1. Ana Sayfa
 2. İnşaat İş İlanları ve Kariyer İpuçları
 3. Özel mi? Devlet mi ?

Özel mi? Devlet mi ?

featured


Özelde mi? yoksa devlette mi? sorusuna çalışanlardan aldığım cevaplar doğrultusunda bir yazı derledim. Konuyla ilgili fikirlerinizi yorum olarak paylaşırsanız daha geniş ve sağlıklı bir rehber olacaktır. Teşekkürler

 

Özelde Çalışmanın Artıları:

 • Kendini geliştirme imkanı daha fazla. Bu devlette kendini geliştiremezsin demek değil. Ancak devlette işler daha monoton iken (özel sektöre göre) özelde daha farklı işleri tecrübe edinme, daha fazla yenilik ile tanışma fırsatı vardır.
 • Uzun vadede maddi açıdan daha iyi şartlarda çalışılabilir.
 • Çalışma koşulları hareketli, tempolu kişiler için daha uygundur. 
 • Yurt dışı iş imkanı çok daha fazladır.
 • İş imkanı kesinlikle daha çoktur, iş bulma daha kolaydır.

 

Özelde Çalışmanın Eksileri:

 • İşin garantisi yok. Uzun vadede yüksek maaş garantisi de yoktur. Karın tokluğuna çalışan  mühendisleri de unutmamak lazım.
 • Yoğun iş temposu ile sosyal hayat ve aile yaşantısı olumsuz yönde etkilenebilmektedir.
 • Daha stresli bir iş ortamı vardır.
 • Sektörün kriz durumundan daha kolay etkilenebilirsin.
 • Firmana ve çalışma alanına bağlı olarak, sigorta ve maaş ödenmesi konusunda, haftalık ve senelik izin konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

 

Devlette Çalışmanın Artıları:

 • Özel sektördeki esnek çalışma saatleri ve yoğun iş temposuna kıyasla mesai saatlerinin belirli olması, hafta sonu tatili, senelik izin şartlarının daha iyi olması ve devlette çalışmanın getirdiği bazı sosyal hak ve imkanla, daha düzenli bir yaşam
 • Maaş şartlarının kısa vadede daha iyi olması. Özel sektörde yeni mezunlar 1000-2000 tl arası çalışmaktayken devlette daha fazla maaş alabilmektedirler.
 • İş garantisinin olması. Bkz: “Sırtını devlete dayamak”
 • Özel sektöre  kıyasla daha sakin, stressiz bir iş ortamı
 • Devlette çevre edinme imkanı
 • Devlet memuru olmanın diğer bütün artıları, hakları

 

 Devlette Çalışmanın Eksileri:

 • İşlerin monoton olabilmesi ve zamanla sıkıcı bir iş hayatının olabilmesi, mesleki yönden tatminsizlik ve körelme
 • Siyasi etkenler
 • Zamanla özel sektöre kıyasla daha alçak kalan maaş skalası

 

Devletteki çalışma imkanları konusunda forum.memurlar.net sitesinden daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ben faydalı olacağını düşündüğüm iki linki sizinle paylaşıyorum:

İnşaat mühendisliği hakkında merak edilen herşey

İnşaat mühendisleri için en iyi kurum?

Özetleyecek olursak, bu sorunun cevabı kişinin kendisinde bitmektedir. Mesleki  ve maddi açıdan kendimizi tatmin edecek şartları iyi düşünmeli, o şartlar doğrultusunda iş hayatımızı şekillendirmeliyiz. Ne devlet, ne özel sektör toz pembe değildir. Her iki tarafında kendisine göre + ları – leri vardır. Kendi içerisinde değişen şartları vardır. Özel sektörde  şantiye ile ofisdeki çalışma şartları çok farklıdır. Devlette de çalıştığın kuruma göre şartlar ve maaş değişebilmektedir.

 

 

Aykut ÖZDEMİR

İnşaat Mühendisi

 

 

Hangi alanda çalışmak istersiniz?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

 

Geleceğe yönelik planlarınızı ertelemeyin. Unutmayın: Bugün, yarınkinden daha çok vaktiniz var.

 

 

Bu içeriği faydalı bulduysanız, sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak daha fazla kişinin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca eklemek veya düzeltmek istediklerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Böylece fayda değeri daha yüksek bir içerik oluşmasına siz de katkı sağlayabilirsiniz.

İnşaat profesyonellerine yönelik en iyi Udemy online kurslarını İnşaat Blogu özel indirimleri ile edinmek için buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (41)

 1. Ben inşaat mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim sayfanızı yaklasık 5 aydır takip ediyorum gercekten coo faydalı bilgiler içeriyor.ben akedemisyenmi olsam devlette mühendismi olsam diye sürekli düşünüyorum .sizce hangisi daha avantajlı ,hangisinin maaşı yüksek devlettekş bayan mühendisler şantiyeye sık sık gidiyormu?

 2. 4 sene önce

  3 Yıl önce buraya yazmıştım, şimdi tesadüf üzeri aklıma geldi durumu mu yazayım dedim. Aykut hocam umarım doğru yolu seçmişimdir diye iyi dileklerde bulunmuştu. Evet şu an gerçekten çok memnunum, 2 yılı aşkın bir zamandır kamudayım, İstanbul belediyesinde 657 li kadrolu mühendisim. Özelde çalıştığım ve gördüğüm durumla kamuda ki durumu kıyaslayamıyorum bile. Bakın iş icabı haftada 2 veya 3 gün dışarıda görevliyiz ve mesaimiz bazen saat 2, bazende 3 te bitiyor. Merkezde isek kışın 4.30 yazın ise 5 te bitiyor. Özelde böyle bir imkan olabilir mi? Şantiyede saat akşam 7 de çıkıyorsak seviniyorduk. Düşün cuma günü saat 2 de paydos, hafta sonu tatiline çıkıyorsun. Nerede cumartesi akşam üstü şantiyede saat 4 de toplantı, nerede cuma günü saat 2 de paydos. Şimdi cumartesi günü saat 4 oldu mu hafta sonu bitti diyorum.:) Nerden nereye. mesela özel bir işimiz var, hemen amirden izin alabiliyoruz. Yada bugün miden bulandı, kurum doktoruna çıktın 3 gün raporu hemen alırsın. 40 güne kadar yolu da var. Daha kıdemim yetmediği için yeşil pasaport almama 7-8 yıl var, bordo pasaport ile vize alırken, kamuda memursun diye vizeyi kolaylıkla verdiler (yurt dışı tatil yapabilecek vaktimiz de var) :) . Tatil için erken rezervasyon yapabiliyorsun çünkü tatil planın belli. Her yerde devlet lojmanı ve misafirhanesi var.vb. çok fark var. bB arada nişanlandım. Oda kamuda mühendis, böyle bir imkanda var, çünkü bir süre genç mühendis bayanda kamuda çalışıyor. Şantiyede nerede bulacaksın. Maaşımda tazminatlar ile birlikte 5 ve biraz üzeri geliyor. Daha ne olsun.

  Herkesin bakış açısı farklı olabilir ama burada ki gibi %60 özel-%40 devlet oranı pek gerçeği yansıtmıyor diye düşünüyorum.

  Herkese iyi günler dilerim.

  • Değerli yorumun için teşekkür ederim kardeşim :) Seçimindem dolayı mutlu olmana çok sevindim.

   Başarı ve mutlulugunun devamını dilerim

  • İsmet Bircan abiciğim merhabalar. İnşaat Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim yazdıklarınızı okudum ve pozitif bir tablo görünce kendim yaşamış gibi oldum sizin adınıza sevindim gerçekten. Merak ettiğim bir şeyi sormak isterim. Özelden devlet kadrosuna nasıl geçtiğinizi öğrenebilir miyim? Kpss’ye mi hazırlandınız? Cevap evet ise hem iş hem kpss hazırlığı süreci nasıl oldu? Devlette çalışmayı düşünen üniversite 3.sınıf öğrencisine nasıl bir tavsiyede bulunmak isterdiniz? Size ve blog sahibi Aykut beye aydınlatıcı görüşleriniz için teşekkürlerimi iletirim. İş hayatınızda başarılar dilerim.

   • 4 sene önce

    Merhaba arkadaşım, öncelikle belirteyim ben makine mühendisiyim. İnşaat mühendisliği ile ilgili yorumda bulunmam doğru olmayabilir ama anladığım kadarıyla kamuyu düşündüğün için deneyimlerin sana faydalı olabilir. Yaklaşık 14-15 ay süren bir şantiye deneyimim vardı. KPSS ile atandım. Sınavdan 3-4 ay önce işten ayrılarak sınav için çalıştım. Ondan öncede 1 yıldır bu sınava hazırlanıyordum. Öyle laylom la hazırlanacak bir sınav kesinlikle değil. Hatta üniversite sınavında bu kadar konsantre ile hazırlanmamıştım. Özellikle şantiyede ki çalışma koşulları ve en önemlisi orada gördüğüm deneyimli mühendislerin durumu beni sınava hazırlanmaya daha teşvik etti. Özel sektör deneyimim çok değil ama iyi bir gözlemciyimdir.

    Baştan anlatayım, mezuniyet sonrası askerlik işini bitirip iş aramaya koyuldum. İlk görüştüğüm yerler taahhüt firmaları, doğal gaz dönüşüm firmalarıydı. Maaşlar asgari ücret seviyesinde oldukça düşüktü ve hepside 6 tam gün çalışma vardı. İnsan hep duyuyor da karşılanınca daha bir kötü hissediyor. Sonunda pek istemeyerek bir şantiye de işe başladım. Sabah sekizde başlıyor, akşam çıkışı belli değil, bir akşam 7 bir akşam 8.30. İşin kötüsü çok yoğun değilken bile böyle durum olmuştu, ilk iki ay pazarları tatil yapıyorken, sonra pazarları da mesai başladı. Bir pazar çalışıp, diğer pazar tatil yapıyorduk. Makineci olduğum için pazar günleri mekanik grup çalışmamasına rağmen , mesleğimle alakasız pek çok şeyden sorumlu oluyordum. Yemin ederim kabus gibi dönemdi. Düşün akşamları geç çıkıyorsun, akşam hayatın off. cumartesi pazarda çalışıyorsun, hafta sonu da off. Resmen garip bir yaşam formuna dönmüştün. En basit mağazada çalışan insanın bile haftada 1 gün tatili vardır. Bize o bile yok. En kötüsü önümü göremiyordum. Bu şantiye bitcek sonrası ne olacak. Bu arada hayat bir yandan akıyor, zaman geçiyor. Annem baskı yapıyor bir kızla anlaş diye, ortamda kız yok ki, tanışcak zamanda yok, sonra boş oldum pazar günleri falanca tanıdığın öğretmen kızı varmış görüş emirler geliyor, görüşüyorsun hatta başka bir kızla da daha görüşüyorsun ama bu zoraki görüşmelerden bir netice çıkması zor. Özellikle araban yok ve işin durumu belli değilse kızların pek ilgisini cezbe demiyorsun. Zaten görüştüğün bir iki saatte ortak konularınız da olmadığı için oldukça zorlama oluyor. Eğer çalıştığın eğitimine uygun bayan olsa o ortamda tanışmak ve arkadaşlığı ilertmek daha kolay olur. Bu imkanda şantiyede yoktu. Üstelik çalışma şartların ağırlığından uzun dönem şantiyecilik yapmış mühendislerin fiziki olarak değiştiklerini gözlemledim. Resmen suratlarında daha bir kabalık akıyordu. Konuşma olayını zaten geçiyorum. Dilin oldukça kabalaşıyor. Bu çalışma temposuna inat şantiyede ne fırsatım varsa çalışmaya baktım, çünkü benim istediğim yaşam standartını şantiyede veya sıradan bir taahhüt firmasında yada ufak bir fabrikada bulamayacağım farkında idim.Benim istediğim standartlar yerim yurdum belli, uzun dönemli plan yapabileceğim, şehir merkezinde olan ve hafta sonları kesinlikle tatil olan bir işti ve ben bu işlerde buna çok uzaktım. (Bir ara üniversite sınavına girip öğretmenlik okumayı bile düşündüm). Babamım desteğiyle işten istifa edip evde son zamanları iyi değerlendirip sınavı kazandım, atanana kadar belli süre evde geçirdim, hatta bazı arkadaşlarım beni eleştirdi ama şu an iyi ki böyle yapmışım diyorum. Beni eleştiren bir arkadaşım şu an büyük bir fabrikada bakımcı ne gündüzü var ne gecesi. Yani herşey parada değil. şu cevapta ücretle iligili bir tek asgari ücretten bahsettim oda ilk görüşmelerde çünkü benim için öncelik kaliteli bir iş yaşamıydı.

    Ben inşaat mühendisi değilim, bu yüzden bir inşaat mühendisine git şantiyede çalışma demem absurd kaçar ama şantiyeyi tabii görmelisin ama uzun süre o sektörde daha doğrusu sahada kalmamalısın. Bunu bizzat kendi gözlemimde oldukça açık ifadelerle belirttim. Özellikle aile yaşamına önem veriyorsan şantiye ye kaptırma kendini derim.

    • Hocam ben bu sene liseyi yeni bitirdim ve universite sinavlarina girdim kotu de gecmedi bir cok muhendislik ve mimarlik geliyor sizin tavsiyeniz hangi yonde olur ? Yani muhendislik mi olur olursa hangi muhendislikler yoksa mimarlik mi ? Ben de sizin de bahsettiginiz gibi devlete gecmek istiyorum bunlarin hangisinde bu oran daha yuksektir yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden tesekkur ederm

     • bu sorunun cevabı sen de. ben sana şu daha iyi diyemem. mühendis ne iş yapar mimar ne iş yapar araştır, forumlarda yazıyor bunlar. sonra sen hangisine hevesliysen onu seçmelisin. devlet şansı içim de memurlar.net sitesinden her sene kaç mimar kaç mühendis alınıyor yaklaşık sayılarına bakarsın

     • 3 sene önce

      Merhaba Musab,

      Puanın yetiyor diye tercih yapmamalısın. Lise döneminde ki bir kişi bunu ne kadar doğru bilebilir ama en azından ne istediğini bilebilirsin. Teknik bir bölüm okumak ve mezun olup iş hayatına atılmak, bizim gibi ülkelerde zor bir iştir. Çünkü diğer sektörlerden mezun kişilerin pek çoğundan daha çok efor sarf etmemiz gerekir.
      Genel olarak klasik mühendisliklerin devlet ataması mimarlığa göre daha kolaydır. Mekatronik, otomasyon, biyo mühendislik gibi pek çok başka dal mühendislik mezunun da aynı iş alanlarına girebildiği bu tür bölümleri tercih etmezsin diye düşünüyorum. Baştan devleti düşünerek ayakları yere basan biri olduğun belli, çünkü senin durumunda hatta üniversite okurken bile hayal aleminde yaşayan insanlar var.
      Genel olarak yazılım türü mühendislikler dışında, mühendislerin çalışma alanları sanayinin geliştiği şehir dışı yerlerde ve doğal olarak uzun mesaili işlerdir. Bunu bilmek ile yaşamak farklı şeylerdir. Diğer alanlarda çalışan arkadaşların hafta sonu şehir dışına çıkarken sen iş yerinde olursun. Bu bir hafta değil, bir ay değil bir ömür iş hayatın böyle geçecektir. İş ailende önce gelecek, ailene ayırdığın zaman hep az olacaktır. Bunlar söylenmiyor ya dile pek getirilmiyor yada önemsenmiyor.

      Ben devlete girerek, sosyal hayatımı düzene koydum. Sen devleti istiyorsan klasik mühendislikleri tercih edip , okurken sınava çalışmalısın.

      Kolay gelsin arkadaşım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir