişi inşaat mühendisi unvanı ile mezun olmaktadır. Fakat, iyi bir inşaat mühendisi olmak istiyorsanız bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Bu özelliklerin tümü bir inşaat mühendisi olarak ön plana çıkmanızı sağlar. İnşaat mühendisinde olması gereken özellikler nelerdir sorusunu şu şekilde inceleyebiliriz;

 

 • Bir inşaat mühendisi mutlaka analitik düşünme yeteneğine sahip olmalıdır. Sorunlara çözüm odaklı yaklaşmalıdır. Ayrıca, sorunları çözerken hız kavramına da önem vermelidir.
 • Bir inşaat mühendisi mutlaka güçlü bir iletişim yeteneğine sahip olmalıdır. Güçlü bir iletişim pek çok sorunun kısa sürede çözülmesini de sağlayacaktır.
 • Mühendisler için yabancı bir dil çok önemlidir. Özellikle inşaat mühendisi olan kişiler mutlaka birden fazla yabancı dile sahip olmalıdır. Çünkü inşaat projeleri farklı bölgelere ve ülkelere yayılır. Meslekte kendinizi geliştirmek ve iş konusunda fazla alternatife sahip olmak istiyorsanız mutlaka yabancı dile önem vermelisiniz.
 • İnşaat mühendisleri sorumluluk sahibi olmalıdır. Çünkü inşaat alanında pek çok kişinin canından sorumlu olacaklardır. Bu nedenle hem işçilerin hem de kendilerinin sorumluluklarını bilmelidir. Ayrıca, inşaat işleri yüksek yatırımlar gerektirir. Sorumlu oldukları, yönettikleri bütçe de kritiktir.
 • Mühendisler sabırlı olmalıdır. Çünkü bir proje kolaylıkla hazır hale gelmez. Özellikle inşaat projelerinde süre oldukça uzundur, zorludur.
 • Yoğun iş temposuna, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilmelidir. Dolayısıyla yığun bir yaşam temposu olacaktır.
 • İnşaat mühendisi insan ve risk yönetimi yapabilecek otoriter karakterde ve soğukkanlı yapıda olmalıdır. Büyük projelerde binlerce çalışanı olan büyük projeler ancak bu şekilde başarı ile yönetilebilir.

İnşaat Mühendisleri için İş İmkanları

 

Bina-İnşaat-Oyunu-1 İnşaat Mühendisliği 2020 Yılı Taban Puanları

İnşaat mühendisleri için iş imkanları özellikle son yıllarda sürekli artış göstermektedir (Bu yazının yazılmış olduğu 2019 yılında yaşanan kriz ve bu krizin inşaat sektörü üzerindeki etkisini dikkate almazsak) . Bunun sebebi özel sektördeki yatırım olanaklarıdır. İnşaat mühendisleri özel sektörde ya da kamu sektöründe görev alabilirler. İki sektörde de çalışabilme olanağı mühendisler için büyük avantaj sağlamaktadır. İnşaat mühendisleri için yurt dışı olanakları da oldukça fazladır. Özellikle büyük yatırım firmalarının pek çoğu yurt dışında proje yapmaktadır. Bu bölüm için tercih yapacak kişiler de inşaat mühendisliği iş imkanları nelerdir sorusunu sıklıkla sormaktadır.

Sektördeki kriz durumu ve bu mesleği tercih edecek arkadaşların nasıl düşünmeleri gerektiği ile ilgili yazımı da okumanızı şiddetle öneririm : İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Ekonomik Kriz, Sektörün Kötü Hali, Kafadaki Sorular

 

Genel olarak iş imkanları fazla olmakla beraber kişinin yeteneklerine göre de değişiklik göstermektedir. İyi bir üniversiteden mezun iseniz veya sektörde çevreniz varsa büyük firmalarda çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Maaş olanaklarınız da projelere ve çalıştığınız firmaya göre değişir. Genel olarak bakıldığında özel sektörde inşaat mühendisliği maaşları her firmada değişmektedir. Bu konuda şu yazıyı okuyabilirsiniz : İnşaat Mühendisi ve Mimar Maaşları

 

Özel sektörde 3000 ile 17000 gibi maaşlar söz konusudur. Devlette inşaat mühendisliği maaşları ise biraz daha düşüktür. Kamu sektörü inşaat mühendislerine 5500 ile 7000 arasında değişen maaşlar vermektedir.  (2020 yılı rakamları) Bu maaşların hepsi yabancı dile ve eğitime göre değişir. Tecrübe de maaşlara etki eden faktörlerdendir.  Özel mi? Devlet mi? Diye soruyorsanız şu yazıyı okuyabilirsiniz : Özel mi? Devlet mi ?

 

İnşaat Mühendisliği Bölüm ve Dersleri

  İnşaat mühendisliği dersleri nelerdir sorusu bu bölümde okuyacak öğrenciler için oldukça önemlidir. Dersler genellikle bölümlere göre değişir. İnşaat mühendisliğinde dersler teknik dersler ağırlıklı olarak devam eder. Aldığınız her ders ilerleyen zamanda uygulanan bir pratik şeklindedir. İlk senelerde fizik ve matematik gibi lisenin devamı niteliğindeki genel sayısal derslere de yer verilir. Diğer senelerde mesleki eğitim ağırlığı artar. Bunun yanı sıra, Lineer Cebir, Diferansiyel Yöntemler vb. genel mühendislik dersleri de verilir.

 

İlk sene sonrasında Jeoloji, malzeme bilimi, yapı işleri, yüksek matematik gibi mühendislerin temel dersleri devreye girer. Son yıllara doğru ise artık mühendisliğin ana hatları oluşturulmaya başlanır. Özellikle alt mühendislik dalları ile ilgili eğitimler verilir. Su kaynakları mühendisliği ve temel mühendislik gibi dersler de  verilir. Öğrenim ve eğitim hayatı boyunca alınan her ders aslında geleceğe bir yatırımdır.

Görüldüğü üzere ağırlıklı sayısal bir eğitim vardır. Özellikle fizik ve matematik konusunda başarılı değilseniz, bölümü kazansanız bile okurken zorlanabilirsiniz. Zira mühendisliğin temeli matematik ve fiziktir.

Öğrenciler mezun olana kadar kendilerini ne kadar geliştirirse iş bulma süreleri de azalır. Son yıllarda öğrenciler alanları ile ilgili staj eğitimlerine de başlar. Bu süreçte inşaat mühendisliği iş ilanları veren siteler büyük avantaj sağlar. Siteler genel olarak stajyer öğrenciler için de kontenjan açmaktadır. Bu ilanlar sayesinde meslek hayatında önemli adımlar atılabilir.  Yeni mezunların iş bulmaları konusunda da şu yazıyı okuyabilirsiniz :YENİ MEZUNLAR VE İŞ BULMA ÇABALARI

Ayrıca, puanlara göz atmadan önce,  inşaat mühendisliği adayları için şu yazılarımı okumalarını tavsiye ederim :
Bu yazılar, inşaat mühendisliği okurken ve mezun olduktan sonra karşılaşacaklarınız ile ilgili size fikir verecektir.  Başarılar ve bol şans dilerim…

2020 Yılı İnşaat Mühendisliği Taban Puanları ( Son 4 Sene)

 


Tabloyu bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (EKİM AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

REVİT - SAP 2000- STA4CAD - TEKLA - ETABS : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

PROJE OKUMA - HAKEDİŞ, METRAJ - PRİMAVERA İLE PLANLAMA - BÜTÇE VE KEŞİF - A'DAN Z'YE İNŞAAT : ONLİNE KURSA KATILMAK İÇİN TIKLA

Bir Cevap Yazın

kiralık jeneratör