Faydalı Bilgiler 43.634 6

İskan Raporu Nedir? Nasıl Alınır ?


İskan Raporu ( Yapı Kullanma İzin Belgesi) Nedir ?

Belediyenin İmar Müdürlüğü Yapı Kullanma İzni Birimi tarafından düzenlenen, binanın ruhsat ve eklerine uygun olarak tamamlandığını gösteren, ruhsat bilgilerini, inşaat bitim tarihini, tapu kaydını, adresini, bağımsız bölümlerin cinslerini, numaralarını, arsa paylarını, metrekarelerini, sınıflarını, mal sahiplerini gösteren belgeye İskan Raporu denir.

 

İskan Raporu Nasıl Alınır?

İnşaat sahibi, müteahhidi veya yetkilisi, iskan raporu almak için dilekçe ile belediyeye başvurmalıdır. Başvuru alındıktan sonra, binanın ruhsat ve eklerine uygunluğu, Yapı Kullanma İzni Birimi teknik personelleri tarafından yerinde kontrol edilir. Herhangi bir teknik eksiklik olmadığı takdirde, inşaat sahibi veya müteahhit, MESKİ, TEDAŞ, Türk Telekomünikasyon A.Ş, Sivil Savunma Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü vb. kuruluşlardan su, elektrik, telefon, sığınak, yangın, asansör tesisatları ile ilgili teknik raporları ve yapının fenni sorumlusundan yapının ruhsat ve eklerine uygun olarak yapıldığına ve kontrol edildiğine dair noter onaylı taahhütnameyi alarak Yapı Kullanım İzni Amirliği’ne vermelidir. Teknik raporlar ve taahhütname verildikten sonra söz konusu yapı için Genel İskan Raporu düzenlenir.

Bu İşlemin Mali Külfeti Ne Kadardır ?

Kat irtifakının kat mülkiyetine çevrilmesi harç ve vergiye tabi değildir. Fakat taşınmazın niteliğinin kagir bina olarak tapu kütüğüne gerekeceğinden tashih için tapu harcı ödenir. Ayrıca bir döner sermaye bedeli tahsil edilecektir.

Yapı Kullanım İzni Nasıl Alınır ?

Genel iskan raporu düzenlenmiş binadaki bağımsız bölüm sahipleri, kendisine ait bağımsız bölümün yapı kullanma izin belgesini almak için, 3 adet tapu fotokopisi ile Belediye Fen İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak, yapı kullanma izni harçlarını, emlak vergisi ve katılım paylarını ödeyip vergi dairesinden ilişiğini kesmelidir. Yapı kullanma izni ile ilgili kuruluşlara başvurarak su, elektrik ve telefon abonelikleri de yaptırılabilir.

Önemli Uyarı: Yapı kullanma izni olmayan yapılar bina ve binadaki bağımsız bölümlere su, elektirik ve telefon bağlantısı yapılamaz.

 

İskan Raporu Alınırken Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 • Yapı kullanma izin dilekçesi
 • Temel vizesi ( İlçe belediyesinden)
 • Isı yalıtım vizesi ( İlçe belediyesinden)
 • Toprak vizesi ( İlçe belediyesinden)
 • Telekom vizesi
 • Kanal vizesi
 • Sıhhi tesisat ve kalorifer vizesi
 • Vergi ilişik kesme belgesi ( Her bağımsız bölüm için)
 • SSK ilişik kesme belgesi
 • Fenni mesulden teknik rapor
 • Yapı denetim şirket raporu
 • Ön ve arka cephenin 13 x 18 ebadında ikişer fotoğrafı
 • Enerji kimlik belgesi
 • 150 m2’nin üzerinde işyeri bulunan yapılar için harç
 • Sığınak raporu
 • Emlak borcu yoktur yazısı
 • Çevre raporu
 • Asansörlü binalar için asansör kullanma izin belgesi
 • Tapu tescil belgesi
 • Doğalgazın kontrol edildiğine dair yazı
 • Yangın merdiveni varsa,  yangın merdiveni veya yangın holu uygunluk raporu

 

İSKAN RAPORUNUN ÖNEMİ

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, Türkiye’deki yapıların %60’ına yakınının iskan izni yoktur. Bunun nedeni ise, inşaatı yapan firma, inşaatı projesine uygun yapmamış olabilir veya kanuni prosedüre bağlı olarak ödenmesi gereken harçlar ödenmemiş olabilir. Peki iskan raporu neden önemlidir ?

İşyeri Ruhtsat Müracatı İçin İskan Raporu Gereklidir :

Eğer bir iş yeri kiralıyorsak, burada iskan izninin olması önemlidir. Aksi takdirde kiracı ticari faaliyetlerde bulunabilmek için, işyeri ruhsat müraacatında bulunamaz.v İskan raporu olmayan yapı hukuken ayıplıdır. Bu durumda kiracı isterse kira sözleşmesini feshedebilir.

Banka Kredisini İçin İskan Raporu Gereklidir:

İskan raporu alınmamış olan konutlara bankalar konut kredisi veremeyebiliyor.

Elektrik, Su, Doğalgaz Abonelikleri İçin İskan Raporu Gereklidir:

Yapı kullanım izni olmayan yapılarda bağımsız bölümlere su, elektrik, doğalgaz  ve telefon bağlantısı yapılmaz. Hukuka aykırı da olsa yapılabilmektedir fakat belediyelerin her an problem çıkarabileceğini unutmamak gerekir. Bu da ciddi anlamda bir sıkıntıdır.

Kat Mülkiyetine Geçiş İçin İskan Raporu Gereklidir:

İskan ruhsatı olmayan yer kat mülkiyetine dönüştürülemez.

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.İnşaat Blogu'na Özel İndirimli Fiyatlarıyla Mesleki Eğitim Tavsiyeleri (AĞUSTOS AYINDA GEÇERLİDİR, kuponların süresi geçmişse ve indirim uygulanmıyorsa iletişim formundan bize mesaj atabilirsiniz. ):

İnşaat Proje Okuma Eğitimi - Mimari/Statik/Mekanik/Elektrik - 50 TL   SATIN AL
İnşaat Projelerinde Metraj, Keşif, Bütçe ve Hakediş Eğitimi - 70 TL   SATIN AL
Tüm Aşamalarıyla İnşaat Eğitimi - AUTOCAD/STA4/EXCEL/PROJECT - 50 TL   SATIN AL
Primavera P6 ve Excel ile Planlama ve Bütçe Analizi Eğitimi- 50 TL   SATIN AL
REVİT Architecture Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
Sta4CAD Eğitimi - 40 TL   SATIN AL
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL   SATIN AL
MS PROJECT Eğitimi - 60 TL   SATIN AL

“İskan Raporu Nedir? Nasıl Alınır ?” üzerine 6 yorum

 1. ekb dedi ki:

  iskan aşamasında artık enerji kimlik belgesi de istiyorlar

 2. hüseyin dedi ki:

  hocam samsun da yapmışolduğum binamda kalıp cımın eksik attığı kirişden dolayı denetim birosu kapandı .sebeb bizim olduğumuzu söyleyip iskan alımını vermicemdedi ben denetim ücretini elden verdiğim icin paramı alamıyor .hakediş yapın diyorum hic oralı olmuyorlar bende başka yapı denetime gecmek istiyorum .yanlız ½20 si görünüyor inşaata gelindiğinde ½90 nı bitmişdi bakanlıkda bunla ilkili bilginiz varmı cevaplarsanız sevinirim hayırlı günler

 3. Suna dedi ki:

  Ben bi ev alicam ama malsayibi iskan 17 sinde cikicak dedi 1 ay oncede 10 da cikicak dmisti iskan belediyeden kac aya yada kac gune cikar

 4. Mesut dedi ki:

  Aykut bey,
  İskan raporu konusunda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ancak; belirttiğiniz hususların yer aldığı kanun, yönetmelik, vb. maddelerini de belirtirseniz çok memnun olurum.
  Özellikle merak ettiğim konu “Yapı kullanma izni olmayan yapılar bina ve binadaki bağımsız bölümlere su, elektrik ve telefon bağlantısı yapılamaz.” ibaresi nerede yazıyor. Bu bağlantılar yapıldıysa, bu işlemde sorumluluk kime (müracaat sahibi mi, yoksa ilgili kurum mu?) aittir.
  Teşekkürler….

 5. Temel Man dedi ki:

  İskan başvurusu Belediyeye bireysel olarak da yapılabilir.. Paranızı Belediye ve Vergi dairesine ödersiniz.. İskan çıkacağını sanarsınız ama evrakları belediyedeki O yol gösterici, yardımsever(!) Memur ” Mimar ve Yapı denetim elemanı imzaya gelmesi lazım, yoksa iskan ınız çıkmıyor deyip sizi yolcu eder.. Bütün binaya iskan almaya yanaşmayan zihniyetteki vatan hainleri bireysel iskan işime imza için Belediyeye gelir mi ?? Ne saçmalık bişey Bkz : Gölcük Belediyesi

  1. Aykut ÖZDEMİR dedi ki:

   İnsanları vatan haini olarak adletmek ne kadar kolay değil mi ? İşini hatalı yapan veya bir takım yanlışları olan herkes vatan haini midir? Bence önce siz bu düşünce tarzından kurtulun. Aksi takdirde derdinizi, fikrinizi kimseye anlatma fırsatınız olamaz! Çünkü konu sapar, asla sizin esas anlatmak istediğiniz dikkate alınmaz. Burada olduğu gibi

Bir Cevap Yazın