1. Ana Sayfa
  2. Mimarlık
  3. Otopark Yönetmeliğine Göre Otopark Ölçüleri Kaç Olmalıdır?

Otopark Yönetmeliğine Göre Otopark Ölçüleri Kaç Olmalıdır?

featured


Kapalı Otopark Ölçüleri

Kapalı otoparklar büyük yapıların müşteriye hizmet etmek için tasarlanmış bölümleridir. Ayrıca evlerde de kapalı otopark sistemi kullanılabilir. Kapalı otopark tasarlanırken proje aşamasında en önemli şey kolonların geldiği noktadır. O bilinçte hesaplamalarla doğru ölçüler hesaplanmalıdır. Kapalı ve açık otoparklarda bir araç ölçüsü için 250*500 cmlik bir alan bırakılmalıdır. Kapalı otoparklarda en önemli konu giriş ve çıkış rampalarıdır.  Otopark rampa eğimi %20’yi geçmemelidir. İdeal olan ise %10dur.

Açık Otopark Ölçüleri

Genelde apartmanlarda ve sitelerde açık otopark kullanılmaktadır. İlgili yönetmelikte standartları ve dikkat edilmesi gerekenler belirtilmiştir. 1 araç ölçüsü 250*500 cm olarak hesaplanmalıdır. Değişen otopark yönetmeliğiyle daire ve otopark sayıları belirlenmiştir. Aşağıda detaylı olarak sayılar belirtilmiştir.  Umumi otoparkların %1inden az olmaması koşuluyla bisiklet ve motosiklet yerlerine ayrılması gerekmektedir. Ayrıca her binek araç için birim park alanı manevra alanı dahil 20m² olmalıdır. Rampalara dair açıklama güncellenen yönetmelikte şu şekilde belirtilmiştir;

Umumi otoparklar ile kamyon, otobüs ve tır gibi ağır vasıtaların kullanımına mahsus otoparklarda rampa eğimi %15’ten fazla olamaz. Umumi otoparklar haricinde, otopark ihtiyacını bünyesinde karşılayan binalarda otopark rampası eğimi % 20’den fazla olamaz.

Engelli Otopark Ölçüleri

Engelli otoparkları son derece önemlidir. Engelli otopark ölçüleri bir araç için 350*500 cmdir. Umumi ve bina otoparklarında bina otopark giriş çıkışına yakın yerlerde konumlandırılmalı ve her 20 araçlık otoparktan biri engelli otoparkı için ayrılmalıdır. Otopark rampası eğimi engellilere uygun şekilde düzenlenmelidir.

Otopark Yönetmeliği

Otopark yönetmeliği 25 Mart 2021 tarihi itibariyle eklemelerle güncellenmiştir. Erişilebilirlik ve ulaşılabilirliğin artması için şu değişiklikler yapılmıştır. Sitelerde de bu hesap uygulanır.

  • Meskenlerde; 80m² altı her 3 daire için 1 otopark, 80m²-120 m² arası herk iki daire için 1 otopark, 120m²-180m² arası her daire için 1 adet otopark, 180m² ve üzeri her daire için 2 adet otopark düzenlenmelidir.

Otopark Bedeli Nasıl Hesaplanır

Otopark ihtiyacının karşılanamadığı yerlerde ilgili belediye otopark için çözüm sunmak zorundadır. Bu çözümü belli bir bedel karşılığında gerçekleştirir. Bu bedeli almak için 5 ayrı grup vardır. İlgili gruplar uygun görülen bedelleri tahsil etmekle yükümlüdür. Bu bedeli hesaplamada;

Birim otopark bedeli : ( A + B ) x 20 x Y ile hesaplanır.

A: Birim otopark bedeli arsa payı, B:Birim otopark bedeli yapı payı, 20 ise 1 aracın park alanı, Y: ayrılan grupların ödeyeceği yüzdelik dilimdir.

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap